| gabriel31 a întrebat:

Dar, ca să ştiţi ce se întâmplă cu sufletul când moare omul, am să vă spun care-i drumul sufletului imediat după moarte, după tradiţia Bisericii Ortodoxe.

De când murim şi până la 40 de zile, când are loc judecata particulară a sufletului şi se hotărăşte de Dumnezeu unde o să stăm, la bine sau la rău, până la judecata de apoi, este un timp de tranziţie, adică un timp provizoriu, pentru drepţi şi pentru păcătoşi.

Când moare omul şi când îşi dă sufletul, în clipa aceea apar în faţa lui atâţia diavoli, câte păcate a avut omul şi atâţia îngeri sfinţi, câte fapte bune a avut el în viaţă. Aşa arată Sfântul Efrem Sirul.

Şi este o mare luptă atunci. Că sfintele puteri se luptă cu diavolii cum să ia sufletul, că ei zic că este al lor, că are păcate mai multe; iar îngerii zic că are mai multe fapte bune. Şi este o mare luptă şi de aceea se teme sufletul să iasă din trup. I se leagă limba când vede toate astea. El vede atunci multe, dar nu poate să spună. El ar spune: "Uite, câţi diavoli au venit!".

A văzut la Agapia Veche, părintele Eftimie, cu o săptămână înainte de a muri, cum se luptau îngerii cu diavolii pentru suflet, zicând: "Uite cum se luptă! Îngerii Domnului sunt cu cununi de aur pe cap şi-i lovesc pe draci. Uite cum fug!"

Cu o săptămână înainte a spus când va muri, căci a fost un om ales al lui Dumnezeu, cum spuneau maicile. Dar nu toţi văd taina aceasta, şi să o poată spune; o văd, dar nu o pot spune.

Atunci în ceasul morţii are mare îndrăzneală îngerul de la botez. Când vine acesta, toţi se dau la o parte. Îngerul pe care îl avem de la Sfântul Botez are mare putere. De aceea, când vă rugaţi acasă, după ce aţi terminat rugăciunile, să faceţi şi câteva închinăciuni la îngerul pe care îl aveţi de la Botez şi să ziceţi aşa: "Sfinte Îngere, păzitorul vieţii mele, roagă-te lui Hristos, Dumnezeu, pentru mine păcătosul sau păcătoasa!".

Pentru că acest înger, nu numai că ne păzeşte acum, dar el ne păzeşte şi în vremea morţii. El călătoreşte cu noi prin vămile văzduhului, până la 40 de zile şi îl avem de la dumnezeiescul Botez mare ocrotitor. Dacă nu ar fi el, diavolul ar face cu noi ce ar vrea.

Auziţi ce zice în Psaltire: Nici să dormiteze cel ce te păzeşte. Şi iarăşi zice: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de Dânsul şi-i va izbăvi pe ei. Deci este clar că îngerul este cel ce ne păzeşte şi în viaţa de acum şi după ce murim, până la 40 de zile.

Vine acel înger şi zice: "Daţi-vă la o parte, diavolilor! Eu ştiu viaţa acestui suflet, de când s-a născut şi până acum". Şi îngerul, venind, începe a vorbi cu sufletul aşa: "Nu te teme, frate suflete!" Sfântul Grigore de Nissa ne spune de ce-i zice frate. Pentru că şi îngerul şi sufletul sunt fiinţe raţionale, de sine stăpânitoare, cuvântătoare şi sunt duhuri, cum zice Sfânta Evanghelie: Şi vor fi toţi ca îngerii lui Dumnezeu.

Iată trupul tău! Ia aminte, frate suflete, acesta-i trupul tău, aceasta-i casa ta în care ai stat până acum. Cu acesta te-ai zămislit în pântecele maicii tale, cu acesta ai trăit 20, 60, 80, câţi ani a vrut Dumnezeu să-ţi dea pe pământ; că la Dumnezeu este viaţa, iar nu la noi.

Ia aminte, frate suflete, când va suna trâmbiţa judecăţii de apoi, într-o clipeală a ochilor are să învie acest trup, cum îl vezi, şi ai să intri într-însul şi ai să mergi la judecată, cum spune Apostolul Pavel: Toţi vor sta înaintea divanului judecăţii lui Iisus Hristos, ca să ia fiecare după cum a lucrat, bine sau rău.

Îngerul păzitor îi aduce iar aminte: "Iată, frate suflete, când erai copil mic - sau copiliţă mică - te-a trimis mama să aduci o căldare de apă sau să aduci zarzavat din grădină, sau să aduci gâştele de la păscut, sau să faci o treabă cât de mică în ogradă. Uite, aşa gândeai tu atunci; aşa înţelegeai tu atunci". Şi începe să-i aducă aminte din mica copilărie ce bine a făcut el cu trupul acesta şi ce rău a făcut. "Uite aşa ai făcut, când erai în clasa întâi la şcoală, în a doua, a treia; uite aşa făceai! După ce ai ieşit în lume, când erai fată mare sau flăcău, când te-ai însurat sau măritat, uite aşa făceai". Şi-i aduce aminte din pruncie şi până la moarte în fiecare zi şi ceas ce a făcut. Că sufletul, după ce iese din trup, foarte tare ţine minte. Este ca razele soarelui. Nu-l mai îngreunează pământul, nici trupul ca să uite. Toate le vede ca o oglindă.

Aceasta se întâmplă în ziua întâi după moarte.

Ziua a doua după moarte se întâmplă un lucru mai înfricoşat. În ziua a doua după moarte îl ia îngerul păzitor şi-l duce pe unde a umblat omul toată viaţa. Atunci se întâmplă ceea ce spune în Psaltire: Pentru ce mă tem în ziua cea rea? Că fărădelegea călcâiului meu mă va înconjura.

Toată icoana vieţii omului se descoperă a doua zi după moarte. Dar ai să spui: "Părinte, cum poate sufletul omului să meargă într-o zi pe unde a mers toată viaţa?"

Sufletul înconjoară pământul cât ai clipi din ochi. Sufletul nostru şi îngerul păzitor merg mai repede ca razele fulgerului, cum spune în Biblie: Alerga-vor, Doamne, în grabă şi mai repede ca razele fulgerelor, sufletele drepţilor se vor întoarce la Tine, citim la proorocul Iezechiel şi în multe locuri.

Sufletul este fiinţă gânditoare şi nici nu am zis cu limba un cuvânt şi cu gândul am şi înconjurat pământul mai înainte de a-l pronunţa; uite cum aş spune eu acum: Pekin, New York, Moscova, Bucureşti, Sihăstria.

Aşa de repede merge sufletul, după ce ieşim din trup. Şi nu-i o greutate să se ducă el, în ziua a doua, cu îngerul pe unde a umblat toată viaţa. El numai gândeşte şi a şi ajuns în locul acela, căci merge ca gândul.

Şi unde-l duce în ziua a doua? Îl duce pe unde a umblat omul toată viaţa, şi-i arată unde a făcut bine şi unde a făcut rău. Şi nu-i arată decât adevărul.

"Uite, aici ai jucat, aici te-ai îmbătat, aici ai desfrânat cu atâtea femei sau cu bărbaţi; aici ai înjurat, aici ai fumat, aici ai avortat atâţia copii, aici ai ocărât, aici ai furat, aici ai cântat, aici te-ai lenevit, aici te-ai răzbunat pe cineva. Ai batjocorit, ai blestemat, ai bătut. Nu te-ai spovedit, n-ai postit şi te-ai împărtăşit cu nevrednicie!"

Şi-i arată şi faptele bune: "Uite, suflete, aici ai mers la biserică; aici ai ascultat cuvântul lui Dumnezeu, aici ai miluit pe cei săraci, aici ai învăţat pe copii frica de Dumnezeu; aici ai citit sfintele cărţi, aici ai mers la biserică, aici ai răbdat necazurile cu bucurie, aici ai dat un cuvânt de folos la altul, dincolo ai făcut milostenie, ai îmbrăcat pe cel gol, ai adăpat pe cel însetat, ai primit pe cel străin".

Îi arată toate, toate, şi sufletul săracul nu poate zice nimic, că nu-i arată decât adevărul, pentru că îngerul nu poate să mintă. Îi arată şi cele bune şi cele rele.

Şi se minunează sufletul foarte şi îl întreabă pe înger:
- Sfinte îngere, cum de ştii tu acestea toate?
- Cum să nu ştiu, dacă pururea am fost cu tine! Tu ai mâncat, eu nu pot mânca; tu ai dormit, eu nu am dormit; tu ai băut, eu nu pot bea; tu ai stat degeaba, eu nu pot. Eu nu-s duh care poate mânca, sau bea sau dormi. Eu pururea am fost treaz - cum zice în Psaltire: Nici să dormiteze cel ce te păzeşte. Că dacă nu aş fi fost eu cu tine, diavolii ar fi făcut mare prăpăd, împreună cu vrăjmaşii tăi văzuţi şi nevăzuţi. Eu te-am apărat şi pururea am fost lângă tine şi mereu am scris ce gândeşti tu. Că eu ştiu gândurile tale şi ce vorbeşti tu şi ce faci tu, bine sau rău".

Asta se întâmplă în ziua a doua. Îl duce îngerul păzitor pe suflet pe unde a umblat toată viaţa.

Iar în ziua a treia după moarte, sufletul ne vede pe noi. Vede că plânge mama, plânge sora sau soţia sau soţul. Vede că plâng neamurile după el şi îi pare rău. Dar nu mai are grija noastră; el se gândeşte atunci numai la el, şi zice: "Ei rămân pe pământ şi se vor pocăi, că mai au vreme să facă fapte bune. Dar eu unde mă duc? Cine mă va ajuta pe mine acolo?"

Şi aşa merge ziua a doua pe unde a mers toată viaţa. Iar în ziua a treia, lucru şi mai înfricoşat. I se mai dau îngeri însoţitori sufletului nostru şase îngeri purtători de lumină şi cu cel de la Botez, sunt şapte, ca să treacă înfricoşatele vămi ale văzduhului.

Aţi auzit de cele 24 de vămi ale văzduhului. Se fac slujbe pentru cei ce vor să aibă milă de la Dumnezeu şi să-i scape de duhurile întunericului din văzduh.

Cele mai importante slujbe pentru cei care mor sunt spovedania generala şi Sfânta Împărtăşanie, precum şi împăcarea cu toţi. Iar imediat după moarte se face 40 de zile Sfânta Liturghie şi parastase cu dezlegări şi milostenie la cei săraci, care ajută sufletul cel mai mult când trece vămile. Că Biserica, fiind mama noastră spirituală, se roagă acum pentru bietul sufletcare-i fiul ei după dar din Botez, să treacă uşor atunci vămile văzduhului. " drumul sufletului dupa moarte de parintele Cleopa Ilie

18 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Minciuni!

| danut a răspuns:

Nu stiu daca esti un bun ortodox sau mai putin bun dar sigur esti un ortodox care nu a citit nici MACAR Crezul Ortodox care este baza credintei ortodoxe. Caci daca ai fi citit Crezul, SIGUR nu ai fi mai scris ceea ce ai scris si care NU APARTINE CREDINTEI ORTODOXE ci TRADITIEI.
Nu te supara pe mine dar citeste crezul nu ca pe o liturghie ci ca sa-l intelegi si vei gasi acolo un paragraf care spune ca mortii Il asteapta pe Isus Hristos ca sa revina si sa-i INVIE. Oare de ce sa-i mai invie daca ei sunt pe alta lume cu sufletul (?) zburdand pe undeva prin cer sau aiurea? Citeste CREZUL ORTODOX.

| gabriel31 explică (pentru danut):

Vorbeai cu mine?

| danut a răspuns (pentru gabriel31):

Tu ai facut acea afirmatie de la inceput?

| gabriel31 explică (pentru danut):

Acel pragraf este din parintele cleopa ilie.nu este de la mine.si da, stiu foarte bine crezul.'''astept invierea mortilor si viata vesnica ce va sa vie '', la fraza aceasta cred ca te referi.dar nu inteleg ce vrei sa spui.fi putin mai explicit

| 愛日本 a răspuns:

Multumesc!

| martzian a răspuns:

Dragul meu, daca traditia adauga sau scoate din invataturile Sfintei Scripturi, ea ne va duce in eroare si asta este destul de grav, daca te uiti in Apocalipsa 22:18-19: „Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta. Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

Ce spui tu suna aproape ca o poveste, ca un basm nefericit. Din fericire (sau din nefericire pentru cei ce accepta pe nemestecate) ESTE doar o poveste, o plasmuire, lucrurile fiind mult mai clare. Nu ai inteles adevarurile acestea tocmai pentru ca te bazezi pe traditii la care fiecare generatie mai pune (sau din care mai scoate) cate ceva, in timp, in loc sa te limitezi la invatatura curata si divina data de Sfanta Scriptura.

Biblia ne invata ca omul este format din 3 parti: trup, suflet si duh (vezi 1 Tesaloniceni 5:23). Atunci cand murim, trupul se desparte de suflet si duh (Ex. Luca 8:54-55, Matei 10:28, Iacov 2:26).

Ce se intampla dupa ce murim? Daca suntem credinciosi, mantuiti prin jertfa lui Hristos, intram imediat in prezenta lui Dumnezeu (prin sufletul si duhul nostru). Aceasta i-o spune Isus, spre exemplu, unuia dintre talhari (Luca 23:43). Mai intelegem asta si din 2 Corinteni 5:6-8. Dar cei necredinciosi? La fel, dupa moarte, si trupul lor va putrezi si se va separa de duh si suflet, care insa vor merge in Locuinta Mortilor unde isi vor asteapta judecata si de unde nu mai este nici o cale de scapare (Ex.Luca 16:19-31).

Biblia ne mai spune si ca nu toti credinciosii vor muri. Va fi un moment in care Hristos ii va rapi, de pe pamant, pe cei care sunt ai Lui. Acestia nu mai mor fizic ci vor fi transformati, vor avea trupuri de slava (1Cor.15:51-52, Matei 24:36-44, 1 Tesaloniceni 4:13-18). Cei morti in Hristos vor invia, primind trupuri de slava si vor merge in cer impreuna cu acestia. Momentul rapirii va veni pe neasteptate si va fi un soc pentru cei care sunt lasati in urma. Dupa rapire oamenii vor mai putea opta pentru Hristos, dar va fi extrem de greu, platind pretul enorm al persecutiei.(Apocalipsa 7:9-17)

La sfarsit, Hristos va judeca lumea, asa cum este drept. Pentru acest moment vor invia si cei necredinciosi. Atunci, ei vor di despartiti de Dumnezeu si trimisi, din pacate, in Iazul de foc, moartea a doua, despartirea eterna de Dumnzeu(Apocalipsa 20:12-15, Apocalipsa 21:8) in timp ce credinciosii vor intra in Imparatia Cerurilor (Matei 7:21-23).

| WhatheWow a răspuns:

Aici ar fi trebuit sa fie o intrebare, nu?

| gabriel31 explică (pentru WhatheWow):

Au aparut multe in intrebari legate despre moarte si am zis sa aduc o informatie legata de acest subiect.probabil ca trebuia sa specific acest lucru.

| WhatheWow a răspuns (pentru gabriel31):

Very good!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

— Efeseni 2:8

Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

— Iacov 2:19

Credinta fara fapte e moarta!

14 Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?

15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,

16 şi unul dintre voi le zice: „Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă!", fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele. Arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

21 Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

22 Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.

23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit „prietenul lui Dumnezeu."

24 Vedeţi, dar, că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

5 Tot aşa, curva Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?

6 După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

— Iacov 2:14-26

Si daca rupi vreun comandament le rupi pe toate:

10 Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

— Iacov 2:10

4 Cine zice: „Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.

— 1 Ioan 2:4

4 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

— Ioan 8:44

Fiindcă plata păcatului este moartea

— Romani 6:23

Isus spune ca fara sfintenie nimeni nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.

14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.

— Evrei 12:14

16 Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt".

— 1 Peter 1:16

NU V-AM CUNOSCUD NICIODATA:

Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

— Matei 7:23

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;

43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."

44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"

45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Matei 25:41-46

4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."

— Matei 4:4

Decat sa ne punem atatea intrebari despre salvare, nu e mai simplu, daca ascultam de Tatal nostru sa fim siguri caci El nu ne va lasa, niciodata;
pentru ca:

28 Căci Domnul iubeşte dreptatea şi nu părăseşte pe credincioşii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânţa celor răi este nimicită.

— Psalm 37:28

O viata pura pe pamant si o viata cu Iisus in ceruri, nu e un fair-trade? sa lasam pacatul pentru Iisus? El a murit pentru noi, noi de ce sa nu traim pentru El?
Nu crezi ca merita eternitatea cu Iisus pe cativa ani de aici ascultand de El?
E timpul sa ne punem serios intrebarea cui vrem sa slujim. Nu putem sluji la 2 stapani.
Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

— Matei 24:13

se leaga cu ASTA:

12 Here is a call for the endurance of the saints, those who keep the commandments of God and their faith in Jesus

— Revelation 14:12
— Ioan 3:17-19

JUDECATA (TOTI VOM FI JUDECATI 2 Corinteni 5:10)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

— Eclesiastul 11:9

ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:

Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"
http://www.gotquestions.org/judgment.html

HAR SI LEGE

http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Intelligent Design vs. Evolution: All Things Were Created… Designed in Perfect Intelligence

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYGOoaYkxiw

THE CUP OF THE WRATH OF MY FURY IS COME TO THE FULL ~ TrumpetCallofGodOnline.com

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3qlkmWSK9qg

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZm01UaSj8Q

Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

Iii creste mana unei ATEISTE.

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

God gives a young girl new legs and a guy’s ribs healed!

http://www.youtube.com/watch?v=vXyijAVypT0&feature=related

Ochi vindecat:

http://www.youtube.com/watch?v=ZijMFLa8j1U&feature=related

Demon talking out of teenage girl

http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o

Casting Out Demons

http://www.youtube.com/watch?v=I4mcJWFoBFY

DELIVERANCE From EVIL Spirit, That’s Responsible For KILLING Of 3 Sisters

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

plus altele

Demon cast out, bump and pain disappears from neck after 25 years

http://www.youtube.com/watch?v=bnw9ySMxAtU

Evil Spirits are Real

http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=fvwrel

Eliberare de demoni

http://www.youtube.com/watch?v=vevXzaLz190&feature=related

So, you don’t believe in a miracles

http://www.youtube.com/watch?v=VCv7J284FU4

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=uG1Nu6CA6rs

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=asy1zSHZ4tA

Amazing Miracle Healing of An Arm in India

http://www.youtube.com/watch?v=4secEtxDbkw

GOD GROWS LEG OUT! EXPLOSIVE REACTION!

http://www.youtube.com/watch?v=vyC_TDIC8P0&feature=related

Jesus Makes an Arm Grow!

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

:) IN NUMELE LUI JESUS CHRIST.

VINDECARI:

http://www.youtube.com/......?/playlist

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia. may God bless you and your familly.

MARTURII ale unor oameni carorra Iisus le a aratat Iadul

http://www.youtube.com/......?/playlist

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia. may God bless you.

For you :

http://www.youtube.com/watch?v=zZI2gOBvBHk

| mihaitaLGP a răspuns:

Nu exista SUFLET.

Sufletul este interpretarea subconstientului bazata pe o teorie religioasa.

Starile emotionale nu sunt cauzate de suflet.

Animalele detin si ele din plin aceste stari intr-un mod mai primitiv.
Delfinul este mamiferul cu cele mai dezvoltate stari emotionale, poate chiar sa le identifice/analizeze.

In concluzie, daca animalele sunt construite similar, si ele merg in iad sau rai?
"Cartile" si "zeii" nu specifica acest lucru, logic daca sunt construite similar,
merg nu?

Incerci sa descrii moartea care
consider ca nu se potriveste deloc din propria mea perspectiva.

Consider ca ne e frica de moarte, deoarece chiar murim de tot, creierul ca si organ in toata complexitatea lui moare. De aceea e cel mai normal sa ne fie frica de moarte pentru ca duce la disparitia lui si in mod inconstient avem mai mult sau mai putin aceasta frica.

Ne temem ca vom ramane doar ca amintiri si nimic mai mult.
Pentru ca cea mai mare frica a noastra este aceea ca nu ne putem imagina non-existenta noastra. Poate ca noi, dupa moarte, vom dispare fara nicio urma. Poate ca nu vom mai avea constiinta fiintei noastre. Pentru ca a muri inseamna a disparea pentru totdeauna, nemairamanand altceva decat amintirile in randul celor dragi noua, aflati inca in viata. Ne este frica de moarte intrucat nimic nu va mai conta pentru noi. Noi nu vom fi decat…nimic. Iar aceasta frica este inimaginabila.

Nu ne este frica de moarte, doar de vesnicia ei.

Una dintre cauzele asimilarii mesajelor de indoctrinare create de religii.

Viata/materia se afla intr-un ciclu care indiferent cum evolueaza nu este gresit.

Viata este ceva unic.

| gabriel31 explică (pentru mihaitaLGP):

Ce sens ar avea viata,daca nu ar fi nimic dupa moarte. spui de vesnicie,de amintirile de dupa,cred ca i-ti este frica de moarte. cauza si efectul, timpul, evenimentele care par intamplatoare, emotile care le avem dupa faptele noastre, toate sunt intamplatoare? aveau oamenii din antichitate capacitatea mentala si resursele sa conceapa indoctrinari la nivele atat de mari? nu are sens.imperiile au trecut, stilurile de viata au disparut dar au ramas ''indoctrinarile''? crezi ca ar fi supravietuit umanitatea de una singura? animalele au fost dotate cu instincte foarte bune dar omul nu.el face ce-i trece prin cap, si in general nu ce este mai bine pentru ceilalti.si asta conteaza mult pentru supravietuirea unei specii.am fost ghidati si ocrotiti de Dumnezeu in tot acest timp.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru gabriel31):

Ce sens mai are viata dupa ce murim? Ok hai sa dezvoltam ce sustii tu.

Noi ne bucuram de unicitate si suntem forme de viata supreme.
Tot acest univers care se afla intr-o continua miscare a fost creat pentru noi, si totul se va termina cu noi.
Zeul tau a construit atata de mult pentru atata de putin.
Planete care se nasc si mor in timp ce eu tastez dar totusi
Terra este o planeta deosebita.
Nu este posibil ca ea sa "explodeze" iar viata ce o intretine sa fie distrusa.
Terra o data ce va disparea, timpul nu va mai curge prin infinitul univers, va veni judecata din gaura.
In concluzie, dupa cum sustii tu, suntem forme de viata supreme.
In concluzie, la scara universala contam cu adevarat si nu suntem mai deosebiti de o piatra.

In concluzie, dupa cum sustii tu, nu suntem ipocriti si avem capacitate necesara sa intelegem toate formele de existenta care coexista simultan.

In concluzie, viata, inseama doar ce cunoastem noi.
In concluzie, o piatra la nivel macro, chiar nano nu se afla intr-o continua miscare.

In concluzie, nu noi construim propriile realitati clipa de clipa prin alegerile facute si prin gandurile si actiunile noastre, zeii le fac.
Deci nu trebuie sa ne facem griji ca distrugem acest mediu de viata, coboara zeii si ne salveaza, nu trebuie sa-l conservam noi.
Ba chiar mergem si in rai, asta daca am fost sclavi, pardon credinciosi.

Brusc m-am luminat.
Multumesc, Gabriele.
Dumnezeu sper sa ma ierte, Pacea Lui.
Amin.

VAIIII.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru gabriel31):

Off, am uitat sa continui.

"aveau oamenii din antichitate capacitatea mentala si resursele sa conceapa indoctrinari la nivele atat de mari? nu are sens.imperiile au trecut, stilurile de viata au disparut dar au ramas ''indoctrinarile'?"

Toate, dar absolut toate vechile civilizatii erau colosale din punct de vedere stiintific.
Noi urmam si astazi ce au lasat ei.
Pana si cele mai vechi civilizatii erau foarte, dar foarte avansate.
Cunosteau informatii pana si despre univers.
Puteau sa ridice cladiri fabuloase cum erau piramidele, dar nu puteau sa indoctrineze?
Poporul era prost, asta ca nu avea acces la informare.
Fix ce se intampla si astazi.
Asta nu inseamna ca sistemul care conducea era prost.

Da, sunt de acord ca indoctrinau intr-un mod mai primitiv, dar indoctrinau.

Iti dau un exemplu.

Poporul primitiv, planta in zezonul secetos si se ruga la zei sa ploua.
Sistemul bolnav care conducea, detinea informatii despre anotimpuri.
Dar profita indoctrinandui.
Asa ajungea poporul sa se roage la zei, nu avea acces la informare poporul.

Alt exemplu.

Sistemul care conducea, avand informatii calendaristice, despre univers, stiau cand vor avea loc eclipse.
Le ofereau eclipsele prostimii ca ceva divin.

Fix asta se intampla si astazi, nu avem acces la informare.
Cine stie in ce tampenii credem.

Informatile care le primim, sunt de indoctrinare.

Religia este adaptata sa reziste.

Originala biblie a fost scrisa intr-o scriere cuiforma.
Scrierea sumeriana, printre primele scrieri (3500-4000 i.hr)

Apoi a fost modificat de un grup de calugari in vechiul testament.

Vechiul testament modificat in noul testament.

Chipurile traduceri corecte.

ADAPTARE SAU NU?

Nu mai crezi in zei cu harpoane, dar tot in ce iti spun ei crezi.

| gabriel31 explică (pentru mihaitaLGP):

Alegerile le facem noi. cine a zis ca le face altcineva pentru noi? pamantul a fost dat in grija noastra, nu? noi trebuie sa vem grija de el.nu contest asta.cand ti-ai crescut ultima oara un fir de par? sau cand ai creat orice altceva in jurul tau? ce mare este omul.

| vitbsk a răspuns:

Apreciabil, efortul tău de a prezenta descrierea drumului de după moarte, dar, cred că aici nu e nici locul, nici publicul care să aprecieze.
Cine caută cu adevărat răspunsuri le găseşte în scrierile Sfinţilor Părinţi şi pe siteurile duhovniceşti.
Aici, rişti să duci învăţătura în derizoriu.
Legat de ziua I, am luat aminte şi eu la nişte relatări ale unor oameni aflaţi pe patul de moarte, care, nu aveau nici un interes să mintă.
Fără să intru în alte detalii, grijă să nu te rătăceşti în vorbăria deşartă.

| Dezactiva a răspuns:

OMG in ce clasa învățăm asta