| taximetristul a întrebat:

Daca sunt ateu pot boteza un copilas?

Răspuns Câştigător
| victoreanu a răspuns:

Nasul este ghidul spiritual al noului nascut.
Daca preotul este de acord, de ce nu.

17 răspunsuri:
| sensualus a răspuns:

Wow e chiar interesant de superb

| kira30 a răspuns:

Tu nu, ci preotul.E alegera ta.Eu zic sa fie botezat.

| EmaS a răspuns:

Botezul in sine nu te mantuieste, daca omul nu traieste cu adevarat o viata de crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur.

| William a răspuns:

Daca ai fi ateu nu ai vrea sa botezi un copil pentru ca ti s-ar parea inutil.

| taximetristul explică (pentru William):

Stai jos, ai 2!

| William a răspuns (pentru taximetristul):

laughing Te-a traumatizat scoala sau ce e cu tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu.fiindca nu te poti lepada de satana in numele lui.tu vei fi parintele lui spiritual, el fiind mic nu poate raspunde dar tu da.ori crezi ca rolul nasului se termina dupa botez? daca nu stiti nu va mai bagati in chestiuni necunoscute.nu poti cununa nu poti boteza fiindca, trebuie sa fii un exemplu de urmat pentru finii tai de botez ori de cununie.

| Silviuloan a răspuns:

Nu.Pai daca esti ateu de ce ai face asta?
Nu crezi in Dumnezeu asa? asa ca nu crezi nici in lucrarile Lui.

| taximetristul explică (pentru Silviuloan):

M agandeam ca o fac pentru copil, nu pentru interesul meu propriu.

| robby212 a răspuns (pentru EmaS):

Corect! Nici Imparatul Hristos nu a fost botezat, decat pe la 30 de ani (daca nu ma insel). Conteaza viata de crestin.

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Buna,Silviu, ce mai faci? Parca erai student la teologie sau iti doreai sa devii?

| taximetristul explică (pentru EmaS):

Un student la teologie? Halal student, nu ar trebui sa dea astfel de sfaturi...

| doctorandus a răspuns:

Adica sa participi la ce consideri o mascarada? Si pe urma sa ai scandal in familie ca de fapt nu crezi si te indesi sa botezi copii?

| Silviuloan a răspuns (pentru EmaS):

Nu mai conteaza. Ceea ce am vrut sa spun este ca ce treaba are un ateu cu biserica?

| Silviuloan a răspuns (pentru taximetristul):

Pai din moment ce nu crezi in Dumnezeu nu crezi nici in lucrarile lui.Ce rost ar avea sa botezi daca tu nu crezi? Doar asa ca hai sa botez si eu acum ca mi-a venit. Daca nu stiai tu ca nas vei avea responsabilitati pentru acel copil pe care il vei boteza. Daca se va indrepta spre rau tu vei raspunde pentru sufletul aceluia.Asa ca gandeste-te bine. Daca nu crezi degeaba.

| taximetristul explică (pentru Silviuloan):

Ceva nu ai inteles din ecuatie omule. Mie nu mi-a venit sa botez, ci familia copilasului m-a rugat pentru ca de alti au fost refuzati din lipsa de bani. Sau crezi ca un botez nu te costa nimic?
Faptul ca sunt ateu, ok. Dar ce sfat de crestin imi dai? Te-ai gandit macar o secunda ca poate asta ma va ajuta sa cred? Nu. M-ai catalogat si nu mi-ai dat nicio sansa. Sa nu te faci preot.