| sergiu2525 a întrebat:

Daca tot e post, se pune fapta buna daca cumpar un pachet de lucky strike si incep sa impart la boschetari pe strada? ca doar au nevoie de ele!

Răspuns Câştigător
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Un leu doi din putin cuiva sau cati poti da daruiti unui cersetor pentru a-si lua ceva de mancare,sau o haina,sau ceva de macnare direct, inclusiv un sfat bun, o alinare, o mangaiere valoreaa in ochii lui Dumnezeu mai mult decat tot aurul din lume.

Stii deja raspunsul la intrebare, intrebarea mea este de ce iti place sa iti bati joc si sa faci trolling?

12 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Normal ca e pacat sa imparti lucy strike. Imparte si tu kent/dunhill..Ai mila.

| costis a răspuns:

Daca crezi ca le este mai de folos decat o bucata de placinta...

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Ai uitat ca ei mai au frati, care consuma aurolac sau altii umbla drogati, poti sa ii pui la socoteala si pe ei

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Am o intrebare. Dupa cum cred ca stii, Bill Gates e agnostic.Acesta doneaza miliarde de euro anual pentru diverse cauze umanitare.Iti dai seama ca ajuta extrem de mult zeci/sute de mii de copii.Acesta dupa parerea ta va ajunge in rai sau in iad? Sau sa presupunem un om ca el care doneaza o multime de bani/nu are vicii/e modest etc...Dar pur si simplu nu crede in D-zeu. Unde zici tu ca ajunge?

| dracu14 a răspuns (pentru Thunderstruck):

In iad, srie de 2 ori in biblie ca dumnezeu iarta orice pacat cu exceptia negarii sfantului duh...

| sergiu2525 explică (pentru Thunderstruck):

Ai fost tarelaughing

| CanisMajoris a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu cred ca in iad. Pentru ca in Biblie scrie ca accesul in rai nu se face pe baza raportului fapte bune vs. fapte rele.
Un singur pacat te trimite in iad, pentru ca plata pacatului este moartea. Iar iertarea de pacate nu vine prin fapte bune, ci prin credinta.
Ce ziceai ca ii lipseste lui Bill Gates? Ah. da, credinta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CanisMajoris):

Pai ti se pare corect ca Hitler care a omorat milioane de oameni, daca s-ar fi pocait la finalul vietii, ar fi crezut ar fi iertat si ar ajunge in rai? Iar Gates care a salvat milioane de oameni, dar pur si simplu a preferat sa fie rational, a ajuns in iad?

| CanisMajoris a răspuns (pentru Thunderstruck):

De ce iti e asa de greu sa intelegi dragostea lui Dumnezeu? Si Hitler si Gates sunt 2 pacatosi, unul mai mare si unul mai mic, dar amandoi sunt pacatosi. Dumnezeu (desi pare ciudat) ii iubeste pe amandoi si le pune la dispozitie acelasi mijloc de salvare: Il trimite pe Fiul Sau Isus Hristos, care moare pentru pacatele amandurora.
Hitler recunoaste ca e pacatos (too late for him) si se pocaieste, pentru ca Hristos a murit pentru pacatele lui.
Gates prefera sa creada ca toata treaba cu Dumnezeu e un mit si ignora jertfa lui Hristos de la cruce.
Amandoi stau in fata Judecatorului. Pe cine poate invinui Gates? Pe nimeni. Totul a tinut de el. Nu a fost niciodata vorba de Hitler, de Stalin, de Thunderstruck sau de CanisMajoris. A fost vorba de el si de cum s-a raportat la Dumnezeu. Ce a facut diferenta intre cei 2 talhari de pe cruce? Ambii aveau o sumedenie de pacate. Doua scursuri ale societatii. Si totusi, unul s-a pocait. Iar promisiunea, pentru el si pentru toti oamenii care se pocaiesc, este: "vei fi cu Mine in rai". Tocmai pentru ca Dumnezeu iarta si pacate precum crima sau curvie, nu denota asta dragoste din partea Lui? Nu va tine seama de nimic, dar cere un lucru: credinta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Thunderstruck):

Va junge in pămînt, acolo ajung toti, nu există rai si iad,

| Thunderstruck a răspuns (pentru CanisMajoris):

Ok, am inteles cum gandesti.