| TamplaruAnisoara a întrebat:

Daca un ateu ar avea cu Isus experienta pe care a avut-o Pavel pe drumul Damascului, ce ar face, s-ar pocăi sau ar apela la psihiatru?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Există și varianta să își dea sufletul de groază.
Depinde de fiecare ce alegere face, pot pati ca și tovarășii lui Pavel care n-au văzut și n-au înțeles nimic, cum fac cei mai mulți dintre ateii care pretind că citesc Biblia.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In mare ateul se va pocai DAR ceilalti atei vor spune ca are nevoie de psihiatru. Sti, un hot striga la altul hotule iar un dement va face un om intreg la cap nebun. Asta e situatia ateilor, trebuie multa mila si ingaduinta pentru aceste fiinte care nu cred in nimic dar sunt dominate de Satana.

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Părerea mea este ca sunt sataniști care se declara atei pentru ca doar aceștia au o ura atât de mare pe Dumnezeu si pe Isus. Eu am văzut video o Conferință mondiala a sataniștilor. Nu toată, ci doar unele secvente pentru ca nu era timp pentru toată. Dar se distrează si fac mare batjocura la adresa lui Isus si a lui Dumnezeu. E o placere pentru ei ( sataniștii ) sa facă așa ceva. Si chiar daca oficial sunt doar câteva zeci de mii de satanisti integistrati numărul lor total este uriaș. Doar delegații la Congres depășeau cu mult acest număr. Dureros este ca sunt sataniști infiltrați si in randul creștinilor si ajung chiar in funcții de conducere la nivel mondial. Aceștia murdăresc numele de creștin.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Satanistii sunt credinciosi, la fel cum sunt si crestinii. Nu-s mari diferente intre voi si ei.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu sunt satanisti ci doar au o ura viscerala fata dee tot ce-i depaseste intelectual, se cred buricul pamantului, mandrie se numeste aceasta boala, trebuie multa indurare si mila pentru ei.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si tu esti atee pentru mii de zei si nu esti satanista, ateism =lipsa credinteti intr o zeitate sau in zeii

| RAY a răspuns:

De ce ar adera un ateu la secta ta?

| RAY a răspuns:

în 18 Aprilie | Nilsson a răspuns:
Există și varianta să își dea sufletul de groază.

iisus asta inseamna iubire sau frica?

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

De groaza in sensul ca vede ca chiar exista si privind in urma la viețile lor stiu ca vor avea parte de judecata sau de plăgile care vor urma da vina asupra celor nelegiuiți. Isus este iubire dar este si drept cu privire la tot ce scrie in Biblie. Pana mai este har, oricine inca se mai poate întoarce la Dumnezeu. După ce se va lua harul cei nedrepți vor fi nedrepți mai departe. Cei sfinti se vor sfinti si mai mult.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci tu esti o sfanta fara de pacate, tu care mai mintit pe mine de cateva ori in zi de paste, iar eu ca ateu as fi cu groaza eu care nu am mintit, tu esti ca iuda cel care il vinde pe iisus dar se da mare sfanta pe TPU, tu uiti ca in biblie scrie ca cei din urma vor fii cei dintai, tu nu reprezinti crestinismul deloc

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Te rog spune-mi cu ce te-am mințit? Vreau sa îmi cer iertare dar in cunoștință de cauza. Iar eu nu ma țin o sfântă. Voi vedea la revenirea Domnului Isus daca sunt vrednica de înviere sau nu. Pana atunci ma pot pocăi sau pot cădea de la credință. Doar Dumnezeu știe. Dar sincer spune-mi ce am mințit in ziua de paste ortodox?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai noroc ca e carantina si nu am ce face, presisti in minciuna ta, pa

| Holiday a răspuns:

Sunt pline spitalele de psihiatrie de oameni care au avut/au astfel de experiente.
Smecheria nu e sa ai o astfel de "experienta", ci sa-i faci pe altii s-o creada.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Musulmanii care au devenit creștini au experiente si vise care i-au determinat sa adere la creștinism. Iar cei ce umplu spitalele de psihiatrie nu sunt creștini si nu au avut experiente cu Isus sau Dumnezeu ci cu demoni.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

" Iar cei ce umplu spitalele de psihiatrie nu sunt creștini"

Daca Isus sau Mahomed ar fi trait astazi, exact acolo ar fi ajuns. E drept ca niciunul nu era crestin, dar cand ai idol un astfel de personaj, o poti lua razna usor.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Lui Isus i s-a spus ca are demon, lui Pavel ca e nebun, dar de catre cei care nu pot accepta principiile lui Dumnezeu. Si te întreb, care ete mai sănătos mintal, cel care le respecta sau cei penali sau imorali?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Si te întreb, care ete mai sănătos mintal, cel care le respecta sau cei penali sau imorali?"

Da, buna comparatia. Intr-adevar, ambele categorii sunt asemanatoare in multe privinte.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

După Biblie exista doar aceste doua categorii de oameni. Tu din care faci parte?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vezi, inca un motiv sa nu iei de buna povestea.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dupa biblie nu exista doua categori, dupa secta ta este

| Digikey a răspuns:

Eu daca m-as intalni cu Iisus i-as zice sa faca niste vin ca sunt inchise crasmele perioada asta si sa mergem la mine acasa sa bem.Nu in invierea lui ca stim ca a fost o inscenare.
Dupa aceea l-as pune sa repare raul facut cu religia lui de rahat.
Sa le explice oamenilor ca YHWH nu a fost Dumnezeu si ca el in niciun caz nu este nici fiul lui Dumnezeu si nici al razboinicului YHWH si sa inceteze farsa cu lumina sfanta.
Si dupa aceea l-as trimite la plimbare cu declaratia in mana unde a bifat activitati de voluntariat.