| Ex89 a întrebat:

Daca uni oameni spun ca nu exista Dumnezeu de ce toti oameni tind sa faca rau?
Daca nu exista Dumnezeu de ce este universul asa mare?
Daca nu exista Dumnezeu de ce suntem cele mai complexe fiinte, de ce animalele nu gandesc ca oamenii?
Daca nu exista Dumnezeu de unde a aparut acel ceva din care a rezultat sex feminin si sex masculin? Acel ceva stia ca este nevoie de inmultire pentru perpetuarea speciei?
Daca omul a aparut din maimuta, maimuta din ce a aparut?
Daca evolutia a schimbat lumea din trecut pana in prezent, de ce a incetat?

38 răspunsuri:
| tudus a răspuns:

Pentru ca toate despre evolutie sunt doar niste presupuneri nu este nimic sigur

| andreiush25 a răspuns (pentru tudus):

Si in religie si dumnezei este totul sigur?

| HueyFreeman a răspuns:

Cand o sa fi in stare sa intelegi ce inseamna evolutia, atunci sa pui intrebari inepte.

| RAY a răspuns:

Daca uni oameni spun ca nu exista Dumnezeu de ce toti oameni tind sa faca rau?

1 de ce numi demonstezi mie personal ca exista dumnezeu printr-o dovada stiintifica si te voi crede, de asta nu cred in lipsa de dovezi, logica, ratiune, stiinta

acum cu raul nu cred ca 21000 de oamenii care sunt ateii declarati fac atata rau incat sa conteze, traim intro tara crestina despre ce rau vorbesti, traim intro tara de sfinti in proprtie de 99%

Daca nu exista Dumnezeu de ce este universul asa mare?
cum a creat dumnezeu din nimic un univers asa mare?

Daca nu exista Dumnezeu de unde a aparut acel ceva din care a rezultat sex feminin si sex masculin? Acel ceva stia ca este nevoie de inmultire pentru perpetuarea speciei?

ai mult de la biologie se vede, primele celule se divizau asexual apoi au aparut si sexele
Daca omul a aparut din maimuta, maimuta din ce a aparut?
omul este o maimuta primitiva, daca cainele o aparut din lup, lupul din ce a aparut?
raspunsul este evolutia
Daca evolutia a schimbat lumea din trecut pana in prezent, de ce a incetat?
evolutia nu a incetat dar tu cum o singura generatie de oamenii se intinde pe o perioada mica cum sa vezi evolutia pe viu, dar putem vedea fosile descoperite, animale care sunt in stadiu primitiv ce arata clar ca totul a evoluat, adn-ul a dovedit genetic ca cimpanzei sunt veri nostru, este imposibil ca 2 specii sa aiba acel retrovirus, anatomic nu exista nici o diferenta intre om sau alt animal, genetic aproape suntem indentici cu toate animalele
dar tu in continuare vei crede in dumnezeu, nu vad rostul intrebari, nu ai ce face?
esti genul de om care toata lumea trebuie sa creada in ce crezi tu ca daca nu vei arde in iad, in primul rand respecta gandurile celor din jurul lor, ce isi pasa tie ca x ca nu crede in dumnezeu cu ce te dereanjeaza?

| RAY a răspuns:

Apropo cand ai sa vezi un student ateu care omoara un tanar nevinvat de 15 ani atunci sa ne asociezi cu lipsa moralitati,tu nu vezi ca Romania e o tara de criminali, hoti, pedofili, corupti, pe ce lume traiesti cum poti trai in iluzia lumi perfecte?
ateii asa cum sunt ei nu cred ca a omorara pe strada oamenii sau iau droguri

| RAY a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu stiai ca cunoasterea e inceputul iadului vesnic?

| RAY a răspuns:

DOVEZI PENTRU EVOLUTIE - Part III (ERVs) [Ro Subtitle]
http://www.youtube.com/watch?v=6vWT_4kXjWc

Ken Miller EVOLUTIA OMULUI DE CE OMUL ARE 46 DE CROMOZONI? [ RO subtitle ]
http://www.youtube.com/watch?v=Y6XrydBxv7w

AronRa - Evolution is a fact! [Ro subtitle]
http://www.youtube.com/watch?v=PZeMYuUewW4
Evoluţionism
http://www.youtube.com/playlist?list=PL0E03BC3A60C043DA

Arborele Vietii [ Wellcome Tree of Life - RO version ]
http://www.youtube.com/watch?v=cex5ATGfyrM
Originile Noastre Pe Intelesul Tuturor
http://www.youtube.com/playlist?list=PL75C702B13AF5FD2F

Teoria evolutiei la Yale
http://www.youtube.com/playlist?list=PL56BEBE2AA0893774

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca nu stii la ce se refera Darwin prin evolutie, nu meriti raspunsuri. laughing

| Thunderstruck a răspuns:

Troll.

| Ex89 explică:

Hei pentru ca pun intrebari nu inseamna ca nu respect ganduriile celor din jur, le respect si vreau sa vad si parerea altora, si da am pus aceste intrebari pentru ca am avut niste confruntari cu niste atei "inocenti" draga raymusic
Voi nu stiti sa respectati ganduriile altora, se vede doar prin faptul ca am pus aceste intrebari si uite ce raspunsuri im dati citeste doar sa vezi, de ce? Pentru ca eu cred in Dumnezeu? spuneti ca nu avem respect dar voi va bateti joc, draga raymusic eu nu mam legat de blestemata ta de maimuta si de Darwin ca sa ma iei in misto ok?
Si eu traiesc pe pamant, nu sunt o iluzie si spre deosebire de tine am bunul simt sa vorbesc cu un om despre religie sau evolutie deschis cu acest scop am pus intrebariile. Nu am obligat pe nimeni sa creada ce cred eu (ai vazut vreo afirmatie "ca daca nu credeti ca mine ardeti in iad"?)
Ziceti de mine ca eu incerc pe alti sa creada ce cred eu dar ce este cu afirmatia asta? "dar tu in continuare vei crede in dumnezeu, nu vad rostul intrebari, nu ai ce face?" nu cumva voi incercati sa faceti pe toata lumea sa creada cum credeti voi? Uitati-va la voi ce atitudine provocatoare ati luat, dar daca eram fata in fata, erati in stare sa ma bateti pentru ca nu cred ca voi? Si Mada stiu foarte foarte bine la ce se refera teoria lui Darwin.

| Zenit313 a răspuns:

1. Nu are legatura comportamentul uman,cu prietenii imaginari,suntem liberi,nu ne influenteaza nimeni!
Daca Dumnezeu exista, inseamna ca accepta raul si nu face absolut nimic ca sa il opreasca, este sadic, imoral, penibil.
2.Nu are legatura Dumnezeu cu dimensiunea universului, nu exista nici macar in ipoteze.
3.Suntem cele mai complexe fiinte pentru ca evolutia ne-a permis aceasta.
Animalele nu gandesc ca oamenii pentru ca nu creierul destul de dezvoltat pentru ratiune.
4.Nu stim cum a aparut universul! Daca nu stim cum a aparut, nu trebuie sa invetam povesti stupide si copilaresti.
Trebuie sa avem rabdare pana cand gasim dovezi si argumente stiintifice.
5. Tipic crestinilor! Nici macar nu stii ceea ce sustine teoria evolutiei!
Teoria evolutiei sustine ca OMUL are un stramos comun cu MAIMUTA! NU am evoluat din maimute!
Dovezile sunt in toate muzeele de istoria naturala si ADN!
Primatele au evoluat din proto-primate!
Mergi la o biblioteaca si studiaza...
6. Evolutia are loc in MILIOANE de ani! Nu poate sa fie observata in timpul unei vieti!
Chiar si schimbarile noastre :
Bebelus - Adolescent- Adult - Batran!
Aceste schimbari au loc in mult ani NU peste noapte!
O specia ca sa evolueze in alta specie, este nevoie de milioane de ani!

Acum trebuie sa ignori tot ce am spus ca sa mai crezi in ipotetica existenta a lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Zi la ce se refera, fara sa cauti pe net, folosind cuvintele tale si o sa iti raspund la intrebari.

Cat despre bataie, cred ca ai gresit tabara pe care sa o acuzi.
http://i.imgur.com/G8Zzf.jpg

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Eu nu inteleg de ce pui intrebari de astea daca esti convins de cea ce sti si nimic nu o sa-si schimbe convingerile?

| danay72 a răspuns:

Profunde intrebarile tale. Evrei3:4

| Ex89 explică:

Zenit cunosti ceva carti tiparite in tot ceea ce ai spus? Spune-mi sa citesc sa nu vorbesc in necunostinta de cauza.
Si nu nu trebuie sa ignor tot cea ce ai spus ca sa cred in Dumnezeu, tot ce ai spus, nasc alte intrebari, nu sunt dovezi clare. Mersi pentru ca ai scris voi reveni cu intrebari dupa ce stuidez...deci sti ceva carti?

| Ex89 explică:

Da Mada am gresit tabara laughing
Oare cei din securitatea Romana si nu numai, ce sunt? Iti spun sigur ca in proportie de 90% sunt atei sau mai mult, acolo ii invata ca nu exista Dumnezeu, oamenii de stiinta ce sunt?
acestia sunt 99% atei si incearca sa descopere metode ca omul sa fie cat mai controlat, nu mai poti avea intimitate, vor sa te urmareasca pana si cand mergi la wc, incearca sa descopere arme cat mai puternice ca sa invinga alte tari happy
Traiasca ratiunea, sa inventam cat mai multe aparate de omorat oameni laughing
Intr-un fel ii buna si stiinta, pentru ca ai parte de o moarte mai rapida, daca in evul mediu erai decapitat pentru convingeriile tale religioase acum iti trage un glont si nu simti nimic.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ex89):

Am citit cateva carti si dovezile sunt clare, logice, impartiale si incontestabile...
Carti de biologie...

| SimionAlexandru a răspuns:

Http://mereupozitiv.wordpress.com/......pana-acum/
Iti recomand sa citesti acest articol :) E creat de mine. Poate iti va raspunde la intrebare. De asemenea, iti recomand cu incredere sa citesti cartea Conversatii Cu Dumnezeu, vol. 1, 2, 3. (in special 1).Te va ajuta mult :)
Mie mi-au schimbat viata. Iti doresc o zi frumoasa in continuare.

| Ex89 explică:

Pai si eu studiez biologia, nu pot sa spun ca sunt as in biologie dar spune-mi si mie de unde au aparut primele celule de care vorbea raymusic? Sa presupunem ca au aparut din senin si au inceput sa se divida asexuat prin ciclul celular: interfaza(care sa care se dubdivizeaza in cele trei perioade) si diviziunea propriu-zisa (mitoza) nu?
Si ce a rezultat, un tesut? S-a format un ou din care a rezultat o fiinta? Si ce sex avea? Sau s-a format o planta sau mai multe?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Psalmul 104:24 - "Cât de multe sunt lucrările tale, o,[Dumnezeule]!
Pe toate le-ai făcut cu înţelepciune.
Pământul este plin de operele tale!"

| drhotzu a răspuns:

Pai:
1. daca exista d-zeu de ce tind toti oamenii sa faca rau?
2. aici este foarte mult de explicat asa ca am sa te rog pe tine sa cauti pe google.ro/wiki aparitia universului, si expansiunea universului...
3. din cauza evolutiei noastre, din cauza creierului nostru, din cauza unor factori externi: hrana, clima... studiile arata ca cimpanzeii, specia cea mai asemanatoare omului (verii nostri pierduti) au o capacitate mintala a unui copil de 2-3-4-5 ani. si mai sunt si alte animale inteligente pe pamantul asta, spre exemplu ciorile sunt unele dintre cele mai inteligente, delfinii, primatele (maimute) etc.
4. scopul oricarui organism este de a se inmulti si a perpetua specia. sunt diferite moduri de inmultire (exceptant plantele) avem inmultire pe cale sexuata si asexuata, iarasi am sa te rog sa apelezi la manualul de biologie din generala ca sa descoperi restul, pentru ca eu nu prea practic copy/paste.
5. este foarte simplu: totul a evoluat din o forma de viata unicelurara pe parcursul a miliarde de ani! vezi tu exista miliarde de planete dar nu toate au conditiile prielnice vietii... cum a aparut forma de viata iarasi te rog sa cauti, ca deja am scris prea mult!
6. evolutia nu a incetat niciodata! totul este intr-o continua evolutie: animale/plante. sa luam spre exemplu omul: numai pe perioada ultimului secol a suferi transormari majore: inaltime, durata de viata, pierderea pilozitatii corporale... ceea ce trebuie sa intelegi despre evolutie este ca ea se intampla pe perioada foarte foarte lungi, si este accelerata doar in conditii de schimbare externa a habitatului, cataclisme...

| Inferno a răspuns:

Constructia : "Daca X este (intr-un anumit mod) atunci de ce Y este (intr-un anumit mod?" necesita o legatutara intre X si Y, necesitate ce nu este satisfacuta de intrebarile postate, X neavand legatura cu Y. Cu alte cuvinte intrebarile sunt irelevante, deci nu putem da un raspuns la ele.Invata cum functioneaza logica si dupa posteaza intrebari ce respecta modul de functionare al ei.
"Daca uni oameni spun ca nu exista Dumnezeu(X) de ce toti oameni tind sa faca rau(Y)?"
Logica ne spune ca angryDumnezeu) trebuie sa fie in stransa legatura cu Y(a face rau) pentru a se putea influenta reciproc. X trebuie sa-l inflnteze pe Y. Ori acest lucru este fals. Existenta Lui Dumnezeu nu determina oamenii sa faca lucruri rele. Este fals chiar din punct de vedere religios.
"Daca nu exista Dumnezeu(X) de ce este universul asa mare(Y)?"
angryDumnezeu) nu influenteaza pe Y (Universul mare.
Cu alte cuvinte,existenta Lui Dumnezeu nu inseamna in mod implicit,un Univers mare.
Etc.
Toate intrebarile sunt contruite pe un model eronat, dar care se pare ca prinde la utilizatorii de aici,caci nimeni nu si-a dat seama ca intrebarea,sau intrebarile, sunt, sau este, IRELEVANTA/E.
Singurele intrebari care nu sunt gresite din acest motiv, dar sunt tot irelevante din alte cauze, sunt:
"Daca omul a aparut din maimuta, maimuta din ce a aparut?"
Intrebare irelevanta, deoarece premisa de la care pleaca este in mod evident (sper) eronata.
"Daca evolutia a schimbat lumea din trecut pana in prezent, de ce a incetat?"
Exact ca si la intrebarea precedenta, premisa este eronata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Una e sa omori pentru putere si alta e sa omori pentru un zeu. Deci da, ai gresit tabara, de 2 ori chiar laughing, crestinii omorau oameni in evul mediu pentru convingerile lor religioase sau nonreligioase.

Unii oamenii de stiinta sunt atei, de fapt doar cei atei ar trebui sa fie numiti asa, si ei fac medicamentele pe care le iei cand iei un virusel. Daca n-ar fi atei, ar spune ca te pedepseste dumnezeu si te-ar trimite acasa sa mori de la o raceala.
Daca cineva te ataca pe strada si multumita camerelor de vedere puse prin zona politia ajunge la timp si te salveaza, cum e?
Dai vina pe atei pentru ceva de parca din cauza lor nu exista dumnezeu rolling on the floor, dumnezeu nu exista, cu sau fara oameni de stiinta. Daca sustii contrariul, dovedeste laughing Nu imi place chestia asta, dar na, dovedeste.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

As putea sa scriu pana maine cate lucruri rele inventeaza oamenii de stiinta, sunt si bune nu te contrazic si nu vad un rau in asta, nu sunt fanatec sa am o boala si sa nu merg la doctor pentru ca sunt crestin, am sa merg pentru ca doctorilor dumnezeu le-a dat ratiune, sa descopere toate medicamentele happy

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Am motivele mele pentru care cred in dumnezeu si eu stiu de ce cred si degeaba ti-as spune pentru ca tu nu o sa intelegi, dar pentru ca sunt crestin nu inseamna ca sunt prost sau inapoiat mintal (asa cum ii considerati voi ateii pe crestini) dar nu vreau sa judec poate tu nu crezi asa.

| Ex89 explică (pentru Mădă0611):

Dar ateii cred in vrajitorie? Cred ca exista biblie satanica? Ce scrie in biblia satanista cred?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

:)) Exact ce ziceam. Daca fac rau, huooooo, ateii, daca fac bine, dumnezeu le-a dat ratiune. Nu le-a dat nimeni nimic, eventual evolutia. La inceput ochiul distingea lumina de intuneric, atat, si uite cate poti vedea acum. Stii ca fiecare percepe lucrurile diferit, si aici ma refer in special la culori si forme? Daca ne-ar fi facut dumnezeul tau n-ar trebui sa fie asa.

"dar nu vreau sa judec poate tu nu crezi asa." cred despre majoritatea, pentru ca majoritatea crede asta --> http://i.imgur.com/zO7GIBX.jpg astfel eu devin o satanista/posedata, desi ma bazez pe empatie, nu pe o carte "sfanta" care indeamna la iubire, dar intoarce oamenii unii impotriva altora.
Stiu cam care sunt motivele, stiu cum functioneaza subconstientul, sugestia, autosugestia, de aceea n-am treaba cu teistii daca isi vad de treaba lor, doar ca nu isi vad de treaba lor, vezi iar imaginea.

| Mădă0611 a răspuns:

Hai sa iti raspund si la intrebari:
1. Se numeste instinct, si toate animalele, printre care si oamenii, au asa ceva, cel de supravietuire si cel de reproducere.
2. Universul e mare pentru ca stelele creaza materie. Primele stele s-au forma dupa Big-Bang. Dovada ca parte din ce zic e adevarat e faptul ca toate corpurile ceresti au forma aproximativ sferita, asta datorita rotatiei provocata de gravitatie.
3. Nu gandesc ca oamenii, dar gandesc. Noi suntem printre putinele specii bipede, astfel ne putem folosi de maini, asta usurandu-ne munca si putand crea ceva sau transmite generatiilor urmatoare prin scrieri, de exemplu. Daca nu am invata unii de la altii, am fi la fel de "neganditori" ca oricare alt animal.
4. Pas, nu vreau sa ajung la alte intrebari.
5. Omul si maimuta au un stramos comun. Eu cred ca lenesul e ala :)) --> http://vimeo.com/59234110
6. Evolutia nu a incetat, doar ca doar pe termen lung se poate observa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ex89):

Nu, ateii nu cred in nimic supranatural. E simplu: noi suntem o intamplare, nu ar fi trebuit sa existam, deci nici sa gandim, de aceea exista atatea afectiuni psihice, pentru ca nu exista un creator. Ma gandeam intr-o zi cate informatii strange creierul, peste unele pur si simplu nu poti trece si te doboara. Daca ar fi fost creat de cineva, asa ceva n-ar fi trebuit sa se intample.

| RAY a răspuns (pentru Ex89):

Ma alex fiecare are dreptul sa creada in ce vrea el de asta e democrtie, eu nu vad rostul ca sa ma rog sa-mi cada ppaine din cer ma duc la munca, inteleg ca e bine sa crezi in dumnezeu nu trebuie sa muncesti isi cade totul din cer va inteleg