| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Dacă vizitez o mănăstire și vad ca in interiorul acesteia se vând brelocuri, vederi, cruciulițe, creioane de 1m, kendama, etc. si le rastorn tarabele acelor comercianți si ii alint inseamna ca am făcut o faptă buna?
P.S. Rog seriozitate si fara răspunsuri de la atei

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca vezi aceste lucruri. Oricum acest lucru se face cu acordul bisericii.Dar Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva.

| milan9 a răspuns:

Cand ai sa vezi vanzandu-se creioane in altar sau in interiorul naosulu, pronaosului, efectiv in interior, atunci sa ne spui si noua pentru ca voi merge chiar eu sa le daram. Pana atunci, hai sa mai asteptam o eternitate... thinking

Insa pana atunci, chestiunea adresata de dumneata este doar tendentioasa. happy

Din cateva mii de biserici din tara asta eu nu stiu in cate se vinde kendama in curtea intrerioara. Personal nu cred sa fie vreuna... Daca ne dai si un exemplu, atunci putem sa ne dam seama daca asta nu e decat o gluma neinspirata... happy

Iar cruciulite, ce zici ar fi trebuit oare sa caute capatul diametral opus din oras, pentru a fi cat mai departe, ce spui? happy Imagineaza-ti ce costuri ar presupune ca mai ridici o intreaga cladire in curtea Bisericii doar pentru a vinde 20-30 de lumanari pe saptamana (chiar mai putin de atat in mediul rural). In afara de asta, cel ce vinde acolo ar trebui sa lipseasca de la slujba, lucru de neconceput pentru un crestin autentic.

| sir sanjei a răspuns (pentru milan9):

La manastiri nu sunt calugari sau maicute care se ocupa cu vanzarea de "obiecte bisericesti"?
Vezi ca tu ai dus raspunsul inspre biserica, cand in tentativa aia de intrebare locatia era manastirea!

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Vino la mănăstirea Piatra Scrisa, la vreo 25 km de Caransebeș să îți fac turul și îți arăt ce vând fețele bisericești. Numai bine ne cunoaștem și în realitate.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Obiecte bisericesti" bineinteles ca se vand in spatiul bisericii si al manastirii.
Ar fi cam... anormal sa-ti construiesti un magazin special pentru cateva lumanari si cruciulitetocmai la capatul diametral opus al orasului, pentru a fi cat mai departe... thinking

| SG1995 a răspuns:

WTF, kendama? laughing Au cumva kendame sfiintite, sau au imagini cu sfiinti pe ele, poate-s icoanele viitorului. rolling on the floor

| Blastphemy a răspuns:

Kendama la mănăstire? lol
Hmm... îmi întărește ideea de a nu mă încrede în popi și biserici. Biserica e în sufletul nostru. Mor când se tot ca*ă pe ei toți pseudo-credincioșii care se duc la biserică regulat dar, în rest, poartă numai ură în sufletul lor și sunt plini de vorbe rele la adresa oricărei persoane indiferent dacă sunt cunoscute sau nu cu adevărat.
Dacă nu-ți convine, ai face bine să-i ignori și să nu faci ce-ai citit prin Biblie că a făcut Iisus pentru că nu ai nimic de câștigat. Logic. Sincer nici nu știu de ce se pune atâta preț pe biserica asta din moment ce a ajuns unde a ajuns. Încă de pe vremea lui Iisus era așa cu biserica și comercianții din interiorul curții sau de prin preajmă. Și de-ar fi numai atât. Ți-aș putea da mii de argumente.