| ateuNEGATIV a întrebat:

Dau fundita cum e cotizatia la penticostali, baptisti etc cotizatia se da lunar? e de 10 la suta? mai multe detalii

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cui dai fundita, celui care iti raspunde corect, sau celui care face bascalie?

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Celui care aduce dovezii, voi cauta sa vad daca o avut dreptate

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Aduceţi însă la casa vistieriei toate zeciuielile, ca să fie hrană în Casa Mea; puneţi-Mă astfel la încercare, zice Domnul oştirilor, şi veţi vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor şi dacă nu voi turna peste voi belşug de binecuvântare.
A zecea parte din venit se aduce la Casa Domnului pentru cheltuielile de intretinere. Dar, nu este obligatoriu. Da numai cine vrea sa isi aduca aportul.Eu de exemplu, dau la batrani si la vaduve.Nimeni nu te obliga.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Pastorul are salar?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Al nostru nu primeste remunerație.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Predica free?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da cu pasiune.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Da sigur din ce traieste?

| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Pastorul nostru a facut Misiune crestina, orfelinat, cantina sociala si acum este in constructie un azil de batrani. Daca fiecare pastor ar avea o inima dedicata, am avea o societate mai buna.

| mitsai a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Majoritatea nu au salarii, de obicei au locri de munca ca oricare altă persoană, lucreaza in domeniul privat, stat

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

"Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău, sau de silă, căci pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu" (2 Corinteni 9:7).
Venit nu inseamna neaparat bani, inseamna si alimente, imbracaminte.
Citeste aici mai multe, caci am dat un raspuns mai complet : http://www.tpu.ro/......zeciuiala/

Răspuns utilizator avertizat
| BUBULINA a răspuns:

Nu este obigatorie. si da este de 10% din salariu

| ateuNEGATIV explică (pentru BUBULINA):

Lunar?

| BUBULINA a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da. dar repet nu este obligatorie, da cine poate si vrea

| ateuNEGATIV explică (pentru BUBULINA):

Esti penticostala sa stiu?

| BUBULINA a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu sunt penticostala.sunt baptista

| ateuNEGATIV explică (pentru BUBULINA):

Citii des biblia scrie pe net ca sunteti tari cu evangelizarea la penticostali e doar inainte de botez la voi mereu?

| BUBULINA a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu tot ce zboara se mananca, ce mai scrie pe net? lucrurile bune care le-ai citit pe net nu le postezi?

| ateuNEGATIV explică (pentru BUBULINA):

Daca sunt bune de ce alte secte nu fac ce faceti voi? sau religii? faza cu evangelizarea o stiu din propie experienta la penticostali

| BUBULINA a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

De ce nu fac ca noi? nu i-am intrebat, ortodocsi se baseaza pe (sf)Canon care nu are legatura cu Biblia, ei au schimbat multe, ce viseaza noaptea fac ziua

| ateuNEGATIV explică (pentru BUBULINA):

Fiecare face ce vrea si crede in ce vrea

| Parintele a răspuns (pentru BUBULINA):

Si cine nu da e luat la ochi.

| 7Dany a răspuns (pentru Parintele):

Sincer sa fiu la noi la biserica nimeni nu e luat la ochi daca nu da zeciuiala. A, da, si chiar daca moare omul nu ramane neingropat ca nu o dat ceva la biserica... Zeciuiala nu se predica la biserica ci despre ea citim acasa din Biblie. Asta ne face pe cei ce dam, sa dam. Insa da, omul se teme ca l-ar obliga cineva sa dea zeciuala din micul lui salar. O zi buna!

| RetardedRacoons a răspuns:

Trebuie sa termin facultatea ca sa ma pot face pastor sau pot prosti lumea si fara sa am studii superioare?

| vehiron a răspuns:

Chiar exista o cotizatie? waw. sa fiu manipulat pe banii mei, povestea omului, nu?

| ateuNEGATIV explică (pentru vehiron):

Este o cotizatie de ce crezi ca umbla astia din casa in casa

| mitsai a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu umblă nimeni din casa in casa, aia sunt marotorii lui Iehova. Contributia nu este obligatorie, in unele biserici ca si a mea de exemplu este de 200 de lei pe an, majoritatea nu o platesc nici pe aceea. 10% da doar cine vrea dacă vrea, nu te obliga nimeniga

| vehiron a răspuns:

La cat de ciudati sunt nu m-as mira sa faca asta din "credinta" si din dorinta de "a-i indrepta pe calea cea buna si pe altii"

| mitsai a răspuns:

Depinde de fiecare biserică in parte, unele au 100 -200 de lei pe an. Bani care se folosesc la cheltuielile de întreținere, etc. Dar de obicei multi nu o platesc nici pe aceea. Obligatia de a plati zeciuială 10% este o minciună gogonată, nu exista asa ceva, nimeni nu te poate obliga sa platesti nimic, dacă cineva o face, o face benevol.