| mentholinks a întrebat:

De 2000 de ani fiecare generatie de crestini care a existat l-a asteptat pe Isus fiindca el a spus ca vine curand. Nu e cam nesimtit din partea lui ce a facut? Sa spuna ca vine curand si tot nu a mai venit?

24 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Isus a venit, dar lumea nu e plina de cunostinta lui Dumnezeu, pacea nu domneste in lume, pe scurt semnele venirii lui Mesia nu se vad. Singura explicatie pe care bisericile o pot da pentru asta este ca mai vine o data. Bun pana aici, dar de ce curand? Pai daca zugravul nu iti lasa lucrarea gata, dar ia banii pe ea, nu poate sa iti zica ca face ultimile retusuri peste zece ani; e obligat sa zica ca vine cat mai curand sa termine, chiar maine.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru minrest):

A venit Isus? Unde? laughing
Bai, serios acum, cati nebuni sunt in categoria asta?

| minrest a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Imi pare rau pentru tine ca nu stii sa citesti. Sau poate nu ai invatat la scoala cuvantul ''dar''. Mai incearca sa citesti odata textul, cine stie.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru minrest):

Mai incearca sa citesti "o data" textul. Sa il citesc candva? Cine sa stie? laughing)

| minrest a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce e mai grav, sa scrii gresit un cuvant, sau sa nu intelegi un text simplu? Tu te uiti la text, vezi cuvantul cheie, si repede postezi raspuns; asta e analfabetism functional.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru minrest):

Iar tu ai invatat doua cuvinte, precum Veorica, "analfabetism functional". Stii macar ce inseamna? laughing

| minrest a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Analfabetul functional poate sa scrie si sa citeasca, dar nu poate intelege decat un text scris foarte simplu, in consecinta nu este analfabet, tehnic vorbind, dar nu poate profita de avantajele cititului. Cum se raporteaza el atunci la un text scris pe care nu il intelege? Una din tehnicile pe care le poate folosi este metoda ta; merge pe cuvinte cheie: Ai citit ''a venit Isus'', ai crezut ca afirm ca a venit Isus, ce sa mai citesti mai departe, sa obosesti si sa te doara capul. Ai citit ''analfabetism functional'', ce ti-ai zis, ''ia uite, cuvinte grele; ce sa mai citesc explicatia, e clar ca a vrut sa posteze expresia in sine''.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru minrest):

Esti semidoct laughing))

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Dap, febra asta cu Isus vine curand nu se numește montanism?

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asa se numea candva, acum se numeste adventism, pentiscostalism. Dar inainte de montanism, se numea simplu, crestinism. Chiar apostolul Pavel insista ca Isus va veni in timpul vietii lui, in mai multe locuri. Iar Isus spune (insa eu cred ca i se atribuie): Adevarat spun voua ca nu veti termina (de strabatut) cetatile lui Israel, pana cand va veni Fiul Omului. Respect mult biserica Catolica. Au pornit la drum ca un cult apocaliptic si ascetic, potrivit doar pentru anumite tipuri de oameni, dar au colectionat toate capcanele de pe acest drum, fara sa ramana in niciuna, au depasit toate exagerarile, desi fiecare din aceste exagerari exista si azi ca biserica, de obicei neoprotestanta. Au devenit o religie care se adreseaza unor intregi societati. Iar in final, s-au adecvat si lumii contemporane. Acum cativa ani Papa afirma ca evolutia prin selectie naturala si Big-Bang-ul sunt realitati care nu il incomodeaza cu nimic. Iar acum cateva zile explica ca placerea sexuala si cea culinara sunt mici cadouri de la Dumnezeu; placerea sexuala are rolul de a face dragostea mai frumoasa. De la ascetismul pagan al lui Pavel e cale lunga.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Saracii Montanisti, au rezistat pana pe vremea lui Justinian, cand au fost interzisi, ca si alte culte, si atunci s-au auto-incendiat. Puteau sa observe si ei ca Isus nu a venit 500 de ani, deci s-au inselat in aprecierile lor initiale. Credintele astea exaltate sunt daunatoare pentru sanatate.

| AC4S4 a răspuns:

Intrebarile si raspunsurile tale sunt irelevante, dupa cum a spus si @Alexut02. La fel si cele ale lui Octavian. Ganditi inainte sa scrieti ceva. Si, culmea, tot pe crestini ii faci needucati.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Tu daca le spui parintilor tai ca te duci in vizita la ei si ei te asteapta ani de zile pana imbatranesc si tu tot nu apari nu spune asta ceva despre tine? De ce zici ca e irelevanta intrebarea asta? Mai repet, trebuie sa cunoastem si caracterul lui Isus nu numai cuvintele ce le-a spus, asta inseamna sa cunosti pe cineva dar voi nu stiti nimic se pare despre el.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu mai fi fatarnic. Te prefaci ca astepti venirea Domnului si ca vrei sa stii caracterul Sau. Citeste Biblia daca vrei sa faci aceste lucruri. Domnul va veni in ceasul in care nu ne asteptam, va veni "ca un hot", asta spune Biblia.
Intrebarea pare a fi pusa de un copil de maxim 12 ani.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Venirea lui Iisus Hristos pe pământ nu va fi un lucru bun pentru necredincioși.
Faptul că Iisus nu e pe pământ, nu înseamnă că ne-a părăsit

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Va fi un lucru bun pentru toata lumea ca se vor termina rautatea si nedreptatea. Dar asa sunteti voi unii plini de ura, vreti neaparat sa ne vedeti pedepsiti doar fiindca nu suntem de acord cu voi.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Mă refeream că un ateu care vrea să fac mișto de creștini, pune întrebări ca ale tale.
Dacă Domnul va veni înainte ca tu să îți ceri iertare si să te schimbi, e clar că nu ai sa primești raiul, nu o spun cu răutate, imi doresc ca fiecare om care există să intre în rai.

| Nilsson a răspuns:

Conform genealogiilor biblice de la potop pana la nasterea lui Hristos au trecut vreo 2300 de ani, iar de la Adam chiar aproape 4000.
Si uite ca pana la urma tot a venit.
Am citit intr-o carte de Elen White ca Adam si Eva credeau ca rascumparatorul promis de Dumnezeu era chiar primul lor fiu, Cain.
Iti dai seama ce dezamagire s-a dovedit ulterior a fi, ucigas de frate si fugar lepadat de Dumnezeu.

Cam asa credeau si apostolii ca Iisus va reveni in timpul vietii lor.
La 2000 de ani dupa eu zic ca nu ar trebui sa ne pierdem speranta inca, cine s-ar fi gandit atunci ca o sa ajunga atat de raspandint crestinismul care nu era decat o secta obscura dintr-un popor mic si detestat de toata lumea.
Uite ca acum numara miliarde de adepti in toate colturile lumii ceea ce arata ca o profetie e pe cale sa se implineasca, aceea ca evanghelia va fi raspandita in toate colturile lumii.
Mai lipseste implinirea revenirii.

| Octavian199 a răspuns:

Stai ma asa. Parca evreii il asteptau pe Mesia, nu? Cam mult l-au asteptat, si fix Maria s-a intamplat sa il nasca.Nu mai erau femei mai inainte de Maria rolling on the floor

| Alexuţ02 a răspuns:

O întrebare irelevantă să întrebi dacă "e nesimţit?", ce a fost, a fost, că s-a întâmplat sau nu s-a întâmplat cum susţin alţii, e partea 2.

Dacă vrei să crezi în Iisus e treaba ta, dacă nu crezi tot la fel, treaba ta.

| mentholinks explică (pentru Alexuţ02):

De ce irelevanta? Trebuie sa cunoastem caracterul lui Isus.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru mentholinks):

Fiecare crede în ce vrea frate thinking

Era clar că n-o să apară o lumină pe cer să coboare Iisus de pe nor. E acolo "sus" happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Asa o fi cum zici tu, ce sa facem, mai asteptam.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pentru că creierul tău e în urmă, nu înseamnă că poți să îl jignești pe Dumnezeu.
Venirea lui va fi după ce se vor împlini toate proorocirile.
Iar pentru Isus Hristos timpul trece mult mai repede decât pentru un om inconștient.