| anonim_4396 a întrebat:

De-a lungul timpului oamenii au crezut în sute de zei, ce are Iisus Hristos mai special? Şi ce motive am să cred în un zeu? Ce dovezi sunt că există Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinta in hristos este o alegere, El a venit acum 2000 de ani pe acest pamant pentru TINE, si-a dat viata din dragoste pentru noi, de fapt acesta este mesajul bibliei, dragostea, dumnezeu tatal, fiul, si duhul sfant, au stabilit impreuna ca nu vor sa lase omul sa piara din pricina pacatului si au gasit o solutie, dumnezeu avea acest plan dinainte de a ne face pe noi, si de a crea totul. In biblie scrie ''nu exista iertare de pacat fara varsare de sange'' si ''sufletul care a pacatuit acela va pieri'' aceasta este legea, si noi fiind rai si facand raul, crime, avorturi, violuri, furt, minciuna, imoralitate, lupte, inselaciune, setea de putere. toate acestea sunt faptele noastre, si urma sa fim judecati, sa murim si sa suportam chinul vesnic unde vom sta pentru vecie fara dumnezeu. Dar, ceva a intervenit, isus hristos a venit si a suportat pedeapsa pentru pacatele noastre, prin moartea pe cruce ''prin ranile lui ati fost vindecati'' El ne-a dat iertare, viata, putere sa traim asa cum vrea El.tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc
Dumnezeu a facut totul pentru tine, L-a trimis pe isus pentru tine, sa Moara, cand faci tot ce iti sta in putere pentru persoana iubita, cand dai totul din dragoste pentru ea, dar esti respins si dragostea ta este refuzata, inima iti este zdrobita si esti foarte intristat, Cum crezi ca se simte Dumnezeu? El te iubeste, poti chiar sa te impotrivesti lui, poti sa respingi dragostea lui, poti sa aduni toate pacatele facute de hitler si stalin la un loc, si tot nu il vei face pe Dumnezeu sa te respinga si sa il impiedici sa te iubeasca

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai dovedit ca exista dumnezeu nici ca a venit vreodata pe pamant, cine la pus sa vina si sa se sinucida si asa nu a rezolvat nimic, a promis lumea de apoi iar in lumea de aici sa fi sclav stapanului tau, de ce ti ar trimite un zeu fiul ca sa ierte creatia lui? de ce nu i-a iertat pur simplu? pe adam si eva nu a putut ierta ca a mancat un mar, apropo nu a murit pentru ca era nemuritor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ei bine. Cand dumnezeu a creat omul, El i-a dat o vointa libera, dumnezeu cand a pus acel pom in gradina, El le-a spus sa nu mancati din mar caci veti muri, adica relatia lor cu El va muri, daca dumnezeu nu punea acel pom acolo, omul nu avea libera alegere, nu avea posibilitatea sa aleaga. dumneze a spus ''te iubesc atat de mult incat iti dau voie sa imi spui NU, chiar si mie'' apoi omul a inceput sa ucida, sa minta, sa fure, sa violeze, sa loveasca sa fac tot ce este rau, toate acestea sunt pacate si dumnezeu spune ''plata pacatului este moartea, adica moartea in iad, caci altfel noi nu putem plati, dar isus a putut sa plateasca pentru ca a trait o viata fara de pacat si si-a dat-o din dragoste, in vechiul testament se taia un miel pentru pacatele lor( o prefigurare a jertfei lui isus) daca mielul nu era curat 100% si sanatos nu era primit de preot ca sa fie jertfit pentru ca trebuia o jertfa absolut curata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu vrajeala asta fi calm

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Poate... nu te va convinge nimeni de existenta lui isus, dar. iti garantez, atata timp cat iti bate inima, poti veni la El, te asteapta cu bratele deschise, asa cum mai spunea un cantec, ''dumnezeu te cheama lacrimand'' https://www.youtube.com/watch?v=YjEhR5EsFEU

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pls lasa-ma cu aiureli de astea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cum doresti, nu te judec, nimeni nu o va face, esti liber sa alegi, dar te rog, mai gandeste-te poate... luptele vietii, circumstantele si imprejurarile prin care treci te vor conduce la isus, vreau doar sa stii asta, El te asteapta. nu vreau sa te supar sau sa te fac sa te simti nasol, iti respect decizia si pe tine

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori esti sclav lui iisus ori iad pe veci asta da iubire

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vezi tu. sunt sigur ca deja stii acest ucru dar o sa ti-l repet. noi am ales razvratirea de creator, de tatal nostru, si am facut lucruri rele, crime. violuri etc, dar dumnezeu a luat pedeapsa pe care trebuia sa o suportam noi (sufletul care a pacatuit acela va muri) si (plata pcatului este martea) dar dumnezeu va da si in iad o lege, nu toti vor fi pedepsiti la fel, ci vor fi pedepsiti dupa faptele lor, pentru ca daca nu il accepti pe isus si moartea lui pe cruce ca plata pentru pacatele tale, atunci trebuie sa platesti tu cest pret al pacatului, dumnezeu nu iti va forta mana, te va lasa sa alegi, cu toate ca in iad va fi durere, iadul ajunge sa fie atat, despartire de dumnezeu pe vecie, asta inseamna iadul

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ttttttttttttttttttttttttttttt tu ai citit vreodata? nu ai vazut ca aia se contrazic intre ei, cei 4 nu au fost martori oculari si autori anonimi scrise dupa moartea lui iisus

| relian a răspuns:

Isus n-are nimic special, doar ca s-a aflat la locul si timpul potrivit, asta la propulsat in lume, a avut norocul ca un mare imperiu sa se afle atunci prin locurile unde spune povestea car fi trait acest personaj, imperiu avea nevoie de ceva nou, si asta a fost tot. Daca religia asta ar fi parut dupa caderea imperiului astazi n-am mai fi auzit de isus de vraja marii.Vezi ce inseamna norocu laughing sarac cu duhu sa fii dar noroc sa ai laughing nu zic altfel ca se supara unia pe aici laughing
Motive sa crezi intr-un zeu sunt destule, dar cel mai mult conteaza cum esti tu ca si caracter, daca esti slab sigur o sa crezi in ceva. oamenii slabi, fara pregatire, oamenii care au capu doar ca decor aia cred intr-un zeu.Ei lasa pe altii sa proceseze ceva in locul lor, e mai bine asa zic ei.

| mentholinks a răspuns:

Crezi doar daca vrei, nu te obliga nimeni. Isus a fost cel mai recent.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Mai bine ai citi Evangheliile. Marcu, Luca, Ioan și Matei au scris acolo.

| NikFlorian a răspuns:

Zeii? Anubis, Seth, Poseidon, NU EXISTA ZEII! Nu exista deoarece Satan ia inventat cu ajutorul demonilor lui. La inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul. Facerea cap.1 vers.1 Sfanta Scriptura. Ai auzit? DUMNEZEU NU ALTCINEVA.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NikFlorian):

Este trist și revoltător să vezi copii spălați pe creier cu dogme religioase. Nu este doar vina părinților, ci și a sistemului educațional și a mass-mediei, toate ne spală pe creier cu religia creștină și alte mizerii.

"NU EXISTA ZEII!"
Ce te face să crezi că zeul tău biblic există? Știu eu ce te face, credința oarbă cu care ai fost îndoctrinat de la naștere. Isus nu a existat niciodată și istoria o confirmă, zeul evreilor nu a existat niciodată și realitatea o confirmă, biblia este o carte de basme și povești fictive cu evrei și ea se confirmă singură.

Răspuns utilizator avertizat
| Blexistroni a răspuns:

Motivul pentru care religile dominante precum crestinismul sunt mai populare este pentru că au fost forțate și cei care se opuneau erau arși pe rug.