| DracuIa a întrebat:

Daca vrei sa schimbi oamenii in bine si ei nu vor, Then, can you decieve them, in a way that they can see the truth?
It is fair or not? big grin
Mai pe scurt, daca stii ca cineva va refuza ceva ce tu stii ca e bine,atunci poti sa te folosesti de minciuna ca sa-i aduci intr-un anume fel la adevar?
Ma refer ca oamenii schimba adevarul in minciuna si sa faci opusul sa schimbi minciuna in adevar, dar nu pentru ceva rau ci ca sa-i aduci sa vada ca se inselau, credeau intr-o minciuna.

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai normal, de ce nu? Macar daca minti, sa minti pentru ceva bun.

| Hammurabi a răspuns:

Păi nu ştiu.
Un păcat care are un scop bun, nu mai poate fi numit păcat?
Cum ar funcționa asta?

| Lioana a răspuns:

Nu e bine sa folosesti de minciuna in nici o circumstanță.
Daca te folosesti de minciuna pentru a face pe cineva sa nu creada alta minciuna, cu ce esti tu mai bun? Si apoi minciuna are picioare scurte. Atunci cand se va afla ca ai mintit o data iti vei pierde credibilitatea in toate.

| Panamax a răspuns:

Schimbarea trebuie sa vina din interiorul tau.Defectele tale nu trebuie sa le schimbi la altii, ci doar la tine.
Un proaspat vegetarian va incerca sa convinga pe altii sa devina vegetarieni pentru ca el nu este convins100%.
Ai prins ideea.

| Mircea08 a răspuns:

Minciuna si adevarul sunt lucruri diferite asa cum sunt si Km si Kg. Niciodata nu poti transforma un kilometru intr-un kilogram, asa cum nici minciuna nu poate fi transformata in adevar.
Daca cineva refuza adevarul pe care ai dori sa i-l spui, nu e nici o problema pentru ca nici tu nu ai obligatia sa il faci sa accepte sau sa vada adevarul, iar si el are libertatea de a crede in ce vrea (adevar sau minciuna). Daca era necesar ca toata lumea sa cunoasca adevarul, Dumnezeu ar fi facut asta.
Lupta impotriva raului este ca TU INSUTI SA FACI BINELE, deoarece acolo unde este bine nu mai este rau. Cu cat sunt mai multi care fac binele cu atat va fi mai mult bine iar raul se reduce.

| 6684464 a răspuns:

Isus a spus da sa fie da si nu sa fie nu.
Cruciadele..., cica cu scopul de a "crestiniza", au facut bine?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai ce spune una dintre fericiri:

"Fericiți veți fi voi când va vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri."

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Doar iubirea poate schimba omul. Vrei sa-l schimbi in bine, ofera-i dragoste. Cand va intelege dragostea, Il va intelege si pe Dumnezeu fiindca El e dragoste si va privi lucrurile dintr-o perspectiva din care iti va fi mai usor sa-i explici.

| SingPlicti a răspuns:

Nu
. problema nu e la cel ce primeste mesajul ci la cel ce-l comunica. faptul ca nu rreusesti sa te faci inteles mie mi-ar spune ca mai ai de lucrat la abilitatile tale de comunicare. din intrebarile puse de tine pe aici am impresia ca asta e ceva ce iti doresti asa ca spor.
cine stabileste care adevar e mai adevarat? cu convingerea cu care tu crezi ca adevarul tau este cel ADEVARAT la fel si ceilalti cred despre al lor.