| anonim_4396 a întrebat:

Daci cineva își vinde sufletul diavolului, fără voie, poate fi iertat dacă își cere scuze?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cum poti SA-TI vinzi ceva FARA VOIE, mai ales sufletul? Nu exista asa ceva.

| ania a răspuns:

Și dacă a făcut-o cu voie, dacă îți cere iertare de la Dumnezeu, declară anulat pactul în Numele lui iisus Hristos și alege să-și dăruiască sufletul și viața lui Dumnezeu e iertat și Dumnezeu vrea să-L înfieze El.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica fara voie? Il scoate altcineva la vanzare pe OLX?
Apropo, cu cat se mai da?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O vânzare fără voie nu e vânzare.
Dacă totuși l-a vândut, chiar fără voie, trebuie întâi să îl recupereze, să îl răscumpere, căci fără suflet nu se poate prezenta în fața lui Dumnezeu.
Deci fazele sunt. Recuperarea sufletului, prin efort propriu. Anularea vânzării, prezentarea în fața lui Dumnezeu.
Dacă nu este condamnat, căci și-a recuperat sufletul înapoi, nu are de ce să își ceară scuze. Dacă este condamnat, atunci cere iertare, își cere scuze. Poate fi iertat? Poate, dar nu-i sigur. Așa zice Isus, că cine crede în el, va fi iertat, ceva de genul. Deci după toată trebșoara, ar trebui să ceară iertare lui Isus.

| anonimg a răspuns:

Nu exista fara voie. Si exista speranta. Pentru ca avem in Scriptura cazuri de oameni posedati de diavolul, si au fost vindecati. Si oamenii aceia nu au fost posedati fara voia lor.
"Si sangele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curata de orice pacat." (1Ioan.1:7)
Deci daca zice de orice pacat, pai atunci de orice pacat vor fi iertati oamenii.
Daca te gandesti la hula impotriva Duhului Sfant, aceasta nu este altceva decat starea omului care nu mai doreste sa mai aiba de-a face cu Dumnezeu, care nu mai doreste sa fie iertat. De aceea se spune ca aceasta nu poate fi iertata.
Si orice dorinta de iertare, de impacare cu Dumezeu care apare in inima, aceasta nu este de la om, ci este de la Dumnezeu; este Duhul Sfant al lui Dumnezeu care il indeamna pe om sa traiasca in pace cu Dumnezeu. Si lucrarea aceasta nu trebuie amanata nici macar pana maine, si nici pe mai tarziu.
Noi trebuie sa ne cerem iertare, si in acelasi timp tebuie sa credem pe Dumnezeu pe cuvant; trebuie sa si credem ca ne-a iertat, fara sa asteptam sa simtim ceva, fara lasam alte ganduri in minte si inimi sa ne desparta de Dumnezeu. Nu putini sunt oameni care se roaga la Dumnezeu pentru iertare de mai multe ori pentru acelasi pacat. Acesti oameni dau dovada de necredinta; ei nu cred ca Dumnezeu ii iarta atunci cand au cerut iertarea Lui; si acesta este un pacat.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Dar,dacă cineva își vinde sufletul cu voie lui Sătănel, îl mai poate recupera?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbim de una și aceeași persoană, adică de unul și același înger: de diavolul sau Satana, sau cum mai este numit astăzi de către tineri -Satanel.
Și da, chiar dacă va fi mai greu, omul care și-a vândut sufletul diavolului mai poate fi salvat -dacă își dorește lucrul acesta.
A vinde sufletul diavolului, înseamnă a se pune în slujba celui rău în schimbul unor foloase; adică serviciu contra serviciu. Numai că aceasta este o cursă, deoarece omul se va alege cu viața distrusă. Omul va fi înșelat, deoarece acesta este scopul vrăjmașului. El se ascunde sub aparența dorinței binelui omului pentru ca să-i distrugă viața.
Un om care-și vinde sufletul vrăjmașului este în pericol, deoarece iese singur de sub ocrotirea divină. Numai când omul ajunge într-o astfel de poziție își va da seama ce înseamnă ocrotirea lui Dumnezeu.
Dacă omul va striga către Dumnezeu pentru ajutor, Dumnezeu va veni în ajutorul omului. Dacă omul se va ruga lui Dumnezeu pentru ajutor, acesta nu va întârzia. Dar omul trebuie să arunce din casa lui lucrurile cu care slujea celui rău, și să renunțe la slujirea vrăjmașului.

| Celcestietot a răspuns:

Daca vrei asta, inseamna ca este cu voie, deci intentionat.

| mentholinks a răspuns:

Pai este iertat dar daca l-a vandut inseamna ca sufletul apartine din acel moment diavolului care poate face ce vrea cu el. Cel putin asa ar fi logic.

| Dismally a răspuns:

In primul rand nu exista vanzarea sufletului, nu e nimeni interesat sa ti-l cumpere. In al doilea rand chiar daca ar exista asa ceva nu ai cum sa il vinzi fara voie. Nu ai fi iertat, nu exista scuze cat timp ai semnat un "contract".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca cineva omoara un om, fara voie, poate fi iertat de familia victimei daca isi cere scuze?
Mai au scuzele vreun rost?

| Octavian199 a răspuns:

Satanel nu poate face nimic fara acordul zeului evreu.

| Octavian199 a răspuns:

Plus ca nu exista ''suflet''.''Sufletul'' ar fi oxigenul.

| LupusDei1993 a răspuns:

Sufletul nu exista, la fel si cu tapul ispasitor inventat de cre(s)tini.