| UnTipObisnuit a întrebat:

Daca tu, spui ca ai devenit ateu dupa ce ai citit Biblia, cat de valida ar fi afirmatia?

Daca tu nu crezi in Dumnezeu, inseamna ca nu ar trebui sa recunosti nici "puterea" Biblie (totusi are).

Poti sa iei argumentul, prespun, cum ca asa ai observat cum gandeste o religie, dar asa ar trebui sa citesti si celelalte carti "sfinte".

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar chiar ce putere? puterea sa uneasca macar crestini nu are, ca sunteti multi, fiecare religie, secta se considera a fi adevarul absolut, atat de interpretabila e

| UnTipObisnuit explică (pentru RAY):

Consider ca are o putere relativa, atata vreme cat foarte multe persoane i-o acorda. De asta am pus intre ghilimele

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Da are putere cand te loveste cineva in cap cu ea, in rest sunt basme copiate din alte basme, desigur ca nu e doar fictiune, sunt intamplari reale dar cum ei nu stiau cauza au bagat un personaj magic https://ateism-vs-teism.blogspot.com/2018/10/istoria-lui-dumnezeu.html

| UnTipObisnuit explică (pentru RAY):

Pai, daca foarte multi oameni se iau dupa cartea respectiva. Si isi ghideaza viata dupa ea. Nu poti spune ca ea are putere asupra lor? (ex: telefon-adolescent, tigari-fumator)

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Ba da man, eu vorbeam de puteri divine

| UnTipObisnuit explică (pentru RAY):

laughing

| RAY a răspuns:

Acum 2 minute | Jay1 a răspuns:
Cert este că nu poți fi ateu cu mici tresăriri de credință.

nu ai nici o trasatura de credinta ca ateu, din moment ce nu crezi in nimic din ce se nu poate dovedi empiric

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"dovedi empiric" (hohote de ras)
Acum serios, stiinta nu-l neaga pe Dumnezeu.
Exista multe argumente filozofice si stiintifice in favorea lui Dumnezeu.
Nu exista dovezi 100%, dar tot ce stim acum ne duce la ideea de creator.
Experientele NDE arata ca constiinta pare a fi independenta de corp -> avem suflet. Teoria halucinatiei a fost complet refuzata de cunostintele medicale.
Iar Iisus a existat, exista multe scrieri istorice de la multi istorici, si chiar budistii ar avea cateva scrieri de IIsus ce dateaza din perioada in care el traia.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Deci budisti care au trait inainte de iisus au scris despre el ))))))))))) interesant, au calatorit in timp 500 de ani

| UnTipObisnuit explică (pentru RAY):

Mai stii ce li se arata in atata timp de meditatie?

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Vise lucide

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Budistii de pe vremea lui IIsus...
ma rog mi-am dat seama de ceva...

| xerxes1 a răspuns:

Am citit Biblia, Coranul, Baghavad Gita, Iliada, Odissea.
Toate povestesc exact ce a explicat Ionut666777.
Am fost creati de niste fiinte pe care religiosii le numesc dumnezei.
Zeul crestin a aparut mai tarziu si era cel mai rau dintre toti.
Era de profesie militar(savaot domn al ostirilor).
A trimis cateva rachete si a distrus cele 5 orase Sodoma, Gomora Teboim Adma si Toar doar pentru ca au incalcat alianta militara nicidecum cum cred unii din motive sexuale.
Il durea undeva pe YHWH de gusturile sexuale ale aliatilor.El insusi avea destule probleme la acest capitol.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Hindusii amintesc in cartile lor despre aparate de zbor si despre un razboi in cer cu aceste aparate care aruncau sageti de foc.Cauta despre Vimana.
Amuzanti sunt religiosii care cred orbeste fara sa gandeasca.

| UnTipObisnuit explică (pentru xerxes1):

Amuzant si trist.

Ne arata cat de bine este antrenat spiritul critic, in familii si in scoli.

| Steregoi a răspuns:

Biblia e o carte credibila. Numai cine nu vrea nu crede.

| UnTipObisnuit explică (pentru Steregoi):

Nu am intrebat de relatia Bibliei cu realitate.

| Steregoi a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Vorbim de realitate altfel vorbim degeaba. In plus stai foarte rau la gramatica. Nu esti in stare sa scrii o propozitie corect si la fel si la intrebare. Greseli de ortografie.

| Mircea08 a răspuns:

Care sunt acele carti sfinte si pentru cine sunt sfinte?

| Jay1 a răspuns:

Cert este că nu poți fi ateu cu mici tresăriri de credință.

| Jay1 a răspuns:

Acum 49 minute | RAY a răspuns:
Acum 2 minute | Jay1 a răspuns:
Cert este că nu poți fi ateu cu mici tresăriri de credință.

nu ai nici o trasatura de credinta ca ateu, din moment ce nu crezi in nimic din ce se nu poate dovedi empiric

așa cum nu poți fi credincios cu discrete simptome de ateism.

| UnTipObisnuit explică (pentru Jay1):

Inseamna ca esti sceptic

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Cred ca empirismul este leacul unui sceptic, dovada stiintifica

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Eu nu inteleg ce legatura are dovada stiintifica cu negarea lui Dumnezeu.
Dumnezeu poate fi gasit si in stiinta, si in gandirea empirica.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Desi budisti din vremea lui iisus care locuiau in india stiau de iisus care locuia in Israel, probabil din ziare, de pe net

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Tu nu intelegi multe,nu intelegi ce inseamna stiinta,cum functioneaza stiinta,de ce a spune dumnezeu poate fi gasit in stiinta este o aberatie totala,stiinta inseamna cunostere,inseamna empirism,inseamna experimente,inseamna a repeta ceea ce crezi,tu nu poti nimic,nu poti dovedi empiric ca exista afterlife,dumnezeu,stiinta ta e pesudostiinta,e anti stiinta,eu nu il neg pe dumnezeu,pur simplu in prezent nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, viata de apoi, ca gasesti tu savanti care cred e treaba lor, si daca einstein imi spunea ca exista zana maseluta sau dumnezeu tot nu credeam, pentru ca einstein ca om de stiinta era obligat sa dovedeasca ceea ce afirma, savanti nu sunt zeii, oricine e savant care cerceteaza natura

| Ionut666777 a răspuns:

Dacă citești Biblia cu atenție ai să înțelegi asta:Conform anumitor surse, vechii mesopotamieni, mai corect sumerieni, îl considerau pe Enki o ființă non-umană, nu un zeu în înțelesul pe care îl are termenul astăzi. Împreună cu fratele său Enlil, Enki conducea o comunitate enormă de asemenea ființe non-umane, denumite generic "annunaki". Aceste ființe erau pe pământ cu peste 100000 de mii de ani înaintea omului, pe care l-au creat prin mutații succesive suferite de o "maimuță", probabil Homo erectus (care trăia de peste 1 milion de ani pe Pământ inaintea venirii annunaki). Au transformat animalul Homo erectus într-o ființă rațională inițial cu scopul de a o utiliza ca animal de povară în minele lor și au exploatat-o fără milă zeci de mii de ani

| UnTipObisnuit explică (pentru Ionut666777):

M-am referit strict la oamenii care au spus ca au ajuns atei dupa ce au citit Biblia, nu de corectitudinea unei anumite religii/secte happy

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ionut666777):

Asta a interpretat Sitchin dupa ce a tradus eronat tablitele sumeriene. De vreme ce Sitchin era evreu n-ar trebui sa te mire deloc ca a mintit in privinta Zeilor Annunaki. Evreii au fost impotriva zeilor pagani de cand exista ei ca rasa. Apropo, daca am fi fost creati ca sa fim sclaci, fii sigur ca asa am fi ramas pana in ziua de azi. Sclavia care o vezi acum in societate (daca o vezi) a fost creata artificial de aia care au putere si bani.

| Ionut666777 a răspuns:

Xerxes cred că ai prins ideea, toate se leagă.Se zice că șarpele e diavolul si cu el a început păcatul, atunci de ce apare de la faraoni până la preoti? Oare pentru noi cine e diavolul? Piramida, ochiul de pe piramida, cifra 13 despre care se spune că e cu ghinion, 13 familii care conduc lumea, dolarul moneda internațională cu semnul piramidei pe el, Vaticanul și secretele lui.Sunt multe detalii care așezate în ordinea corectă ar avea un înțeles.

| EcceHomo a răspuns (pentru Ionut666777):

Ai uitat să aminteşti şi pisica neagră.
Când eram micuță, o pisică neagra m-a zgâriat pe mână. Bunica a zis că este diavolul. După ce a murit, de bătrână, am îngropat-o în spatele curții, lângă un gutui.De atunci, acel gutui a încetat să mai rodească. Bunicul a tăiat gutuiul şi a făcut din el lemne de foc.În prima iarnă, pe soba cu plită era un ibric cu apă, am dat cu vătraiul să ațâț focul şi am răsturnat ibricul cu apă clocotită pe picior.O altă cicatrice.
Am astupat acele cicatrici cu tatuaje şi arăt ca un diavol.happy

| Ionut666777 a răspuns (pentru EcceHomo):

Are și pisica rolul ei în toată treaba asta, nu așa cum credem noi dar are.Ea apare pe multe tăblițe sumeriene și era și un simbol pentru faraoni.

| EcceHomo a răspuns (pentru Ionut666777):

Şi care este rolul ei, din punctul tău de vedere?