| ßirGagaWelch a întrebat:

"Dar Eu vă spun că ori și cine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a și preacurvit cu ea în inima lui." (Matei 5:28)

Presupun ca se aplica si la femei. Atunci, toate pustoaicele care-si spun "beliebere/beliubere/beliiibereeee" (in fine...), o sa ajunga in Iad?
Daca te uiti la asta: http://image.blingee.com/......292580.gif 4
da de asta: http://files.myopera.com/guiizika/albums/11921842/devil1 3.gif (?)

Lasand la o parte gluma, cum se poate sa existe un citat atat de aabsurd in cartea scrisa de Dumnezeul iubitor care vrea ca toti sa fim mantuiti? Considerand ca poti "preacurvi in somn", nu cre ca mai ajunge in Rai nici macar EMA!

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Hei, nu era vorba de somn (nu scrie somn) ci despre o ACTIUNE DELIBERATA.
Poate reusesti sa faci deosebirea. "Cine SE UITA, nu, cine viseaza.

| milan9 a răspuns:

Fa diferenta intre: simpatie/iubire/respect versus desfranare/perversiuni sexuale.

Ce diferenta vezi?

| NutellaVsFinetti a răspuns:

rolling on the floor yek ce scarbos ii Beaver asta.
De ar fi preacurvia singurul pacat...

ps: toti facem pacate suntem oameni!
Nu inseamna ca ne ducem neaparat in iad, exista 'pocainta'.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

"Dar Eu vă spun că ori și cine se uită la o femeie, CA S-O POFTEASCA, a și preacurvit cu ea în inima lui." (Matei 5, 28).

Este cu totul altceva... happy

Răspuns utilizator avertizat
| sabrina103 a răspuns:

Cred ca ai inteles la ce se refera dreptatea Lui Dumnezeu. Toti oamenii merita sa ajunga in iad, pentru ca absolut toti incalcaca legea. (cei cu discernamant).

| Nucreeed a răspuns:

Matei asta e prost rau habar n'are ce vorbeste.De ce l'as lua in serios pe asta? Nu dau 2 bani pe citatele din biblie.Tre' sa fii prost rau sa-ti ghidezi viata dupa ce zice biblia.

| Nucreeed a răspuns (pentru milan9):

Daca n'ai avut fantezii macar cu profa aia buna de engleza ai trait degeaba laughing

| Lizzu a răspuns:

Sa preacurvesti cu gandul nu se pune laughing stai linistit
Cei care au scris acea carte au preacurvit si cu gandul si cu fapta de atat de multe ori incat li s-a luat si ce-au zis? "Ia sa ii facem pe astia de dupa noi sa nu preacurveasca pentru ca e un lucru rau in final sa preacurvesti, ti se face rau de la stomac ".
Si au trait fericiti pana la adanci batraneti...

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Hai sa nu-i judecam chiar si pe "cei care au scris cartea"...
Exista cadere dar exxista şi ridicare, si maturiyare, si o intelegere superioara a lucrurilor, se trece prin smerenie, dar omul e dator sa lupte sa acceada mai sus...

De reusit, acolo sus sus de tot ajung doar sfintii...

| milan9 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ca s-o pofteasca = desfranare, "exprimare eufemistica"... happy

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Erau si ei oameni... aveau voie, na happy crezi ca pe vremea aceea acum aprox. 2000 de ani, oamenii nu erau din carne si oase?

In plus, ceea ce ne impune religia este absurd. Omului nu ai cum sa ii tii gandurile in lanturi. Nici el insusi nu si le poate inlantui. Gandul e ceva fara de control.
Calugarii nu-si pun gandurile "pacatoase" sau "rele" in cutie si uita de ele... nici preotii, nici Papa de la Vatican, sunt oameni toti, ca noi.

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Deci daca mergem pe presupuneri, ajungem sa ne imaginam ca suntem chiar mai presus decat ei, nu-i asa?!? happy

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Nu.
Nu cred ca vreun om din lume e mai superior ca altul dpdv al existentei pure, existentei umane pe Pamant.

Tocmai ca am spus " ca si noi", " ca " e termen de comparatie, deci pe aceeasi treapta, toti egali.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Ma refer la merite, la sfintenia vietii...

| milan9 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Era vorba de apostoli! happy Esti mai presus decat ei? Cine mai stie... happy

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Meritele si sfintenia vietii nu sunt la fel pentru toti,nu sunt universale pentru ca nu avem ceva ca un adevar universal la care sa le raportam...

--Poate un merit de-al meu este diferit de un merit de al tau,tu il consideri superior pe al tau fata de al meu,sau poate eu il consider superior pe al meu fata de al tau cand in realitate este posibil ca nici unul sa nu fie superior altuia ci doar diferite ca intensitate dar pe aceeasi treapta,egale.
Numai ca sunt privite subiectiv.

--Si cu sfintenia e la fel... poate fiecare om are gradul lui de "sfintenie",indiferent ce intelegi prin " sfintenie".
Sfintenia unui om o poate constitui orice lucru cel mai pur din acea fiinta, aflat in adancul sufletului sau, care pentru el e sfant.

Nu e nimic sigur in lume, totul e relativ, absolut totul.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Creştinismul nu este confuz. Are criterii exacte. Virtuţile sunt acele calităţi ale sufletului la care poate te referi şi tu.
Ei bine, sfinţii au excelat atat de mult în aceste virtuţi, şi-au spiritualizat până şi trupul!