| Narcissssss a întrebat:

Daca sunt adventist, am voie sa ma duc sambata la un maraton de alergare? Sau daca practic fotbal am voie sa ma duc sambata la meci?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu tot ce vine din incredintare este si bun. Unii fac lucruri rele si prin aceasta ei cred ca fac binele. Multi oameni sunt incredintati ca Duminica este ziua a saptea a saptamanii, si ar baga si mana in foc pentru asta.

Narcis, ca membru al bisericii adventiste de ziua a saptea iti spun ca activitatile fizice ca maratonul si fotbalul ar trebui lasate doar pentru celelalte zile.
Este adevarat ca nimeni nu trebuie sa fie constiinta pentru altul; dar aceste activitati nu au nici o legatura cu ceea ce a lasat Dumnezeu ca Sabatul sa fie: adica o intalnire cu Dumnezeu.
Bineinteles ca nu trebuie sa mergi la biserica nici gandindu-te la maraton sau la fotbal. Atunci cand iubim pe Dumnezeu vom cauta sa-I fim pe plac.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, cu conditia sa te rebotezi de fiecare data dupa aceea.

| mentholinks a răspuns:

Apostolul Pavel a spus ca orice vine din incredintare este permis si bun. Deci daca in constiinta ta esti incredintat ca daca faci un anumit lucru nu pacatuiesti, atunci poti sa-l faci linistit. Asta este punctul de vedere al Apostolului Neamurilor, Sfantul Pavel.

| anonimg a răspuns (pentru mentholinks):

Nu tot ce vine din incredintare este si bun. Unii fac lucruri rele si prin aceasta ei cred ca fac binele. Multi oameni sunt incredintati ca Duminica este ziua a saptea a saptamanii, si ar baga si mana in foc pentru asta.

Narcis, ca membru al bisericii adventiste de ziua a saptea iti spun ca activitatile fizice ca maratonul si fotbalul ar trebui lasate doar pentru celelalte zile.
Este adevarat ca nimeni nu trebuie sa fie constiinta pentru altul; dar aceste activitati nu au nici o legatura cu ceea ce a lasat Dumnezeu ca Sabatul sa fie: adica o intalnire cu Dumnezeu.
Bineinteles ca nu trebuie sa mergi la biserica nici gandindu-te la maraton sau la fotbal. Atunci cand iubim pe Dumnezeu vom cauta sa-I fim pe plac.

| Octavian199 a răspuns:

Poti sa faci chiar sex cat vrei si unde vrei.rolling on the floor

| Teffan a răspuns:

De ce nu-ți întrebi secta?