| picioare a întrebat:

Dacă vrei să ai robi şi roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe. Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor, pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră. Îi puteţi lăsa moştenire copiilor voştri după voi, ca pe o moşie; şi puteţi să-i ţineţi astfel robi pe veci. Dar cât despre fraţii voştri, copiii lui Israel, niciunul din voi să nu stăpânească pe fratele său cu asprime. (Leviticul 25:44-46 NLT)
Următorul pasaj descrie modul în care sunt sclavii evrei trebuiesc tratati.
Dacă vei cumpăra un rob evreu, să slujească şase ani ca rob; dar în al şaptelea să iasă slobod, fără să plătească nimic ca despăgubire.
Dacă a intrat singur, să iasă singur; dacă era însurat, să iasă şi nevasta sa împreună cu el.
Dacă stăpânul lui i-a dat o nevastă, şi a avut fii şi fiice cu ea, nevasta şi copiii să fie ai stăpânului lui, iar el să iasă singur.
Dacă robul va zice: „Eu iubesc pe stăpânul meu, pe nevasta mea şi copiii mei, şi nu vreau să ies slobod", atunci stăpânul lui să-l ducă înaintea lui Dumnezeu, să-l apropie de uşă sau de stâlpul uşii, şi stăpânul lui să-i găurească urechea cu o sulă, şi robul să rămână pentru totdeauna în slujba lui. (Exodul 21:2-6 NLT)
Observaţi ca acestia puteau beneficia de un sclavi evrei tinandu-le soţiile şi copiii ostatici până când barbatii supuneau ca vor să devină sclavi permanenti. Ce fel de valori familiale sunt acestea?
Următorul pasaj descrie practica greţoasa de sclavie sexuala. Cum poate cineva să creda că este moral să-şi vândă fiica ca un sclav de sex? mostenire si copiilor?
Dacă un om îşi va vinde fata ca roabă, ea să nu iasă cum ies robii. Dacă nu va plăcea stăpânului ei, care o luase de nevastă, el să-i înlesnească răscumpărarea; dar nu va avea dreptul s-o vândă unor străini, dacă nu-şi va ţine cuvântul. Dacă o dă de nevastă fiului său, să se poarte cu ea după dreptul fiicelor. Dacă-i va lua o altă nevastă, nu va scădea nimic pentru cea dintâi din hrană, din îmbrăcăminte şi din dreptul ei de soţie. Dacă nu-i face aceste trei lucruri, ea va putea ieşi, fără nicio despăgubire, fără să dea bani. (Exodul 21:7-11 NLT)
Deci, acestea sunt valorile biblice de familie! Un om poate cumpăra cate sclave sexuale vrea, atâta timp cât le hrăneşte, le da haine, si are relatii sexuale cu ele!
Ce zice Biblia despre bataia sclavilor? Poti sa ii bati atata timp cat nu ii omori!
Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat, fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit. Dar dacă mai trăieşte o zi sau două, stăpânul să nu fie pedepsit; căci este argintul lui. (Exodul 21:20-21 NAB)
Ai crede că Isus şi Noul Testament ar avea o viziune diferită fata de sclavie, dar dimpotriva acesta este aprobata si în Noul Testament, aşa cum arată următoarele pasaje.
Robilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti, cu frică şi cutremur, în curăţie de inimă, ca de Hristos. (Efeseni 6:5 NLT)
Toţi cei ce sunt sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca Numele lui Dumnezeu şi învăţătura să nu fie vorbite de rău.Iar cei ce au stăpâni credincioşi să nu-i dispreţuiască, sub cuvânt că sunt „fraţi", ci să le slujească şi mai bine, tocmai fiindcă cei ce se bucură de binefacerile slujbei lor sunt credincioşi şi preaiubiţi. Învaţă pe oameni aceste lucruri şi spune-le apăsat. (1 Timotei 6:1-2 NLT)
În următoarea parabolă, Isus în mod clar aprobă bătaia sclaviilor, chiar dacă acestia nu stiau ca fac ceva greşit.
Iar sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult. Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere. (Luca 12:47-48 NLT)
Sursa: http://www.bibliaimorala.ro/sclavia-in-biblie/

As vrea sa merg sa-mi cumpar vreo 6-7 sclave sexuale, daca se poate o sa mi le iau virgine, mai ales ca Dumnezeu este de acord si in Vechiul si in Noul Testament.
Intrebarea mea este oare statul asta imoral cu legile lui perverse impotriva lui Dumnezeu va interveni desi insusi Dumnezeu, creatorul universului imi da acest drept? Cu ce drept schimba oamenii legile nemuritoate ale lui Dumnezeu? Cu ce drept am abolit noi sclavia binecuvantata de Dumnezeu? Ce urmeaza acum sa legalizam homosexualitatea? Nu va mai este teama de Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Faptul ca in Biblie este promovata sclavia constituie un adevar recunoscut de majoritatea istoricilor.

NOname
| NOname a răspuns:

:)) Reacţionezi ca un veritabil creştin.

Da, dacă umanitatea s-ar ghida doar după "cuvântul lui Dumnezeu", aşa ar fi fost: sclavie, barbarie, femeia tratată ca un bun material şi un obiect sexual...

Vezi cum musulmanii încă se străduie să-şi mulţumească zeul şi să nu-i iasă din cuvânt?
Ei, asta ne-ar fi aşteptat şi pe noi, dacă nu am fi atât de "păcătoşi".

http://www.tpu.ro/......zvaluie-o/

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Acum cateva zile am vazut un documentar despre razboiul civil american, in care se spunea ca multi nordisti erau de parere ca sclavia e impotriva invataturilor bibliei, si au folosit asta ca motiv pentru a lupta impotriva sudistilor proprietari de sclavi. Se pare ca nordistii au citit biblia pe sarite, sau n-au prea citit-o deloc.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ateismul inocent si crestinismul vinovat de toate... iaca de aia sunt eu ortodox. du-te si te'mpusca.