| Meme10Meme a întrebat:

Dar de ce comu(n)istii (mai bine zis neomarxtristii) sunt împotriva Bibliei ca asa a zis Marx? Iisus era socialist pana la urma...

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Cine e orientat spre corectitudine, spre dreptate, spre adevar, spre progres nu are de ce sa sustina primitivismul, superstitiile si lipsa ratiunii.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenele folosit creeaza confuzie, nu exista tara comunista, sau socialista in Europa, dar unele tari au mai multe trasaturi socialiste ca altii, avand sistemul de guvernare democratic-social printre aceste tari Norvegia, si peninsula Scandinavica iasa in evidenta. Prin coincidenta sau nu Tariile Scandinavice sunt printre cele mai ne-religioase din Europa

| chuckmanson a răspuns:

Capitalismul nici nu exista pe vremea lui Iisus deci să zici ca era socialist este eronat. Marx, în ciuda faptului ca a avut niște idei absolut oribile în privința economiei, a avut și el dreptate intr-o privință. Religia este și mereu a fost o unealtă politică pentru controlul omului de rând.

| Meme10Meme explică (pentru chuckmanson):

Gen zic ca era socialist in sensul ca voia sa imparta totul saracilor...

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Voia ca altii sa împartă totul săracilor.dar si el era bogat ca doar la nastere a primit aur de la unul din magi.a dat săracilor aurul?

| Meme10Meme explică (pentru Antisistem11):

Dar chiar, ce s-o intamplat cu aurul ala?

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sper ca l-a dat săracilor.

| Meme10Meme explică (pentru Antisistem11):

Aia e o legenda. Acum eu cred ca existat Iisus.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Chiar crezi asta?

| Meme10Meme explică (pentru Antisistem11):

Eu zic ca a existat si ca a fost un sarlatan

| LupusDei1993 a răspuns:

Cine e neomarxist?

| Meme10Meme explică (pentru LupusDei1993):

Neomarxtrist, gen om care susține comunismul în secolul 21. Nu de progresisti vorbesc eu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Comunistii nefavorabili nu cred in niciun alt "zeu" in afara de liderul statului. Deci ei exclud toate religiile, nu numai cea crestina.

| Meme10Meme explică (pentru LupusDei1993):

Da,dar acum ma refer la cazul Romaniei. Ca multi comunisti au fost ortodocsi la inceput [ex Dej]. Eu is ateu dar vreau sa zic. Nu stiu la ce se gandea Marx caci Iisus era socialist

| chuckmanson a răspuns (pentru LupusDei1993):

În viziunea fanaticilor religioși și extremiștilor de dreapta, oricine nu e de acord cu ei.