| anonim_4396 a întrebat:

Daca va spune cineva ca icoanele si crucile intra la categoria "chip cioplit" spuneti ca nu va inchinati la ele ci la ce reprezinta. Nici cei care au facut vitel de aur (parca) nu s-au inchinat statuie ci la simbol si cu toate astea este considerat chip cioplit. Ca simple poze puse intr-o carte care sa arate oamenilor cam cum sunt isus&company sau sa prezinte in imagini povestea din crestinism sunt bune, dar cand deja incepeti sa le puneti peste tot, sa va faceti cruci in fata lor, sa le luati limba-n gura si sa faceti plecaciuni cand le vedeti nu credeti ca incalcati porunca a 2-a? Pana la urma ce intelegeti voi prin chip cioplit? Aveti nevoie de cruci si icoane sa va aduceti aminte ca trebuie sa faceti niste genuflexiuni si abdomene pentru dumnezeu? Nu puteti sa va inchinati direct lui fara poze ajutatoare?

8 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Esti cumva musulman?

| anonim_4396 explică (pentru Alex):

Nu... de ce?

| Alex a răspuns (pentru anonim_4396):

Au aceeasi parere despre icoane.

| ateuNEGATIV a răspuns:

raspuns crestin = sunt niste simbolurii nu ne inchinam la ele

raspuns ateu = crestinii duc lipsa de imaginatie

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Is curios ce inseamna pentru ei "chip cioplit".

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

[Deuteronomul 5:7]. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă şi sub pământ [Deuteronomul 5:8]. Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos [Deuteronomul 5:9] …

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna sa nu faci de exemplu o statuie a unui cerb si sa te inchini lui aducandu-i lauda etc. asta inseamna

„Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici asemănare a vreunui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujeşti lor" (Ieş. 20, 4-5).

nu zice sa nu faci icoana lui Dumnezeu. pentru ca icoana il reprezinta pe Dumenzeu. dar daca faci o reprezentare a celor cesunt sus in cer:pasari, sua pe pamant:animale sau sub ape:pesti si te inchini lor e pacat.