| anonim_4396 a întrebat:

Daca voi ateii credeti in Big Bang sa va pun o problema de logica : Daca soarele e atat de mare si pamantul atat de mic, distanta dintre cele doua face ca soarele sa fie la fel de mic ca si pamantul. Astfel ca, conform celor sustinute de oamenii de stiinta cum ca, caldura nu e distribuita uniform pe toata suprafata pamantului indica spre aceeasi informatie legata de soare, care la randul sau (desi emite o cantitate uriasa de energie) nu emite aceeasi cantitate de caldura si lumina fiindca e sferic si nu o distribuie uniform, iar faptul ca noi vedem soarele atat de mic inseamna ca primim doar acea cantitate de lumina si caldura, adica exact cat putem noi vedea. Concluzie : Daca voi credeti in Big Bang (sau Haos) cum puteti spune ca nu exista un Creator? Nu credeti ca e o coincidenta mult prea mare ca aparitia vietii pe Pamant sa fie intamplatoare?

Răspuns Câştigător
| 3xfemeie a răspuns:

Ai dreptate. Toate au un motiv si nimic nu este intamplator. Sarbatori fericite!

31 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cata logica. :o
Gata, ma mut in munti si ma pocaiesc.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Citatul'' tau nu are nici un sens.
Sustin mai mult religia decat ateismul... dar nici chiar asa, nu poti veni cu tampeni incercand sa distrugi cultura ateilor.

| Dandanache a răspuns:

Te-ai incurcat cu intrebarea de la final. Raspunsul e in intrebare. Daca ateii cred in Big Bang, nu cred in existenta unui Creator.

| danay72 a răspuns:

Frumoasa informatia adusa.Romani1:20

| Thunderstruck a răspuns:

Hai ca esti amuzantlaughing. Mersi frumos de intrebarea asta, mi-ai intarit ateismul.

| RAY a răspuns:

Mai are rost sa raspund din moment ce habar nu ai ca pamantul este si inclinat spre soare, si inclinatia lui creaza anotimpurile si nu distanta fata de soare, si nu doar anotimpurri si inca cate alte chesti

eu personal nu cred ca din nimic a aparut un zeu care a creat totul din nimic, sunt convins ca din nimic nu apar zeii, creatori
pana acum stiinta a dovedit ca totul a pornit de la ceva simplu cum e hidrogenul spre celalante elemente chimice
cred ca aparitia vietii sa datorat mediului foarte bun de pe pamant
cred ca suntem norocosi ca existam iar datoria noastra este sa protejam natura cat de mult putem
apropo big bang nu-i un haos e o eliberare de energie care sa eliberat uniform de unde stim asta?
pai uni mai cauta si dovezi nu doar fantezi

| Mădă0611 a răspuns:

=)))) Esti praf! Poti sa traduci ce ai scris aici, dar fara ca caldura ca incep sa rad si pierd esenta?

Mda, nu esti de condamnat, credinta in zei limiteaza gandirea si dorinta de a cunoaste, pentru ca la ce ti-ar folosi sa stii ceva care iti "fura" confortul psihic?

http://www.flickr.com/photos/gsfc/7936905134/in/photostream/lightbox/

| Ferenin a răspuns (pentru Mădă0611):

In primul rand sunt inclinat spre cunoastere, dar spre cunoasterea prin stiinta care demonstreaza ca exista Dumnezeu. Si in al doilea rand citeste tot textul ca sa poti intelege ceea ce am scris. In al treilea rand nu imi place sa scriu cu diacritice asa ca ma rezum la modul asta de a scrie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ferenin):

In primul rand, aia nu e cunoastere, e limitare. E ca si cum ai 2 + 3 x 8 : 5 x x = 324. Daca il bagi pe dumnezeu in ecuatie, el o sa fie x, ai raspunsul, dar nu cel corect, adica e praf si pulbere.
In al 2-lea rand, tot n-am inteles. Raspund pentru ce cred ca vrei sa zici. Nu stiu conform caror oameni de stiinta, dar ideea e ca responsabile de diferentele de temperatura sunt axa Pamantului inclinata la 23 grade nord/miscarea de revolutie (de exemplu in emisfera nordica e iarna, in cea sudica e vara) si curentii de aer.

Big-Bangul e doar o teorie, o explicatie nedemonstrata pentru ceva observabil, insa asta nu inseamna ca exista dumnezeu. Stelelor, planetelor, galaxiilor, le-a luat mult timp sa se formeze si sa arate asa, daca exista un creator, erau de la inceput "perfecte". E usor de inteles cum apar zeii, cum ii creaza oamenii, asa ca daca teoria e corecta sau nu, nici nu mai conteaza cand stii ca cealalta afirmatie, optiune pentru unii, e falsa.
Problema de logica e in cealalta tabara.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu nu are treaba cu logica umana! Are treaba cu VESNICIA care e ilogica pentru unii. Unii care nu stiu cum se mananca acei castraveti murati nu-i mananca si stii de ce? Nu le incape capul in borcan! Sunt de acord cu tine!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Intreaga ta afirmatie e o gluma.Multumesc pentru portia de ras pe ziua de azi.

| Ferenin a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ei bine, dovedeste ca ceea ce am spus eu e gresit!

| dragos9234 a răspuns:

Ceea ce ai redactat tu aici este incoerent si irational.
De unde ai scos tu aceasta inteligenta intrebare?''Daca voi credeti in Big Bang (sau Haos) cum puteti spune ca nu exista un Creator?""

| NGheorghe a răspuns:

" Daca soarele e atat de mare si pamantul atat de mic, distanta dintre cele doua face ca soarele sa fie la fel de mic ca si pamantul"
... ceeeee?
Fara prea multe cunostinte ai putea sa afirmi ca Soarele este mai mic ca si o cutie de chibrituri. Dar sa afirmi ca Pamntul este cat o cutie de chibrituri ...trebuie sa traiesti in era transporturilor spatiale ca altfel nu ai nici o sansa sa fi ascultat. Stiinta in genere lucreaza cu marimi absolute (m, km,...) Tu ca sa faci comparatii prin raportare la distanta/diamertu trebuie sa alegi un punct de referinta. De ex. de pe Pamant, Luna se vede la fel de mare ca si Soarele pentru ca este de 400 de ori mai aproape si tot de 400 de ori mai mica ca Soarele. In schimb "Pamantul vazut de pe Luna" este de 4 ori mai mare ca "Luna vazuta de pe Pamant" pentru ca Luna este de 4 ori mai mica ca Pamantul iar distanta de la Pamant la Luna este egala cu distanta de la Luna la Pamant. happy. Tu esti in drum spre Marte sau vii de pe Marte? As zice ca niste elemente in plus de geometrie ti-ar prinde bine!
Cat despre "caldura si lumina", ele sunt acelasi lucru: radiatie electromagnetica; Alta: "conform celor sustinute de oamenii de stiinta" : ei mai sustin si ipoteze, in cazul tau este: "conform Legilor Fizicii" (Cap. Refractia Luminii: cand Soarele se afla deasupra ta (vara la ora12ºº) energia primita este mxima (lumina este perpendiculara pe tine si reflexia este zero), iar cu cat este mai aproape de orizont cu atat se pierde mai multa lumina prin refractie sau "deviere" produsa de atmosfera, la care se mai adauga si relfexia ei. Adica si niste lectii de fizica ti-ar prinde bine.
Cat despre: "Nu credeti ca e o coincidenta mult prea mare ca aparitia vietii pe Pamant sa fie intamplatoare?"
as zice ca este o intrebare faina dar incompleta, probabil ai vrut sa zici: "Nu credeti ca sunt mult prea multe coincidente pentru ca aparitia vietii pe Pamant sa para intamplatoare?"
Iar ca raspuns: aparitia vietii pe Pamant poate sa fie intamplatoare, cazul: "animalelor" unicelulare fara ADN care au APARUT SI DISPARRUT de foarte multa vreme, in schimb restul animalelor si palntelor care exista inca si in ziua de azi poseda fiecare un ADN, adica sa fiu mai clar: genele si ADN-ul nu inseamna numai informatie codificata, inseamna ca ADN-ul este ceva care produce singur masinari iar acestea mai apoi copiaza doar anumite "parti" din ADN, "informatia copiata" este folosita pentru a crea alte masinarii care nu mai produc masinarii ci porduc vitamine, proteine, etc. Dar masinariile astea nu produc automat ci primesc alte copii tip matriță ale altor parti ale genelor sau ADN-ului... intr-un cuvant totul este o planificare prea inteligenta (nu este vorba doar de functionarea la nivel de celula, organ sau organism ci mai mult, (Aici toate stiintele inca sunt MUTE!): orice fiinta vie se naste cu Windows-ul gata instalat happy am vrut sa spun ca de la nastere toate animalele si omul sunt dotati cu zeci de mii de comportamente de raspuns fata de mediu numite instincte. Un miel, in primele doua minute de la nastere, stie sa mearga, sa alerge si sa topaie, iar dupa 5 minute merge la oaia-mama si se hraneste; copii nu pot sa isi tina capul si nici nu stiu sa vorbeasca dar stiu sa urle pe tonuri si cu intensitati diferite in functie de ceea ce vrea. Pana sa te preocupi de existenta unui Creator Etern ar trebui sa verifici un pic Genetica din ziua de azi si sa vezi ca presupunerile, de anul trecut, a geneticienilor au devenit tot mai penibile iar adevaratele mecanisme ale functionarii vietii au fost si continua sa fie pentru ei un tot mai mare mister. In schimb geneticieni nu inceteaza sa opereze mutatii genetice, sunt mai iresponsabili ca si criminali. Si nu o data s-a spus: "Cine se" joacă de-a Dumnezeu" sfârşeşte intotdeauna prin a deveni Satana! "
Voi chiar credeti ca genetica si geneticienii va vor deslusii raspunsul originii vietii(ADN-ului)? atunci chiar sunteti creduli pentru ca geneticienii nu se preocupa de asa ceva pe ei ii intereseaza tratarea bolilor (cancer, virusi etc) pe cand din punct de vedere religios-crestin, boala este generata de acceptarea minciunii; foarte usor de dovedit: "te-a adus barza!" este o minciuna?

| Ferenin a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu ti-am citit tot raspunsul, fiindca nu am avut timp, chiar trebuia sa mentionez ca soarele e mic din cauza ca asa se vede de pe pamant? Practic pe asta am bazat afirmatia de la inceputul intrebarii, si din cauza asta am spus ca primim mult mai putina lumina si caldura, din cauza ca dintre miliardele de raze de lumina si unde de radiatie doar cateva lovesc pamantul!

| NGheorghe a răspuns (pentru Ferenin):

Daca imi raspunzi fara sa imi citesti tot raspunsul este ca si cum m-ai scuipa in față. Scuze de deranj.

| DyNo a răspuns:

Omule, nu toti ateii cred in Big-Bang, doar pentru ca nu cred in Dumnezeu, nu inseamna ca neaparat cred in teoria BB.
Cat de mult imi place sa vad oameni frustrati...

| Mădă0611 a răspuns (pentru DyNo):

"Ex ateii" sunt preferatii mei love struck. Ceva mai frustrat, ipocrit si cretin de atat nu gasesti.

| mihaitaLGP a răspuns:

Tu ti-ai pus vreo data intrebarea de ce ar construii cineva atat de mult pentru atat de putin?

In momentul de fata sunt descoperite aproximativ 200.000 miliarde de galaxii ( 0.2% din universul actual).

In acest 0.2% din univers se nasc si mor planete chiar in timp ce eu tastez.
Tu chiar continui sa crezi ca Terra e mai deosebita?
Tu chiar continui sa crezi ca daca ea explodeaza timpul nu o sa mai curga prin imensul univers?

Esti tu asa sigur ca viata se poate desfasura doar in medii cunoscute de noi?
Si mai continui sa crezi ca ai experienta sau capacitatea de intelegere sa intelegi toate nivelurile de existenta care coexista simultan?

Din contra, daca te construia pe tine cineva iti facea un mediu de viata simplist. Nu atat de complex, foarte complex. De aici realizezi ca totul e evolutie si ca nimic nu a aparut din lut.

| ManStrong a răspuns:

Aparitia vietii nu intimplatoare.Sa nu crezi insa ca pamintul este centrul universului.
Si sa nu crezi ca pamintul este mai mare ca soarele.

| GRs a răspuns:

Dar acel "creator" cum a aparut? A existat dintotdeauna si a creat totul din nimic folosindu-si puteriile magice? Cata logica...

| Ferenin a răspuns (pentru GRs):

Da Exista, fiindca nu cred ca Big Bang-ul e o teorie sustenbila in sensul ca nu exista o explozie care sa creeze, ci distruge, iar daca a existat intr-adevar asa ceva, ceva trebuia sa o declanseze, nu avea cum sa se declanseze de la sine, ca doar nu avea o constiinta.

| savvy12 a răspuns (pentru GRs):

Dumnezeu nu a aparut, si acum o sa vezi cat de limitata avem gandirea...
Noi cunoastem fortele fizicii doar din interiorul timpului, de acelea din afara nu stim nimic.Deci produsul cauza/efect, are loc numa in timp, deci Dumnezeu fiind in afara timpului, el nu a aparut, pentru ca ceva ce nu este delimitat de timp nu a aparut niciodata, da nici nu intelegem existenta acelui loc in sine, dar logic este ca Dumnezeu nu a aparut, dar el poate exista fara sa apara din cauza ca nu este delimitat de timp.

| Ferenin a răspuns (pentru savvy12):

Ne-am cam indepartat de la subiect. Ce vreau sa mai adaug si cu asta inchei : Legile universale exista cu un motiv la fel cum si existenta noastra are un motiv. Existenta timpului are un motiv la fel cum si tu ca om ai un motiv pentru care existi. Pamantul are un motiv pentru care exista aici si acum in locul asta din Univers. Raul care exista are un motiv la fel cum si binele are un motiv. Faptul ca scriu lucrul asta aici si acum are un motiv si acela e ca incerc sa te conving ca Dumnezeu exista, dar daca ma lupt cu o moara de vant, atunci degeaba. Existenta contiintei are un motiv, la fel cum restul lucrurilor existente au un motiv. iar tu sigur ai un motiv pe care nimeni nu il stie in ceea ce priveste negarea unor lucruri atat de simple. Noroc si sanatate!

| savvy12 a răspuns (pentru Ferenin):

Ferin mai inteles gresit, ala o zis ca Dumneze de unde o aparut? Si eu i-am aratat ca Dumnezeu nu trebuie sa apara ca sa existe, deoarece produsul cauza/efect este numa in interiorul timpului, Dumnezeu nu este delimitat de timp, deci el exista, dar el nu o aparut, dar tot nu putem intelege existenta lui, acum ai priceput?

| Ferenin a răspuns (pentru 3xfemeie):

La fel si tiewinking

| Alphawolf a răspuns (pentru savvy12):

Este logica deductia ta, dar lipseste posibilitatea. Ce te face sa crezi ca poate exista ceva in afara timpului, ce te face sa crezi ca legile fizice sunt independente de timp, spatiu, energie, materie? Ce te face sa crezi ca poate exista o constiinta in afara timpului? Cum este posibila o constiinta fara cauza si efect, fara entropie?

| savvy12 a răspuns (pentru Alphawolf):

Posibilitatea dupa mintea noastra este de 0, dar trebuie sa existe un loc care exista dintotdeauna(chiar daca nu putem intelege cum) care sa nu fie cauzat si sa dea restul cauzelor, si cel mai posbil ar fi sa fie o divinitatea care sa poata da viata, decat un loc neconstient, banal, si sa faca toate astea...

| Duucu a răspuns (pentru GRs):

Mintea umana nu poate sa-si imagineze cum a aparut.Am eu niste banuieli dar sunt cam vagi...

| 3xfemeie a răspuns (pentru Ferenin):

Ai dreptate. Toate au un motiv si nimic nu este intamplator. Sarbatori fericite!

| Ferenin a răspuns:

Era mai bine daca nu puneai ghilimelele de rigoare. Si mai repet o data : eu am incheiat!

| AlexandruGrecu a răspuns:

Nimic nu e intamplator insa raspunsul la intrebarea asta nu o stie nimeni decat Dumnezeu.