| marinelamarin a întrebat:

Daca tin post ultima saptamana din postul pastelui ma pot marturisi si impartasi? am 17 ani,

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Poti, dar trebuie sa-i spui preotului duhovnic ca ai tinut o singura saptamana, ca sa stie.
La varsta ta, nu te mai poti impartasi fara post. Trebuie sa tii post cel putin trei zile inainte de orice impartasire. Iar pe viitor, incearca sa te inveti sa tii tot postul (daca nu exista vreun impediment serios).

In ultima saptamana o sa fie aglomeratie pe la Biserica, pentru ca toata lumea se spovedeste si impartaseste in ultima saptamana... iti recomand sa incepi "saptamana de post" ceva mai devreme.

Doamne ajuta!

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cind vrea muschiu tau, atita vreme cit ai bani destui in buzunar. Nu uita ca dumnedzau te iubeste, dar mai mult ca tine iubeste banu' tau.

| costis a răspuns:

Depinde de motivul pentru care nu tii. Acum au aparut tot felul de uscaturi din grau sau orez expandat, care sunt destul de bine tolerate de tractul digestiv.
Unii duhovnici iti dau voie sa mananci branzeturi si oua, daca ai probleme de sanatate, sau asa iti impune activitatea.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre acest lucru.

| milan9 a răspuns:

De fapt adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa - Taina Spovedaniei:
De fapt adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sigur ca orice pacatos are dreptul la impartasanie si marturisire! Cam asta spune religia Ortodoxa! E dreptul de a te vindeca (spiritual). Daca tratezi problema ca pe un examen platit sau un doctorat plagiat, atunci nu inteleg intrebarea.Intrebarea ta seamana cu alta intrebare: 'pot ucide si sa ma ierte D-zeu?". Raspunsul estebig grinA! Daca recunosti si efectuezi penitenta!
Intre preot si credincios pot exista Tocmeli! Intre Dumnezeu si Credinciosi?
Putem sa avem 80 de ani si sa aratam la 15 ani? Raspunsul? Pe cine pacalim? Caci daca furam, chiar nu are sens sa ne mai prefacem (in mintea noastra) poate la alegatori, daca suntem persoane publice! Dar e TRECATOR!(gestul), fara efect in ce priveste seriozitatea si respectul fata de noi insine!

| Alcyon a răspuns:

Da, poti.

| Dorugar a răspuns:

Te poti impartasi si fara sa ti post!
Preotii vor fi bucurosi ca marturisesti totul despre tine pentru ca asta le este menirea, si anuma ca tot ceea ce marturisesti tu sa-ti puna in dosarul tau personal de la SRI, astfel ca sa te aibe sub control si sa-ti poata face profilul.

Deci spovada nu are nicio legatura cu Isus si nici una cu Dumnezeu, pentru ca in Biblie Isus nu-ti cere sa te spovedesti, dar are una cu biserica care este o institutie care are ca scop controlul si manipularea maselor de oameni prosti. Asa ca nu cred ca este nevoie sa ti post ca sa te autodenunti prin spovada pentru ca preotul se va bucura de marturisirea ta chiar daca ai mancat in fiecare zi de post numai sunca si carnatzi!

| Alcyon a răspuns (pentru Dorugar):

Ma-ntreb de ce simt unii nevoia sa dea tot soiul de raspunsuri aiurea in tramvai, in loc sa raspunda scurt si la obiect. Topicul nu era despre religie si manipulare, daca n-ai observat. Asa ca tineti discursurile ateiste pentru topicurile cu si despre atei.

| Dorugar a răspuns (pentru Alcyon):

Daca te-ar fi dus capul sa sintetizezi ceea ce eu am postat, puteai sa tragi concluzia ca Biblia nu cere nimanui sa tina post sau sa se spovedeasca, si ca spovada este un mijloc de a culege informatii pentru serviciile de informatii pentru care lucreaza tot BOR-ul!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dupa invatatura biblica, nu trebuie sa faci asa ceva. dar dupa traditie si obicei, faci. Acuma trebuie sa te asiguri de lucrurile mai importante. Ca sa vezi ce trebuie sa faci, ceea ce vrea Dumnezeu prin Sfanta Scriptura, sau ceea ce vor oamenii prin obiceiuri. De cine trebuie sa ascultam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.poti.dar daca mergi si prasesti doar capetele unei tarlale, de porumb.si mijlocul il lasi plin de buruieni? ce vei culege la recoltat? roade? ori boscheti?

| kyliejenner a răspuns:

Ia vezi, poti?

| QuadCore21 a răspuns:

Vezi ca aici pe TPU dai de multi sec anti care nu cunosc valoarea spevedaniei in mod direct prezentata in Sfanta Scriptura.