| RAY a întrebat:

Daca un crestin te ajuta cu speranta ca asa ajunge in rai, un ateu de ce ar ajuta pe cineva?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Un ateu de ajută din propria inițiativă, pentru că așa vrea și nu așteaptă nici o răsplată divină. ( bineînțeles că fiecare persoană e diferită, indiferent dacă are vreo religie sau nu și nu sunt toți la fel )

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Datorita simțului moral și al conștiinței cu care a fost creat.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Un ateu ajuta pentru ca asa ii spune constiinta si pentru ca nu asteapta ceva in schimb, spre deosebire de crestini.
Crestin : Daca il ajut pe asta poate o sa ajung in rai, chiar daca nu vreau sa il ajut, trebuie sa fac asta, ca sa ajung in rai.
Ateu : Trebuie sa il ajut pe acest om, ca daca as fi fost in situatia lui, si eu as fi vrut sa fiu ajutat.
De aici poti sa tragi si tu concluzia!

| dfeel a răspuns:

Pentru ca poate

| ExprimareLibera a răspuns:

Pentru că e empatic, probabil.

| BogdanMx a răspuns:

Un crestin nu ajuta cu speranta de a merge in rai. Ca de obicei voi ateii vorbiti pe dinafara pentru ca nu cunoasteti credinta crestina.hee hee) Un crestin isi ajuta semenul pentru ca asa ne invata Hristos prin modul Lui de viata. Iar daca vrem sa ajungem la desvarsire trebuie sa ii urmam exemplul.winking

| RAY explică (pentru BogdanMx):

Voi romanii va urati intre voi si tu imi ca cica un crestin ajuta pe altul

| BogdanMx a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau pentru tine daca ai cunoscut numai oameni uraciosi.hee hee Apropo tu nu esti roman?

| RAY explică (pentru BogdanMx):

Din fericire doar pe jumatate slava cerului

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Are dreptate Bogdan.
Un crestin care crede in totalitate in Dumnezeu si in jerta lui Isus, nu poate sa ajute pe cineva doar ca sa primeasca ceva in schimb.
Am intalnit crestini care ziceau "Nu fac lucruri rele ca sa ajung in rai". Am intalnit si atei cu un comportament imoral. Nu toti crestinii sunt cum ii vezi la televizor si pe internet, exista crestini care iubesc chiar si dusmanul, cum a spus Isus. Dar, din pacate mass-media arata la televizor doar ce este la exterior, daca cauti o sa vezi ca nu toti crestinii sunt uraciosi si o sa iti schimbi parerea.
Sunt biserici care strang bani ce ii doneaza la copiii orfani, la familii cu o situatie financiara mai proasta. De Craciun cand multi batrani se simt uitati de familiile lor, ei merg sa-i colinde fara macar sa se cunoasca intre ei. Asta este crestinismul adevarat, sa iubesti pe oricine din jurul tau, ca pe fratele tau. Sunt unii preoti care cand doneaza ceva, vor sa fie toti reporterii acolo.
Tine cont ca peste 85% din romani sunt ortodocsi. Ortodoxismul se bazeaza pe traditii si ritualuri, prea putin pe invataturile lui Isus.

Sa ai o seara frumoasa si chiar sper ca ti-a dat de gandit raspunsul meu happy.