| anonim_4396 a întrebat:

Daca un trib nu a auzit de zeul crestin ajunge in rai sau in iad?
Tribul respectiv are propriile credinte si propriile reguli care difera total de cele crestine. In plus, se inchina altor zei sau reprezentari si nu urmeaza regulile impuse de zeul crestin. Ce se intampla cu el in viziunea voastra? Daca ajunge in iad, zeul vostru nu este corect iar daca ajunge in rai, zeul vostru este inutil.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

E o intrebare grea. Cred ca ar trebui intrebata o autoritate in materie, eventual patriarhul Daniel. Ii stii cumva email-ul?

| sabin89 a răspuns:

Nu asa. Daca sunt analfabeti, inapoiati, inculti, inseamna ca sunt saraci cu duhul. Si au intrarea asigurata...stii tu unde.

| danay72 a răspuns:

Astazi, adevaratii crestini predica pana in cea mai indepartata parte a pamantului despre adevaratul Dumnezeu, chiar si la pigmei, daca ei actioneaza in armonie cu principile Bibliei, Dumnezeu ii salveaza. Cat despre iad acest cuvant nu e in Biblie, ci doar iaz, si este o expresie simbolica, insemnand distrugere eterna.

| protos87 a răspuns:

Cei care nu au auzit de cuvantul lui dumnezeu vor fi judecati dupa legea morala in care s-au nascut.
2 Romani 14-15 :"Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege, ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără."

| MyMyutza a răspuns:

In primul rand Dumnezeu nu este zeu! In acest caz acel trib poate ajunge in Rai sau in Iad. Dumnezeu hotaraste.

| ahri a răspuns:

Cati ani ai Gaia? Cred ca esti destul de mica, de pui astfel de intrebari. Zeul Crestin este singurul zeu, zeul altor religii este singurul zeu, si evident ca este singurul zeu sub o alta denumire si sub o alta forma.Cred ca este si pentru tine o evidenta ca diferitele rase, popoare, civilizatii, au un grad diferit de cultura, civilizatie, evolutie spirituala si intelectuala, iar religia, respectiv singurul zeu a fost prezentat oamenilor conform gradului lor de intelegere de-a lungul timpului.Deci si zeul oricarui trib este tot zeul crestin, atat cat pot intelege din el oamenii din acel trib.Asata e un aspect.Al doilea aspect, daca te referi efectiv la a trai, a te naste intr-o tara in care religia oficiala este cea crestina, si oamenii din cel mai salbatic trib, prin evolutie (caci asta faci in viata, evoluezi) vor devenii apti ca in invarnari viitoare sa se nasca intr-o rasa, natie, tara, in care religia sa fie cea crestina, si sa aiba capacitatea de a intelege invatatura crestina.

| DianaaStop a răspuns:

La Judecata cea mare noi credinciosii vom fi trasi la raspundere pentru ca in biblie scrie clar :,, Api le-a zis: Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura. Cine va crede si se va boteza va fi matuit; dar cine nu va crede va fi osandit. -Marcu 16:15-16. Deci datoria noastra este sa propovaduim evanghelia pana la marginile pamantului iar dupa aceea este treaba lui Dumnezeu. daca oamenii vor crede Evanghelia vor fi matuiti daca nu, nu.