| Aramusha a întrebat:

Daca sufletul exista,atunci de ce avem atata limitari,in special persoanele cu handicap mental (ex autism)? Pana la urma creierul controleaza tot,suntem doar bucati de carne pana la urma? Constiinta noastra e ca un soft,daca procesorul nostru e stricat, soft-ul fie ruleaza prost, ori nu o face...

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ei vor fi cei care il vor lauda pe Dumnezeu pentru ca vor sti sa pretuiasca ce nu au avut.

ce usor e sa afirmi ceva cand esti sanatos

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Sufletul NU exista. Psihiatria demonstrează asta. Dacă sufletul ar exista, medicatia psihiatru ca nu ar reuși să se "joace" cu stările noastre sufletesti, de spirit sau cum le numiti.

| SG1995 a răspuns:

Exact, dacă sufletul există de ce există orbi, a orbit sufletul? Toate informațiile pe care le îmagazinăm în creier țin de simțuri, conștiința doar le prelucrează.

| Nilsson a răspuns:

Eu am observat ca pana si oamenii cu handicap psihic pot fi ori buni, ori rai, Dumnezeu ii va judeca pe fiecare dupa nivelul lor de intelegere.
Cred ca adevarata lor personalitate e oprimata de boala iar in viata de apoi vor fi vindecati, asa cum si orbii vor vedea si cei surzi vor auzi.

Ei vor fi cei care il vor lauda pe Dumnezeu pentru ca vor sti sa pretuiasca ce nu au avut.

| Exal a răspuns (pentru Nilsson):

Există orbi care în cazurile NDE au pretins că au reușit să vada raiul, copaci, râuri, etc.
Si faptul ca putem visa si vedea imagini fara sa deschidem ochii arată că nu depindem de corp în totalitate.

| benny7 a răspuns:

DA! ŞI Ei vor fi cei care îl vor lauda pe Dumnezeu, nu ca unii care au tot şi îl laudă pe satana care le dă boli şi vise cât mai urâte şi la urmă le ia şi sufletul în iadul veşnic*