| anonomam a întrebat:

Daca un om a murit si trupul sau este de negăsit, cum se realizeaza slujba înmormântării?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca nu ai ce înmormânta, nu este nevoie nici de slujba. Nici un doctor nu eliberează actul privind cauza decesului, si fara acest act nici starea civila nu eliberează actul de deces. Iar preoții fara acest act nu au voie sa înmormânteze chiar daca cadavrul exista.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Nici un doctor nu eliberează actul privind cauza decesului, si fara acest act nici starea civila nu eliberează actul de deces."

In cazul in care lipseste cadavrul, declararea unei persoane ca fiind decedata nu e constatata de un medic. Este alta procedura.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Wireless.

| Digikey a răspuns:

Gasesc preotii o solutie sa ia bani si fara mort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu haine, obiecte care i-au apartinut puse in sicriu? Dar de unde stie ca este mort daca nu gaseste cadavrul? Ne luam dupa cazul Elodia si consideram oamenii morti fara cadavru.