| raMLesS a întrebat:

Daca tot ce exista a fost facut de Dumnezeu, de ce se tem crestinii de paianjeni, viespi, serpi, ursi, etc?
De ce se activeaza instinctul asta daca noi nu am evoluat?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

„Si eu unul aleg sa cred ca putem fii mai buni, daca vrem desigur"
Asta și eu aș alege, și aș reînvia conceptul hipioților, dar sub formă adaptată zilelor noastre.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Multi crestini accepta faptul ca am evoluat. Deci...

| DeyCj a răspuns:

Asta nu are treabă cu credința, ci e instinctul de autoapărare al fiecărei ființe.Omul știe că șarpele mușcă, viespea înțeapă, ambele fiind veninoase, iar veninul poate fi letal(în cazul mușcăturii de șarpe de exemplu, dar și dacă te atacă vreo 10 sau mai mulți viespi, e cam... tot acolo, că viespii pot înțepa de mai multe ori, nu ca albinele), și ursul e mult mai puternic decât el, și-l poate omorâ, de asta din instinct omul știe ca trebuie să se apere de aceste ființe sălbatice.
E drept, că șerpii de exemplu nu atacă omul din senin, în cel mai rău caz îl avertizează de prezența lui, cu scopul de a face omul să se depărteze de acolo că... „sunt aici și te pot mușca de înaintezi", dar dacă se sperie sau calci pe el și el, ca omul se apără, fiecare cum știe; Omul fuge, șarpele mușcă.
Pe scurt, asta e dovada clară că omul e o ființă superioară celorlalte ființe, dar și cea mai vicioasă dintre ele datorită rațiunii cu care a fost înzestrat.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS explică (pentru DracuIa):

Am incercat aseara sa-ti dau mesaj si nu am putut ca trebuia sa-ti dau cerere... Am scris in acel mesaj ca voi puneti intrebari fara sens sau dati raspunsuri care sa frustreze omul apoi va luati de el ca vorbeşte urat.
Nu ati intrat macar odata pe un link care explica evolutia, dar va dati cu parerea, Steregoi handicapatul a pus odata o întrebare "Daca evolutia exista, de ce cand vezi o bacterie la microscop nu i se vad mainile sau picioarele? "... Dar nu a citit in viata lui macar un fragment despre evoluţie.
Acum aleg sa atac si eu creştinii prin intrebarile mele, exact asa cum facea si el cu ateii... Chiar vreau sa vad cat ma tine la block.

| raMLesS explică (pentru DeyCj):

Pai si daca Dumnezeu a facut astea, de ce ii e frica omului de ele? De ce pot unele dintre animalele astea, precum paianjenii, sa omoare omul? Si de ce a făcut peste 60. ooo-70.ooo de specii de paianjeni? Putea sa faca doar cateva zeci de specii si sa creeze mai multi indivizi, restul speciilor fac exact acelasi lucru.
"Asta nu are treabă cu credința, ci e instinctul de autoapărare al fiecarei fiinte"... Daca inainte era pace, de ce le trebuiau fiintelor instinctul de autoaparare? De ce se aparau?
"Omul știe că șarpele mușcă, viespea înțeapă, ambele fiind veninoase, iar veninul poate fi letal"... Omul nu decide sa ii fie frica, involuntar ii e frica, daca nu exista evolutia de ce ii mai era frica?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru raMLesS):

De teritoriile lor.Se știe că fiecare ființă vie are un teritoriu propriu, care dacă nu și-l apără îl pierde.
Păi tocmai că dacă omul nu evolua, nu știa de ce să se ferească.

| DeyCj a răspuns (pentru DracuIa):

„Si eu unul aleg sa cred ca putem fii mai buni, daca vrem desigur"
Asta și eu aș alege, și aș reînvia conceptul hipioților, dar sub formă adaptată zilelor noastre.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Turistul fata in fata cu un urs infometat:
Turistul: "multumesc Doamne pentru puterea tade a ma ajuta sa scap".
Ursul: Binecuvanta fie Doamne masa pe care mi-ai daruit

| raMLesS explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vorba aia, ei incurca varza cu magarul din spatele vacii careia ii place capra laughing laughing

| wpetterssone a răspuns:

În Grădina Eden toate animalele erau în armonie cu primii oameni, dar ei au căzut în păcat prin neascultare și astfel animalele și-au schimbat modul de viață.