| DeeaRi a întrebat:

Dati-mi va rog motive, linkuri, videouri ca sa cred in Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Motivul CREDINTEI se afla in om si nu pe net sau filme, motivul credintei se afla in natura si nu la cinema sau teatru.

| Zenicide a răspuns:

De ce sa crezi in Dumnezeu? Iti poti face propriul zeu, mult mai complex si flexibil care se incadreaza perfect nevoilor/dorintelor tale laughing Va fi la fel de real ca restul zeilor ^^

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Www,jw.org gasesti raspunsuri la intrebari biblice cu privire la Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

- Ne confruntăm în viaţă cu mai multe situaţii de "IMPOSIBIL", pe care numai credința în Dumnezeu le poate explic. Iată doar, încă vreo câteva dintre ele:

* - cum s-a putut ca înainte de Big-Bang universul să fi fost cât o portocală, şi ceva mai înainte, cât un atom?
* - ştiinţa nu are nici o idee (exceptând teorile şi ipotezele imposibil de a fi demonstrate) despre modul în care a fost posibilă apariţia vieţii, nicio idee concretă şi demonstrată. Dacă ştiinţa nu poate demonstra, ar trebui poate să credem că suntem în faţa unui "altfel de imposibil".
* - dacă Biblia a afirmat de la început că materia a fost creată de Dumnezeu (care este spirit, aparent incompatibil cu materia), fizica a putut demonstra că de fapt materia nu este altceva decât energie, informaţie, lumină... (lucru care la început, iarăşi, părea "un alt imposibil");
* - ştiinţa nu îşi poate explica mecanismul care determină posibilitatea celulelor "nediferenţiate"din ebrion să se poată transforma în orice parte a organismului.
* - ştiinţa este în imposibilitate să demonstreze cum funcţionează gena. Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică, afirmă că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de maxim 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc… - Concluzia acestei realităţi este că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o dovadă sublimă a existenţei lui Dumnezeu.

Dacă totuşi aceste situaţii catalogate drept inexplicabile, există şi sunt foarte reale, deşi nici un om din întreaga umanitate nu şi le poate explica, la fel, păstrând proporţiile, şi Dumnezeu există fără pretenţia ca toţi oamenii să creadă şi să înţeleagă taina...

| M25M a răspuns:

Daca vrei sa crezi vei crede din proprie initiativa launtrica. Nu sunt dovezi pentru credinta pentru ca de aceea se numeste credinta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Iti dau un motiv : Dumnezeu e la tine-n pivnita.Da, mai, la tine ma refeream, in tine-i God, nu-i afara.

| Exilee a răspuns:

Credinta ai in Dumnezeu, dar nu este de-ajuns. Ea nu ''se cultiva'' din niste filmulete, ci din Sfanta Scriptura care este Insasi Cuvantul Domnului.
Dar, daca vrei sa vezi niste clipuri, uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=OrQ6ZwmR16o
http://www.youtube.com/watch?v=AmRgIbciV_0
http://www.youtube.com/watch?v=aHT7q6b3ROo
SI acum, te-as ruga cu toata inima mea sa te uiti la acest video, si tine minte: este alegerea ta daca vrei ca aceste vorbe sa te ''calauzeasca'':
http://www.youtube.com/watch?v=1TYRAD_ZjNA

| dracu14 a răspuns:

Uite toate motivele, linkurile, videourile ca sa te faca sa crezi in dumnezeu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
mai vrei ca mai am...

| Calininio a răspuns:

Alex945 te pune sa te gandesti la cum te-a creat si cine te-a facut. Te-ai gandit daca trebuia cineva sa te creeze? Banuiesc ca stii ce-i aia abiogeneza si teorie darwiniana. Daca creatia dintr-o mana de tarana / o coasta ti se pare mai buna decat o serie de teorii elaborate dupa un studiu imens, si care-si gasesc dovezi la tot pasul, ma spanzur de un picior in piata publica si ii pun pe oameni sa arunce in mine cu oua stricate laughing

| riri2 a răspuns:

Cred ca aceasta carticica te va ajuta sa intelegi ca Dumnezeu exista cu adevarat, ca el se intereseaza de fiecare om in parte si ca putem sa ne apropiem de el, sa-l cunoastem si sa-l iubim:
http://www.jw.org/......-Dumnezeu/
(In partea dreapta, daca dai scroll in jos, vei putea sa-ti alegi mai intai capitolele care-ti trezesc interesul, sau o citesti in stil clasic, adica de la cap la coada.)
Ti-o recomand din inima!

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

De ce ai nevoie de asa ceva. Nu crede si gata.

| alex945 a răspuns:

Ia gandeste-te tu cum te-ai creat dc existi si cine te-a facut. DUMNEZEU crede si primestel in sufletul tau pe isus si pe bunul Dumnezeu tu acum esti in pericol in planul Diavolului du-te la biserica si spovedestete (funda)

| Thunderstruck a răspuns (pentru alex945):

Presupun ca habar n-ai fizica si biologie daca tu crezi ca ne-a creat un zeu al evreilor.

| Zenicide a răspuns (pentru alex945):

Pe tine te-a facut Dumnezeu? Sau parintii? happy Daca te-au facut parintii atunci nu vorbi prostii ^^

| MoldoveanMicutz a răspuns:

Eu sint un om credincios si o zic fara pic de retinere ca cred in Dumnezeu.
Pe la 12-16 eram cel care nu lipsea o duminica de la biserica.Nu mergeam pentru bani, produse sau mai stiu eu ce, am o stare materiala destul de buna, insa mergeam la biserica din placere cu toate ca nu intelegeam o gramada de lucruri.Acum inteleg mul mai multe lucruri ce tin de dumnezeu si cultul bisericesc insa virsta/lenea ma fac s-a cam ocolesc biserica dar asta ma impedica sa cred.Nu vrea sa dau citate sau pilde ca exista o mie si una.Toi vrem minuni pentru a crede, toi vrem motive precum ai zis si tu.Totusi pe Dumnezeu nu-l gasesti in lincuri si clipuri.Bine a zis alex945 mergi la biserica, spovedestete sau pur si simplu vorbeste cu un preut, ia-ti o carte citeste-o si poate ai sa intelegi mai multewinking

| Antonius_6688 a răspuns:

Lasa ia-ti un musulman de barbat. O vi singura la ortodoxie in genunchi!