| anonim_4396 a întrebat:

Dacă tot ce-a trăit a murit. Tot ce trăiește va muri și tot ce urmează să se nască va muri.
De ce unii spun că viața este sacră?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca atunci când se naște cineva, Creatorul crează pentru el pe lângă trup și un suflet nemuritor, cu un destin etern.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avem altceva pe lumea asta sa ingrijim mai mult decât viața? Nu tot ce facem zi de zi e că sa ne menținem în viața.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi asta cu moartea ar fi explicația tot cu domnul Adam și a lui femeie, Eva. Că o dată ce au încălcat porunca sacră, au fost izgoniți din Eden și asupra lor și a întregului Neam și Pământ au atras moartea.

Acum ca să spun o explicație mai pământeană, habar nu am.
Dar de ce întrebi? Să fie oare tot un gând intruziv, către ceva mai morbid?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place să intru in minte oamenilor. Mă deconectează de mintera mea din care uneori imi place să ies și să descoper lumii diferite

| AdioTPU a răspuns:

Daniel 12:2
"Mulți din cei ce dorm în țărâna pământului se vor scula: unii pentru viața veșnică și alții pentru ocară și rușine veșnică."

Viața asta e sacra deoarece e un dar de la Dumnezeu iar scopul acestei vieți este mântuirea și viața veșnică.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Viata este sacra, fiindca este darul lui Dumnezeu si fiindca Izvorul ei este mai mult decat sacru. El este Sfantul sfintilor! Din simpla mea observatie: viata nu este un fenomen spontan si intamplator, altfel ar fi pline de viata planetele. Punctual, avem viata biologica creata doar aici pe Pamant.
Moartea nu are nicio putere asupra vietii duhovnicesti. Mantuitorul Iisus Hristos a rupt boldul mortii, incat Sfantul Apostol Pavel intreba: "Unde este moarte boldul tau, unde este moarte biruinta ta?" -1 Corinteni 15:55
"Hristos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand si, celor din morminte, viata daruindu-le!" - Troparul Invierii.

| Akajxhd a răspuns:

În ce sens sa fie sacra? Ea ca viata, a tuturor sau viata celor care trebuie sa fie sfinți?