| eduard10 a întrebat:

Dau 100 000 de funde dacă îmi răspundeți corect la următoarele întrebări :
a)Cine a inventat lumea?
b)Cine a inventat omul?
c)Suntem singuri în galaxie?
d)Exista viata după moarte?
Sigur o să răspundeți Dumnezeu.Uni oameni spun ca este o legendă biblia, la fel ca Zeus sau alte chesti. Vreau alt răspuns în afară de cel de sus.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Cam toate raspunsurile la aceste intrebari necesita un martor, o dovada, un ochi prin gaura cheii, un paparazzi bagacios, 3 dorinte de la duhul lui Aladin.
Mai trebuia sa intrebi "Care este sensul vietii? si "Ce vor femeile?" si se ducea spre apogeu.
Cine a inventat lumea? Cine a inventat omul? Nu, nu Dumnezeu, eu stiu exact cine a inventat lumea, raspunsul este.opa intru in tunel, pierd semnalul, revin. cand. ies.din. tunel.
Suntem singuri in galaxie?
Tipic uman ca sa ne simtim unici in Calea Lactee, imposibil sa mai fie cineva, nu bag mana in foc, dar cred ca exista macar o bacterie infima care seamana cu un parameci sau o amiba.
Exista viata dupa moarte? La naiba, chiar sper sa nu, dupa cate balarii am trait si o sa mai traiesc, sa mai fie o continuare? Singur nu vreau sa mai fiu dupa moarte, dar nici cu lume ca se strica treaba, antisocial si in viata, si dupa moarte.
Inchini steagu, bati maimuta la fund, duci pionieru la ecluza, sau cum se mai zice si atat, devii ingrasamant involuntar, dar cred ca o sa optez pentru incinerare ca sa nu fac sutana grasa la popa.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O singura intrebare am si eu:de unde scoti 100 000 de funde?!

| Shammal a răspuns:

Tu esti unul din ce-i care au co-creat la inventarea lumii si la inventarea omului; orasul-judetul in care locuesti este singura comunitate de oameni? daca ne uitam pe harta sunt mai multe orase in tara, avem mai multe tari si cateva continente, populate; exista viata inainte de moarte? exista viata inainte de viata? mi se pare o aiureala sa existi in viata asta si apoi sa nu mai existi, n-are sens, ceva ce exista nu poate sa treaca in non-existenta

| RAY a răspuns:

A)Cine a inventat lumea?
nimeni
b)Cine a inventat omul?
nimeni
c)Suntem singuri în galaxie?
nu cred
d)Exista viata după moarte?
nu

| Lizzu a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar din pacate nu vei avea vreodata raspunsuri CORECTE la aceste intrebari laughing

Nu exista corect-incorect in ce priveste lucrurile abstracte tongue

Tu ce alt raspuns ai avea in afara de "dumnezeu"?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

La a și b e greșit.Ai vrut un răspuns în care divinitatea să nu fie implicată,deci nu înțeleg de ce nu ai întrebat ce a provocat apariția pământului și a omului,și ai întrebat "cine?". Deci până la urmă te hotărăști? În orșe caz,răspunsul la ăstea îi Evoluția.
c - În galaxia noastră ar putea exista probabilitatea inexistenței altor entități extraterestre,în afară de noi.Dar Universul este imens și în continuă expansiune,sigur ar exista ființe mai mult sau mai puțin raționale decât noi,cel puțin niște amărâți de microbi,sau plante, orice.
d - Nu există viață după moarte. Odată cu moartea țesuturilor neuronale, s-a zis cu tot "sufletul" tău, nu mai ești sub nici o formă conștient de realitate, nici de moarte.

| suffarstar a răspuns:

Am o dilema.Cum aflii care e raspunsul corect?

| a3e6u9 a răspuns:

Întrebările A și B sunt din start greșite, în mod corect ar trebui să întrebi:
a) Cum a apărut Universul?
b) Cum a apărut omul?

Să-ți răspund la întrebări:
a) Inorogul Roz Invizibil a inventat lumea
b) Inorogul Roz Invizibil a inventat omul
c) probabil nu suntem singuri în galaxie
d) nu există viață după moarte

| Epigonul a răspuns:

Prea o arzi la modu' general.Astea sunt cele mai mari enigme ale acestui univers, iar tu intrebi de parca ar fi un test grila.S-au confruntat, se confrunta si o vor mai face mult timp de acum in colo cu aceste intrebari, tot felul de savanti, oameni de stiinta si nu au reusit sa ajunga intr-un punct de care sa fie 100% siguri.Te astepti ca pe TPU sa ajungi la un rezultat cu aceste intrebari? Citeste, invata, mediteaza si incearca sa ajungi tu singur la un rezultat.

| CristiSeeker a răspuns:

A, b. Cuvintele "lume" si "om" sunt ambele inventate de oameni.
c. Nu, mai exista si planete, stele, asteroizi, etc., cu siguranta.
d. Bineinteles. Foarte multe vietati continua sa traiasca, dupa ce alte vietati au murit.
Te multumesc raspunsurile mele evazive, ce se folosesc de polisemantism?