| RAY a întrebat:

Daca sunteti crestini si spuneti ca urmati biblia ce va impedica sa o puneti in aplicare?
eu n-am vazut un adevarat crestin in viata mea,culmea Romania e plina de crestini
sa va dau cateva lucruri de stiut
Romania e cea mai corupta,saraca,violenta, cu cei mai multi puscariasi din ue,tara cu o mare rata de criminalitate,Romania e campioana la cersti in ue,ocupa primele locuri in ue in cea ce priveste puscariasi in tarile din ue
tara cu putine scoli,spitale,nu vreau sa spun ca toti romanii sunt la fel,dar nu vreau sa ne consideram mai sfinti uni ca alti
suntem cam la fel de ipocriti,falsi,barfitori,rai,indiferent de religie,rasa,sex asta e natura umana, nu sa pretindem ca x e mai sfant ca y doar ca e crestin sau ateu sau roman sau tigan etc
m-am saturat sa vad persoane care se lauda cat de sfinte sunt sau ca ei nu vor averi pe pamant, sau ca ei nu sunt materialisti, cu toti suntem fiecare pentru el
daca fas da o palma mi-ati da un cozonac fiti sinceri?

Răspuns Câştigător
| Terentee22 a răspuns:

Crezi ca respecta cineva biblia, ce exemple ai dat tu sunt pistol cu apa.
in vechiul testament adulterul, homosexualitatea, crima, dar in special, cea mai stupida, neascultarea de parinti erau pedepsite cu moartea. probabil de aia l-au si schimbat cu noul testament...si-au dat si ei seama ca e cam stupid sa omori un copil ca nu l-a ascultat pe tac-su...in fine, si la ce bun sa mai urmezi biblia daca nu o urmezi pana la capat asa cum fac marii credinciosi de pe aici si de prin tara?
biblia cand zice ca sa fie ochi pentru ochi, cand zice sa intorci celalalt obraz...ce sa mai intelegi?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gzact.
Dar dacă o luăm așa, natura umană e ca o mină de aur, însă un aur foarte jegos.
Când vom ajunge și noi cu un sistem de învățământ mai educativ și atractiv, când vom fi la fel de educați precum cei din țările scandinave (dovada că acolo sunt foarte mulți atei), când se va investi în infrastructură, sănătate și învățătura și nu în ceasuri de aur și în biserici cu ipocrizia ca bază și necunoașterea, atunci vom putea să fim fericiți.

Suntem codașii Europei, e groaznic, păcat că avem o țară foarte frumoasă, dar lipsa de educație și de bun simț o distrug.
Îmi amintesc că am văzut o știre zilele astea în care niște săteni de la... sat voiau să atârne un copil deasupra aburilor de lapte de o sfoară ca să iasă șarpele din burta lui! Și nici nu era șarpe, ci o „defecțiune" genetică ce făcea o parte din piele să tremure și să fie mai îngroșată! Oameni needucați. Și se mai supără că nu sunt luați în serios!

| 7Dany a răspuns:

Confunzi "crestinii" cu credinciosii ( stiu ca nu o sa iei seama la ceea ce scriu, dar totusi iti scriu, si sper sa nu fie in zadar ). Crestinii astia ca se lauda, ca mine, sunt si ei oameni ( si eu sunt tot om ), asa ca nu vad nici un motiv de a urma exemplu de comportare a unui om. E adevarat ca adevaratul crestin trebuie sa fie un model, dar asta nu inseamna ca tot ce se numeste crestin este un exemplu de urmat. Exemplul nostru este ( ar trebui sa fie ) Domnul Isus. Biblia spune despre toti ca " dupa roade ii veti cunoaste ". Ce observ eu este ca pe tine cel mai tare te deranjeaza este lipsa crestinismului dintr-o tara crestina. Nici pe mine nu ma imbucura asta. Nu pot sa iti spun sincer daca ti-as da cozonac, deoarece nu am trecut prin asemenea momente inca ca sa ma pot verifica. Cred ca asta depinde de cat de crestin sunt in acel moment.

| dragos9234 a răspuns:

Ti-as rupe mana ^^

| RAY explică (pentru 7Dany):

Unde sunt acei credinciosii?

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Dar lasand gluma...
Nici nu este corect fata de tine sa nu fii materialist, egoist.
"suntem cam la fel de ipocriti,falsi,barfitori, rai, indiferent de religie, rasa, sex asta e natura umana"
Exact, nici nu cer altceva.Sunt om, respect ceea ce ma face uman.

| RAY explică (pentru 7Dany):

Ce observ eu este ca pe tine cel mai tare te deranjeaza este lipsa crestinismului dintr-o tara crestina. Nici pe mine nu ma imbucura asta

ma deranjeaza ipocrizia de care dau dovada multi

| Nucreeed a răspuns:

Presimt ca nu prea o sa iti raspunda prea multi "crestini" la intrebarea astahappy pentru ca nu prea le convine ce'ai scris tu aici..sau daca nu vine unu mai curajos cu un citat din biblie sa ne inchida gura la toti rolling on the floor

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce stiu e sunt putini. Eu stiu cativa, dar sunt putini, foarte putini in comparatie cu cati crestini cunosc. Continua sa cauti. Sunt convins ca intr-o zi vei intalni cel putin pe unul.

| nesuferit a răspuns:

Biblia are 2mii de ani, oricat ar vrea crestinii sa o puna in practica, dau gres. sa fim seriosi in 2 mii de ani sociatea sa schimba exponential de mult, chestii gen sclavia, nu au nici o treaba in prezent

| Lizzu a răspuns:

Esti prea brutal pentru a aborda crestinii tongue ii faci sa se intimideze si nu-ti vor raspunde la intrebarehee hee

| anonimg a răspuns:

Cata dreptate are Infams!
Trebuie sa recunoastem ca adevaratii credinciosi sunt mai rari decat cel mai scump aur.
Chiar si aurul scos din pamant -ca sa fie aur curat- trebuie trecut prin foc, trebuie indepardata zgura... Si nu este deloc usor pentru un credincios ca zilnic sa-si poarte crucea, si sa-si rastigneasca eul. A lupta impotriva firii pamantesti este ce-a mai teribila lupta. Tocmai de aceea sunt atat de putini -mai putini decat iti poti imagina. Pentru ca celor mai multi le este teama sa se arunce in aceasta lupta, cu toate ca glasul lui Dumnezeu ii cheama la lupta. El ne vorbeste tuturor prin constiinta.

Eu am raspuns chemarii Lui pe cand eram putin mai tanar. Daca mi-a fost usor sau greu -cand fostii colegi de munca care odinioara ma placeau acum ma batjocoreau, cand tata m-a dat afara din casa "pentru ca l-am facut de rusine" urmandu-L pe Domnul meu, daca rudele s-au intors impotriva mea, daca am avut de suferit si pe plan financiar, daca am inceput sa am grija de trupul meu constient fiind ca este templul Duhului Sfant renuntand la multele placeri nesanatoase, daca am renuntat la orice fel de piraterie stiind ca prin aceasta L-as fi intristat pe Dumnezeu- numai El poate spune. Eu stiu un singur lucru: ca am facut toate acestea pentru ca L-am iubit pe Dumnezeu; nespus de mult. Pentru ca am cunoscut ca El m-a iubit mai inainte; nespus mai mult.

Dragii mei, viata de credinta nu este intotdeauna perfecta. Ea are urcusuri si coborasuri. Problema este ca daca nu suntem motivati, nimeni nu se va arunca in aceasta lupta -lupta care dureaza toata viata.
Mai mult decat atat, este de datoria noastra morala sa luptam impotriva oricarui pacat care exista in inimile noastre. Trebuie. Pentru ca este insas viata noastra in joc. In ce ma priveste, eu vreau sa traiesc!
Atunci cand vom cauta sa-L cunoastem pe Dumnezeu, numai atunci vom fi si motivati sa trecem de partea Lui; pentru ca Dumnezeu este dragoste.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru Terentee22):

Asa e domnule