| Meme10Meme a întrebat:

Dar de ce nu-și sărbătoresc martorii ziua de naștere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ei nu fac transfuzii de sange si, astfel, lor nu le pot fi urate zilele cu la multi ani.

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ca nu vor, logic. E si greu sa-ti dai seama cand ai putina substanta cenusie.

| chuckmanson a răspuns:

Motivul teologic este că ar reprezenta venerare de sine și numai Iehova merită venerare. Motivul adevărat e că liderii acestei biserici sunt niște abuzatori, iar abuzatorii vor să își facă victimele să se simtă oribil. Așa că încearcă să îi stoarcă de orice urmă de fericire. De ce să se bucure adepții lor de viață și să sărbătorească în loc să fie în permanență sub controlul lor? Vorbim despre o sectă care interzice transfuziile de sânge! Sincer îmi e milă de oamenii din secta asta. Stați departe de martorii lui Iehova!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ei spun că Biblia le interzice, e evident ceva aiurea.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, dacă ne gândim la petrecerile care de multe ori devin un haos cu băutură și muzică aiurea.

Eu însumi nu-mi serbez ziua de naștere, nu vreau să zic că e aiurea să n-o serbezi, ci că e aiurea să zici că e interzisă sărbătorirea, de fapt e decizia noastră personală.

Dar o petrecere se poate face, fără elementele principale de la petrecerile lui Irod și Faraon unde se mai omorau niște oameni așa de plictiseală și se dansa provocator.

O petrecere poate fi decentă, poate fi plăcută lui Dumnezeu, ceva asemănător cu petrecerea dată de Avraam pentru fiul lui.

"Şi crescând copilul, a fost înţărcat. Iar Avraam a făcut ospăţ mare în ziua în care a fost înţărcat Isaac, fiul său."

Geneza 21:8

Și legat de asta: "In plus, in vechime se credeau ca acele daruri primite de ziua de nastere ii protejeaza de spiritele rele. Asadar ateii, fara sa stie nu scapa de aceste conotatii celebrandu-si zilele lor de nastere. "

Nu are relevanță ce se credea în vechime, de exemplu în vechime atunci când cineva căsca punea mâna la gură ca să împiedice viața să iasă din el, era o superstiție că dacă nu pune mâna la gură o să moară mai repede. În ziua de azi e ceva de bun simț și atât

Cel mai nașpa lucru la chestia asta a neoprotestanților de a fugi de chestii cu origini păgâne e faptul că nici nu fug de toate, pun toate tradițiile cu origini păgâne pe o masă iar apoi își aleg cele pentru care să îi arate cu degetul pe alții și cele pe care să le ducă mai departe ei însăși.

Sunt multe exemple de obiceiuri păgâne pe care neoprotestanții le duc mai departe în timp ce lovesc în tradițiile altora.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De asemenea Domnul Iisus nu a lăsat nici o interdicție în legătură cu ziua de naștere.

Trebuie să faci diferența între ceva ce e greșit întotdeauna și ceva ce e greșit doar în anumite circumstanțe cum ar fi o sărbătorire plină de haos.

Care e diferența între înțărcare și naștere? nu e aceeași idee de a sărbători un eveniment din viața unei persoane?

Ziua morții nu e mai valoroasă și decât ziua înțărcării?

Și totuși Avraam a putut sărbători ziua înțărcării fără să fie ceva greșit.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Tu vorbești pe lângă subiect, nu o atacă.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cum ziceam, nu faci diferența între ceva ce e rău mereu și ceva ce e rău dacă nu e înțeles corect, ăsta e cazul zilei de naștere, Dumnezeu ne lasă pe noi să alegem,

nu ne interzice să acceptăm până și bomboană de la cineva care oferă bomboane de ziua lui, așa cum fac unele culte neoprotestante.

Sau altele care sunt isterice și zic că dacă îți serbezi ziua de naștere faci din tine un idol.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ultimele mele 5 răspunsuri erau pentru un user care și-a șters răspunsurile.

Să nu se creeze confuzie că vorbesc singur sau ceva : ))

| Meme10Meme explică (pentru Florin9Florin9):

Userul respectiv a fost Banat, cred

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Posibil, momentan văd că și-a schimbat deghizarea în Alin nu știu cum :D

https://www.tpu.ro/......ti-numele/

| Meme10Meme explică (pentru Florin9Florin9):

Sincer, nu știu ce e cu numele astea. Îmi da senzația ca e evreu

| Florin9Florin9 a răspuns:

E alegerea ta, nu te obligă nimeni. Unele culte obligă oamenii să nu-și țină ziua de naștere.