| Lukasz a întrebat:

Daca tot exista, de ce da Dumnezeu atata suferinta copiilor din Africa care mor de foame? De ce atatia copii nevinovati mor bolnavi de cancer chinuindu-se sa traiasca macar o zi in plus si sa fie si ei ca ceilalti copii?
Tocmai a murit fiica unui fost antrenor, la doar 9 ani, de cancer osos, unde e Dumnezeu aici? De ce ar vrea dumnezeu sa chinuie atat un copil si sa lase atata suferinta parintilor? De ce nu exista inca leac pentru boala aia nenorocita? Oamenii au reusit sa ajunga pe luna, sa faca roboti foarte inteligenti, insa nu sunt in stare sa gaseasca un leac pentru o boala.
De ce ar face asa ceva dumnezeu, daca chiar exista?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu observ ca asa zis crestini au zero empatie nu le pasa ba din contra spun ca copii aia sunt de vina in timp ce atei nu inteleg cum e posibil asa ceva, acest dumnezeu ori e indiferent, ori e rau, in nici un caz unu bun

| sierra1 a răspuns:

"Daca tot exista, de ce da Dumnezeu atata suferinta "

premisă gresită, concluzia nu poate fi decât tot așa

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sierra1):

Falsul implica adevarul.
N-are rost sa mai dau exemple, ca oricum nu le intelegi.

| sierra1 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"|NietzscheFrumosSiDesteptSunt as spus:
N-are rost sa mai dau exemple ca oricum nu le intelegi"

Oare de ce ai tu impresia că ești superior alora? Ce te face să crezi că ești special, genial, internațional sau poate interplanetar?

Exemple? lasă-mă să ghicesc: din biblie, nu-i așa? Spală-te pe cap cu ele dacă asta e tot ce știi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sierra1):

Intergalactic, chiar.

Uite exemple:
- 16/64. Tai 6 cu 6 si iti da 1/4. Raspuns corect, dar rationament gresit.
- 163/326. Tai 3 cu 3 si 6 cu 6 si iti da 1/2. Rationament gresit, raspuns corect.

Exemple din viata reala inca nu-mi vin, dar am sa te anunt odata ce le gasesc.
Oricum, p -> q, inseamna p sau not q. Daca dai valori de adevar acestor predicate logice obtii (A = adevarat, F = fals):
- p = A, q = A => A sau F = A
- p = A, q = F => A sau A = A
- p = F, q = A => F sau F = F
- p = F, q = F => F sau A = F
Astea de mai sus spun ca Adevarul nu implica niciodata o minciuna, dar minciuna implica orice (fie adevar, fie minciuna).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sierra1):

Exemplul din viata reala:
- Sa presupune ca facem o promisiune: Daca iei nota 10, iti cumpar o inghetata.
Sa notam cu p = iei nota 10 si cu q = iti cumpar o inghetata.
Ceea ce am zis acolo se rezuma la p implica q, pe care le-am explicat in raspunsul anterior.

De la fals poti ajunge la adevar, adica daca nu iei 10, eu iti pot cumpara o inghetata, adica nu mi-am incalcat promisiunea.

| anonimg a răspuns:

Aici este vorba de educație; adică de lipsă de educație din partea oamenilor, a părinților.
Oamenii sunt într-adevăr preocupați să descopere universul, dar uită de cele mai importante lucruri, de a se descoperi pe ei înșiși.
Anatomia reprezintă organele care compun organismul.
Fiziologia reprezintă cunoașterea funcționării acestor organe. Aici la fiziologie se împotmolesc mai tot oamenii din lipsă de studiu, de educație.
Nu există om care să nu știe că dacă el este bolnav va da naștere la un copil bolnav; că doar nu are cum să de-a naștere la un copil sănătos.
Așadar, mă îndoiesc că părinții nu știau că va muri copila lor. Ei și-au asumat riscul acesta și au dat naștere la un copil. Dar nu s-au gândit că nu era riscul lor, ci a fost riscul copilului. Ei au riscat pe viața copilului lor, nu pe viața lor, deoarece este mai ușor să riști pe viața altora decât pe a ta. (La fel fac și oamenii care sunt în conducere. Ei nu riscă pe viața lor, ci pe a poporului). Aceasta este lipsă de educație.
În Africa este tot la fel. Oamenii de acolo suferă din lipsă de educație. Și ca și oamenii din lumea modernă, ei nu știu de lucrul acesta.
Singura soluție ca să nu mai fie suferință în lume este ca oamenii să se educe.
Sau o alta este ca oamenii să nu mai facă copii. Adică să se depopuleze pământul și să ajungă un pustiu. Și nu va mai fi suferință. Că este mai ușor să se depopuleze pământul decât oamenii să fie educați.
Statul român într-adevăr a făcut un lucru bun ca înainte de căsătorie să se facă analize ca să nu se răspândească sida. Dar nu este suficient. Oamenii trebuie să cunoască încă din școală cum funcționează fiecare organ al trupului, cum poate fi acest organ ajutat să se refacă printr-un stil de viață sănătos.
Mai concret, statul român nu trebuie să mărească străzile, și nici nu trebuie să facă locuri de parcare pentru mașini. Acesta trebuie să pună la dispoziția populației biciclete.
Statul român să scoată cafeaua de pe piață, deoarece aceasta scoate calciul și magneziul din oase. O boală nu vine niciodată -dar niciodată- din senin. Ea nu cade din cer, ci ea vine din necunoștința oamenilor, din lipsă de educație. Oamenii au obiceiuri nesănătoase, și ei nu vor să se educe, nu vor să depună eforturi ca să îndepărteze aceste obiceiuri. Ei sunt egoiști, pentru că se gândesc doar la ei și nu se gândesc că vor da naștere la o generație mai bolnavă decât cea în care ei trăiesc. Și într-adevăr, cu fiecare generație oamenii vor fi mai bolnavi, și mai puțin rezistenți decât generația anterioară. Și asta din lipsă de educație.
Mai bine oamenii să învețe fiziologia organismului uman decât orice altă materie. Fiecare om, fiecare copil trebuie să știe cum se poate îmbolnăvi un organ, care sunt cauzele, și cum se poate trata. În felul acesta soluția împotriva cancerului ar fi fost descoperită încă de la început. Ba încă oamenii ar fi fost mult mai sănătoși astăzi. Dumnezeu ne-a lăsat educația.
Lipsa de cunoaștere și de aplicarea ei (adică de educație) este condamnata de cer.

| Celcestietot a răspuns:

Daca ai fi citit Biblia sau măcar din ea, îți garantez că acum ai fi știut răspunsul. Ești ateu sau tu chiar crezi în Dumnezeu?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu oricine citeste intelege.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce mai plangeti oamenii cand mor, ca doar ajung in rai.rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ceeee? Cine spune ca ajung in Rai? Nu ai citit din Biblie? Eu cred ca nu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica.Viata vesnica, nu asa promite religia voastra?rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai inteles absolut nimic din aceste religii crestine. Citeste si poate ca vei intelege intr-un final cum sta treaba. Repet, POATE.

| milan9 a răspuns:

Unde este Dumnezeu? E chiar acolo in sufletul celor infometati de corporatii, de bogatii planetei de tarile in care,, curge lapte si miere" (a scapat vreo tara din Africa necolonizata si neinarmata in razboaie fratricide de catre albii europeni? sad sad ), de catre Statele Unite unde jumatate din hrana se arunca in gropile de gunoi (hrana pe o singur luna putand scoate Africa din saracie pe un an intreg).

Si stii ce-i mai dureros? Faptul aceste lucruri sunt programate. Nu e nimic la voia intamplarii. Exista misiuni crestine in Africa, inclusiv din parte Bisericii Romane, dar lucrurile nu pot fi indreptate atat timp cat mai marii planetei vor DEPOPULARE in AFrica.

Unde este Dumnezeu? În semenii tăi, în dragostea dintre oameni...
"Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?" (Matei 25, 37)
"Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?" (Matei 25, 38)
"Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?" (Matei 25, 39)
"Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut." (Matei 25, 40)

| SilentRain a răspuns:

Asta îmi doresc să aflu și eu

| Holiday a răspuns:

De ce sa ne batem capul cu astfel de supozitii? Atata vreme cat nu exista, ce sens are sa pierdem timpul gandindu-ne cum ar fi, daca ar fi...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doctor Robert Morse, in cartea sa"Sa trăim sănătos fara toxine", descrie situația dramatica in care a ajuns lumea noastră, dar si o parte din cauzele acestui dramatism:
"Noi înșine na-am distrus căminul (planeta Pamant) cu produse chimice, iar in prezent este prea târziu. Putem doar asista neputincioși cum se dezintoxica Pământul prin intermediul unor modificări atmosferice, climaterice si de configurație a solului.Este unul din cele mai mari blesteme din istoria omenirii.
In mod similar, organismul uman este răvășit de boli, in prezent incidenta cancerului fiind de un caz la doi bărbați si un caz la trei femei. Cu alte cuvinte, jumătate din populația globului suferă de cancer, majoritatea acestor indivizi urmând sa moara.Concomitent si cealaltă jumătate a populației dezvolta forme de cancer.
Consiliul de Apărare a Resurselor Naturale confirma ca, in prezent sunt lansate pe piață si utilizate peste 85.000 de produse chimice artificiale, dintre care multe sunt recunoscute ca provoacă aceasta boala- cancer, ca si tulburări si leziuni cerebrale, dezechilibre ale sistemului nervos si ale sistemului reproducător. Se estimează ca tehnologia pusa la punct de om deversează anual in mediul înconjurător o cantitate de 2.720.000.000 kg de substanțe chimice.Balenele si marsuinii se sinucid aruncandu-se pe plaje dintr-o proporție mai mare ca niciodată. Pestii mor peste tot pe glob, iar animalele domestice si animalele sălbatice se îmbolnăvesc de cancer sau suferă de malformații congenitale, dintr-o proporție nemaiîntâlnita vreodată.Ce alte semne le-ar trebui oamenilor sa se trezească? Fiecare individ, indiferent cat de bogat sau inteligent at fi, ingerează peste 50 kg substanțe chimice pe an, inclusiv peste 10 tipuri de pesticide in fiecare zi. Sistemul nostru imunitar nu poate accepta aceasta cantitate insultătoare pe care o introducem in organism."
Daca Dumnezeu nu ar fi înzestrat organismul nostru cu o uimitoare capacitate de refacere si rezistenta, am fi dispărut de mult timp de pe Pamant. Oamenii trăiesc total invers, la polul opus fata de cum vrea Dumnezeu si cum este bine si normal. In locul căminului edenic, omul a ales să-și construiască orașe - ca semn al răzvrătitei sale mândrii, călcând porunca lui Dumnezeu care nu permitea aglomerațiile urbane.In locul feericei si odihnitoarei naturi, omul și-a clădit din betoane, otel si sticla adevărate "buncăre", unde își petrece viață ca dintr-o inchisoare lugubra.
Ce vina are Dumnezeu in toate astea?
Am citat din cartea " Sănătate si vindecare folosind stilul de viață edenic si remedii naturale."de Sorin Nicola

| Helper07 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred ca el cand a pus intrebarea a vrut de fapt sa spuna: Daca Dumnezeu e atotputernic si poate indrepta toate astea, de ce n-o face?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Helper07):

"Voi prăpădi pe cei ce prăpădesc pământul!" zice
Dumnezeu in Biblie.
Dumnezeu ar putea îndrepta oamenii ca sa asculte toți de El dar nu o face.Ii lăsa sa aleagă cui ii slujesc. Si majoritatea au ales sa nu- i slujească lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar curați pământul cat timp exista oameni si animale pe el, ar însemna sa ii distrugă ca la potop pentru ca din Biblie rezulta ca Pământul va fi curățit prin foc. Stiu ca cel ce a pus întrebarea ar dori ca Dumnezeu sa fie la cheremul omului si oridecateori face ceva ce ar putea duce la îmbolnăvire sa se folosească de bagheta magica si sa nu il lase sa se îmbolnăvească. Dar Dumnezeu a lăsat scris in Biblie regulile după care sa conviețuiască oamenii pe pământ.Ba le-a mai spus sa lucreze pământul si nu sa il chimizeze.
Daca nu au lumina de la Dumnezeu o sa puna aceleași întrebări pana vor muri, fara sa -si dea cu seama ca fiecare om contribuie personal la deteriorarea si îmbolnăvirea sa si a copiilor sai.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Cu alte cuvinte, jumătate din populația globului suferă de cancer, majoritatea acestor indivizi urmând sa moara."

Pe la jumatatea secolului XIV jumatate din populatia Europei si o treime din populatia lumii a murit de ciuma. Asta face cancerul sa para o gluma.
Pe de alta parte, cand speranta de viata e pe la 35 de ani, cum era pana mai acum 150 de ani, e dificil sa faci cancer, pentru ca pur si simplu nu apuci, o mierlesti mai devreme din alte cauze.

| chuckmanson a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Bolile au existat cu mult înainte de epoca modernă, mai mult ca sigur înainte să existe omenirea. De fapt in ziua de azi avem mai putine boli ca oricând. Poate pentru ca acum nr bazăm pe știință nu pe credință

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Hai lasă-mă cu știința, poate că por și simplu n-ai credință

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu am.
Nu doar atat, dar sunt complet împotriva credinței in orice. Un om care iti cere sa il crezi orbește fără să dovedească ar trebui sa fie respins tocmai din acest motiv.
Eu nu vreau sa cred, vreau sa stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Da mai fă și tu ceva cu viața ta, decât să o analizezi pe a celorlalți. Oricum nu mă interesează de părerea ta

| mudokins78 a răspuns:

Leacul pentru cancer exsista dar nu pentru sarantoci!
Si treaba cu Dumnezeu ca de ce nu se baga, ..Ai vazut cumva star trec in intuneric? uita-te la film, absoarbei mesajul si o sa intelegi.

| Mircea08 a răspuns:

De unde stii ca Dumnezeu face asta? Crezi cumva ca Dumnezeu a inventat cancerul? De satana ai auzit? Uite cum sta treaba - Cei care traiesc potrivit invataturii crestine slujesc lui Dumnezeu si primesc rasplata tot de la Dumnezeu, si primesc ca rasplata numai lucruri bune deoarece la Dumnezeu nu gasesti nimic rau. Cei care nu slujesc lui Dumnezeu slujesc diavolului si asta deoarece nu exista alti stapani decat Dumnezeu si diavolul. Cei care slujesc diavolului primesc raplata de la diavol, iar de la diavol primesc numai lucruri rele deoarece la el nu gasesti nimic bun.
Dumnezeu a lasat omului libertatea de a alege cui sa slujeasca. Cine este vinovat de alegerea pe care a facut-o omul? Daca Dumnezeu nu ar fi lasat libertate oamenilor de a trai cum vor, toti ar fi sarit in sus ca Dumnezeu le-a incalcat libertatea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mircea08):

Am fost la o întrunire religioasa împreună cu o prietena care are un copil cu sindromul Down. Aceasta a întrebat pe frații de credință din ce cauza s-a născut copiliul ei așa pentru ca mai a născut doi copii si aceia s-au nascut sănătoși. Răspunsul a venit fara sa o cunoască de la un creștin ca daca o femeie are relații sexuale cu mai multi bărbați, s-a descoperit ca copiii care se vor naște, se vor naște cu probleme. Nu stiu sa explic, au trecut ani de zile de atunci, dar știrea a fost transmisa si prin masmedia. Cați din cei necredincioși au luat in serios aceasta știre in sensul sa se abțină de a avea relații sexuale in afara căsătoriei pentru a nu aduce asupra copiilor o așa pacoste cum ar fi sindromul Down? Fara sa o cunoască a dat răspunsul acesta, dar eu o cunosc si primii doi copii ii are din prima căsătorie, pe când cel cu probleme din a treia căsătorie. Cine nu asculta de Dumnezeu, nu asculta nici de descoperirile știintei in probleme de sănătate.

| Mircea08 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nici fratele de credinta si nici cel din mass-media nu au raspuns corect. NU EXISTA nici un verset in Evanghelie din care sa se inteleaga ca cei care curvesc vor avea copii cu probleme de sanatate. De altfel nici nu este adevarat, deoarece majoritatea copiilor au parinti care au avut si relatii extraconjugale sau se afla la a doua casatorie, sau pur si simplu sunt necasatoriti. Cati dintre ei au probleme?
Motivul pentru care copiii se nasc cu probleme este faptul ca parintii nu se alimenteaza natural, nu respira un aer curat, beau apa mai putin potabila, nu se odihnesc suficient, sunt stresati, exagereaza cu medicamentele etc. Acum 100 de ani toate aceste lucruri nu existau, oamenii traiau corect iar copiii se nasteau sanatosi. Nici eu nu cunosc adevarul - ceea ce am spus este parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestea sunt încercări.Singura cale prin care putem scăpa de aceste suferințe este să avem credință cât un bob de muștar,ceva ce nu avem.
Pentru a căpăta așa ceva,trebuie să ne rugăm și să postim,doar așa se capătă credința vie.Din păcate,credința oamenilor e mai mică decât un bob de muștar.Și ca să știi,nu de la Dumnezeu vine suferința,ci de la Satan.El o dă, după care tot ce știm e să dăm vina pe Dumnezeu, dar El este sub controlul tuturor lucrurilor, chiar și a celor ce sunt mai nesemnicative.Nu a existat nici o boală pe care Dumnezeu să n-o poată vindeca, problema e credința slabă. Domnul să ne ajute în tot! Amin!

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa ai credinta cat sa poti muta munții, dar nu vei reusi sa miști nici un bob de muștar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Și de ce aș vrea să mut un bob de muștar?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa spun ca credinta, rugăciunile ritualurile religioase etc. Nu functioneaza deloc. Toate studiile serioase arata ca rugăciunile au cel mult un efect placebo iar vindecarea prin credinta e considerata universal in comunitatea științifică ca fiind o pseudostiinta.

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca e prea ocupat să transforme apa in vin sau sa isi arate fata într-un cartofi decât să ajute!

| Helper07 a răspuns:

De unde sti ca El vrea sa faca asta? A da vina pe Dumnezeu pentru raul din lume e ca si cand am da vina pe soare ca e frig afara. Iarna e frig pentru ca Pamantul se indeparteaza de Soare nu Soarele de Pamant, totasa, Dumnezeu nu obliga pe nimeni, noi nu beneficiem de iubirea si bunatatea lui fiindca precum Pamantul, ne indepartam de El. Daca ai sti istoria mantuirii, ai sti ca Dumnezeu vrea sa ne salveze nu sa ne condamne caci El uraste pacatul nu pacatosul. Atunci cand va veni sa ia la Cer pe cei alesi, slava sa va indeparta orice urma de pacat din ei, insa, daca tu esti una cu pacatul(il iubesti si nu vrei sa renunti la el), arunci vei pierii impreuna cu pacatul din tine nu pentru ca Dumnezeu e rau ci pentru ca e Drept si iubeste pacatosul ii da moartea care va fi ca o stare de inexistenta fiindca va fi insuportabil pentru pacatos sa stea in Cer printre Sfinti. Dumnezeu nu vrea sa ne chinuie intr-un astfel de "iad" si de asemenea, pacatosii nu vor suferii vesnic arzand in iad, ei vor arde pana la cenusa iar cand vor murii, sufletul va intra in inexistenta.

| Holiday a răspuns (pentru Helper07):

"Iarna e frig pentru ca Pamantul se indeparteaza de Soare nu Soarele de Pamant,"

Cu astfel de rationamente tampite si Biblia ti se va parea in continuare wow.
Culmea e ca atunci cand e iarna in emisfera nordica, adica implicit la noi, pamantul e mai aproape de soare decat este vara. De asta zic, puneti dracului mana pe carte si lasati povestile cu spiridusi imaginari, nu aduc nici un beneficiu.

| Helper07 a răspuns (pentru Holiday):

Poti contesta faptul ca se departeaza de Soare? Nu poti. Nu e niciun rationament nelalocul lui, spun adevearul.

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca chiar exista frizeri, de ce sunt atati oameni cu parul lung? Pentru ca nu vin la frizer.
Daca Dumnezeu chiar exista de ce sunt atatia oameni bolnavi? Ca nu vin la Dumnezeu.
Cum sa vii la Dumnezeu? Citesti Biblia, dar nu orice biblie imbacsita cu minciuni de preoti. De exemplul Biblia Traducerea Cornilescu.
Daca vii la Dumnezeu nu iti garanteaza ca vei trai o viata fara griji si suferinte, in rai ajung doar cei chinuiti si care au ascultat de Dumnezeu fara sa carteasca ca de ce ei n-au, de ce ei sunt bolnavi, de ce ei etc.
"Calea ingusta duce catre cer" Daca in viata treci prin suferinte vei ajunge in rai. De unde stii tu ca copii din Africa nu ajung in rai?
Noi nu putem sa fim fara pacat in lumea aceasta dar prin harul Domnului nostru Isus Hristos, fiul lui Dumnezeu putem fi fara pata, el s-a jertfit pentru noi, pacatosii. Psalmul de aur: "Dumnezeu a iubit atat de mult lumea incat a dat pe singurul sau fiu pentru ca oricine crede in el sa nu moara ci sa aiba viata vesnica"
Vreau sa zic ca viata asta nu are nici o valoare, ci viata de dincolo conteaza, e mai bine sa suferi acum putin decat sa suferi dupa o vesnicie in iad.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Deci acum, fiind un pic in afara religiilor concepute pana acum de oameni, sa presupunem conform stiintei ca exista Dumnezeu, dar nu asa cum isi concep crestinii, musulmanii etc. (si celelalte religii), Unul superior realitatii.
Daca Dumnezeu nu este al aceste realitati, inseamna ca am ajuns sa avem deja doua realitati: realitatea noastra (cea simpla cu spatiu si timp, materie etc.) si realitatea lui Dumnezeu (careia crendiciosii ar prefera sa o numeasca "rai", dar daca zic rai deja ne pierdem mintea...).
O realitate nu are voie sa intre in contact cu alta realitate, deoarece astfel s-ar produce o peturbare in domeniul structurii spatio-temporale si a legilor fizicii foarte probabil.
Deasemenea daca exista doua realitati, si nu doar una cum ar fi normal, inseamna ca apoi apar intrebari dar de ce exista alta realitate, daca este prin normalitate dovedit ca "totul" exista doar intr-o realitate, care "se extinde" suficient incat sa acopere toata aria "diferitului". Probabil raspunsul ar fi in faptul ca Dumnezeu este mai aproape decat credem in realitatea noastra chiar, dar el neavand in acelasi timp vreo legatura cu ea prin faptul ca puterea lui este nelimitata, e ca si cum ar fi vorba de o alta realitate, deci doua realitati nu pot interactiona.

Concluzie: Chiar daca exista o alta realitate (a lui Dumnezeu, rai, in fine) nu are voie sa intre in contact cu lumea in mod obisnuit.

Insa voi sunteti obisnuiti cu mentalitatea biblica in care Dumnezeu pedepseste si rascumpara El Insusi, in care il trimite chiar pe Fiul sau in lume, dar normal eu presupun ca trebuie sa se porneasca de la ideea ca un Dumnezeu trebuie sa fie paralel realitatii noastre, chiar daca exista.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Iar faptul ca a existat Fiul lui Dumnezeu (deci chiar Dumnezeu intrupat in realitate) ar trebui sa reprezinte pentru noi un fel de pilda pentru noi stiind ca realitatea noastra nu e deamna de Dumnezeu si daca tot vrem sa il atingem pe Dumnezeu sa constientizam ca noi o facem de la propria noastra realitate, iar Dumnezeu doar sa uita la noi. Dar cum putem noi face asta fara ajutorul lui Dumnezeu? Nu spune oare biblia ca Dumnezeu este chiar in noi? Deci Iisus (ca Dumnezeu chiar in aceasta realitate neputincioasa) este un simbol al faptului ca imparatia cerurilor este chiar in noi.
Aceasta ar fi cea mai stiintifica dovedire a bibliei conform careia chiar Dumnezeu a venit la noi in lume din perspectiva mea, avand cateva notiuni de baza:
1. Dumnezeu (in realitatea divina) nu se atinge de realitatea noastra inferioara
2. Daca se spune ca Dumnezeu a venit pe pamant, de fapt este un simbol pentru faptul ca noi il avem deja pe Dumnezeu in noi si noi ne desavarsim viata prin el. Nu suna oare logic ca parem cam ciudati atunci cand ne rugam cu disperare pentru vindecarea unui bolnav si nu se intampla.
Stiti... este un banc in care se spune ca un om care era in mijlocul oceanului ii cerea lui Dumnezeu sa il salveze, iar apoi Il intreaba pe Dumnezeu: "De ce nu M-ai ajutat?", iar Dumnezeu ii raspunde: "ti-am trimis atatea barci cu oameni si tu i-ai refuzat (evident el voia sa vina tot Dumnezeu). Deci hazul este ca de fapt tot oamenii erau cei care-l salvau.

| Helper07 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Sti, e o vorba: Dumnezeu iti da dar in gura nu-ti baga.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Nu stiu unde ai citit, dar informatiile astea sunt paralel cu realitatea, cu adevarul. Daca nu exista Dumnezeu nu stim nimic si nu are rost sa discutam, si asta deoarece tot ceea ce stim, stim din ceea ce Dumnezeu ne-a spus. Daca credem in Dumnezeu credem in in ce spune El. El spune asa - adevarul este cuvantul lui Dumnezeu. Dumnezeu nu spune ca ar exista mai multe realitati, dar omul, chiar daca nu este asa destept, poate sa-si dea seama ca un animal care nu are ochi nu poate sa vada, prin urmare daca iti lipseste un simt nu mai percepi realitatea asa cum este. Omul are si el cateva simturi, si percepe realitatea in functie de simturile pe care le are, deci exista posibilitatea ca realitatea sa fie ceva mai complexa iar noi sa o vedem doar partial. Dumnezeu ne-a dat doar ceea ce avem nevoie ca sa traim pe pamant. Cei care vor ajunge in rai vor fi inzestrati cu tot ce trebuie pentru a percepe complet tot ceea ce exista. Noi stim ca exista atomi, dar nu ii vedem ca sunt prea mici, stim ca exista galaxii, dar nu le vedem pentru ca sunt prea mari. Este posibil ca pe lumea cealalta sa vedem TOT. Nu este asa ca ar fi interesant? Eu cred ca Dumnezeu vede tot, altfel nu le-ar fi putut crea
Ce am scris este parerea mea si nu are nici un fundament religios sau stiintific

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

Trebuie tinut cont de faptul ca exista o realitate, iar daca Dumnezeu exista (cu realitatea divina numita rai unde "locuieste") se considera ca atunci cand se reveleaza nu se reveleaza Lui Insusi ca nu are sens, ci noua in aceasta realitate inferioara fata de a Lui superioara.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Revela - 1 A face cunoscut Si: a arăta (3), a descoperi (14), a destăinui (1), a dezvălui
La care din sensurile cuvantului faci referire?
Eu stiu ca SINGURUL MOD de a cunoaste ceva din ceea ce inseamna Dumnezeu este sa cunosti cuvantul si creatia Sa. Alte informatii pot exista dar numai in cazuri cu totul si cu totul exceptionale.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

A se revela la minea poate insemna in primul rand ca avem cele doua realitati (divin si cel inferior in care traim), iar manifestarea realitatii divine in cea inferioara a oamenilor pe pamant inseamna revelare.
Intr-adevar, se face cunoscut, deoarece realitatea nu Il poate cunoaste in mod obisnuit, deci e chiar o minune revelarea Lui; faptul ca "se arata" e intr-adevar cu intelesul ca incepem deja sa intelegem natura divina, se descopera, deoarece intreaga realitate il concepe STRICT prin credinta (foarte interesant), a se destainui e pentru mine cam acelasi lucru si cu a descoperi si a dezvalui. Deci toate sensurile sunt bune, deoarece Dumnezeu reprezentand in religie centrul de interes si importanta revelarea Sa este foarte importanta chiar din mai multe sensuri cum spui tu.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Folosesti expresii dintr-o dogma religioasa, expresii care nu sunt explicate nicairi asa ca nu le cunosc, cum ar fi "natura divina". Eu nu spun nimic, am dar definitia din dictionar.
In religii este posibil ca Dumnezeu sa reprezinte "centrul de interes si importanta revelare a sa ", dar in Evanghelie NU EXISTA nici un verset din care sa reiese ca asta reprezinta Dumnezeu. Pe mine nu ma intereseaza dogmele religiilor ci invatatura lui Iisus. Religiile dealtfel nici nu merita efortul de a cauta sa le intelegi deoarece au ca invatatura o abureala fabricata despre care spun ei ca este interpretarea corecta a Evanghelie. Atat este de corecta incat nu seamana o dogma cu alta, si evident nici cu Evanghelia.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu, gresit, asta se numeste opinie personala si faptul ca eu gandesc dintr-o perspectiva doar a mea anumite notiuni si de aceea tind sa dau denumiri proprii.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Daca eu as da alte denumiri (denumiri proprii, cum le numesti tu) unor lucruri pe care tu le cunosti si stii cum se numesc, ai mai intelege ce spun? De aceea exista dictionarul, pentru ca un anume lucru sa aiba o singura denumire pe care sa o stie toata lumea, altfel vorbim limbi straine.
Poti avea o opinie personala asupra a tot ce vrei tu, dar este gresit ca sa spui ca Iisus, de ex., a spus lucruri pe care nu le-a spus. Noi vorbim aici de Evanghelie si tu vorbesti despre o filosofie proprie care nu exista in Evanghelie. Este corect, dar trebuie NEAPARAT specificat ca ceea ce spui sunt parerile tale si nu ale lui Iisus
Daca am gresit ceva te rog sa ma corectezi

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Mircea08):

Bine punctat cand ai spus "filosofie": eu vreau sa vad si partea stiintifica din biblie (ceea ce ateii considera ca este aproape imposibil). de ce? ca ma distreaza.
Oamenii credinciosi folosesc si ei multe denumiri pentru Dumnezeu: Lumina, Viata, Adevarul, Domnul Savaot etc.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Pai cam ce crezi ca descopera oamenii de stiinta, altceva decat ceea ce Dumnezeu a creat. De aceea se si numeste "descoperire" altfel s-ar numi "creatie". Prin urmare, partea stiintifica se ocupa de ceea ce Dumnezeu a creat. Exista cei drept si lucruri pe care se spune ca le-a creat omul, cum ar fi ciorba, dar componentele tot de la Dumnezeu le are. Aaaa... daca ar fi creat si componentele atunci acel om s-ar fi nimit pe drept creator.

| TriceleRon a răspuns:

Daca ar fi sa ne lasam in voia domului totul ar fi lapte si miere. "Citeste biblia" spun unii. Si o spun fara lipsa de respect fata de cei care chiar au prea mult timp liber si nu au ce face cu el. Dar rugaciunea nu iti umple frigiderul si nu iti plateste factura la e-on. Daca e sa ma iau dupa biblie si sa respect ceea ce scrie in ea, eu nu as avea un job. Pt ca lucrez si sarbatorile, din pacate. Si stiu ca nu sunt singurul. Ideea e aceeasi, nu dumnezeu ne creaza noua realiatea. Noi suntem creeatorii propriei noastre realitati. Daca noi vrem sa facem ceva facem. Daca vrem sa obtinem ceva, luptam. Noi venim in acest plan pentru a evolua, iar atunci cand ne-am invatat lectia pentru care am venit aici, plecam mai departe. E atat de simplu. Unii pot sa o faca in 9 ani, altii in 9 vieti. Dar niciodata prin rugaciune, si niciodata lasand totul pe seama religiei. Tu esti stapanul vietii tale. Nu dumnezeu. Si iti promit ca daca tu te lasi de toate si te dedici rugaciunii, renunti la un venit, la familie, in favoarea lui dumnezeu, peste 2 ani, eu tot o masina de lux voi conduce. Dar tu vei dormi in parc si nu vei avea ce manca, dar te vei ruga de 158 de ori pe zi la dumnezeu. Ce ai rezolvat?