| anonim_4396 a întrebat:

De cand a devenit acest site unul de propaganda crestina? Vorbesc despre postarile userului porumbrodica.

X - Ce trebuie sa facem ca sa ne punem bine cu ze big dog? Cititi pasajele urmatoare din biblie.
X - Ce trebuie sa facem ca sa-i ajutam pe cei cu probleme? Cititi pasajele urmatoare din biblie.
X - Ce trebuie sa facem ca sa obtinem viata vesnica? Cititi pasajele urmatoare din biblie.

Ce legatura au aceste "intrebari" cu tema site-ului? Sau daca chiar e vorba, nu e mai corect sa fie mutate la categoria "conversatii"? Acele "intrebari" NU sunt intrebari in adevaratul sens al cuvantului si nu cauta o rezolvare. Sunt doar o propaganda ieftina.

20 răspunsuri:
| Buresbista123 a răspuns:

De curand am fost la o nunta, iar la casatoria civila am avut o mare surpriza neplacuta, dupa ce oamenii au semnat tot ce era de semnat si au devenit legal sot si sotie, tanti care se ocupa cu treburile astea scoate de sub masa o icoana si zice, pentru noroc si fericire va oferim aceasta icoana.Am ramas masca, pe moment, pur si simplu nu mi a venit sa cred(imi venea sa o intreb- cucoana cat iti iei spaga, dar am bun simt), cei 2 bineinteles au acceptat o fiind crestini
Trist este ca nu avem voci care sa aiba expunere, sa aiba functii importante si care sa demaste mizeria numita BOR

| Gizăz a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu cred că a fost cu rea intenţie. Ştii care-i treaba? La noi lumea are impresia că eşti ortodox fără să te cunoască măcar. Că aşa e ţara. Şi eu aş fi luat-o din politeţe, dar ar fi ajuns la primul coş.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Gizăz):

Eu nu as fi luat o dintr un simplu motiv - Romania e o tara laica,asta e o cununie civila,icoanele nu au ce cauta la primarie,ci in biserica. Daca o iei,inseamna ca esti de accord cu ceea ce fac,ce promoveaza, incurajezi acest lucru, nu e vorba de politete, ci de bun simt, pe care ei ar trebui sa ti l arate.Fii sigur ca sunt spagi mari luate la mijloc

| Gizăz a răspuns (pentru Buresbista123):

În principiu sunt perfect de acord. Dar în practică trăim în România. Sau trăiţi. Whatever. Să te baţi cu sistemul e ca şi cum te-ai pişa în vânt. Eu am ales soluţia uşoară. Am plecat. Şi dracu' se mai întoarce.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu raspund la intrebari si fac abtractie de versetele biblice.
Nu a apar de Rodica, dar macar aduce spre dezbatere ceva, chiar daca uneori exalgeaza.
Sunt zeci de alte postari pe acest site care incalca regulamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

" aduce spre dezbatere ceva"... problema e ca nu aduce chiar nimic spre dezbatere. Userul respectiv posteaza si intrebarea si raspunsul iar daca nu ii zici ce vrea sa auda, daca nu ii zici ceva ce tine de acele pasaje mentionate nu o sa te bage in seama.

Zi-mi si mie ce anume aduce spre dezbatere intr-o postare gen :

Cum ii ajutam pe fratii nostri care trec prin situatii grele?(_Ioan13:34,35 1Ioan 3: 17, 18)

Sau in postarea de mai jos in care zice :

"pentru cine doreste sa citeasca un avertisment 1Tesaloniceni 5:3"

"care incalca regulamentul"... da-mi exemplu de cateva. Ignoram "intrebarile" care ofera o explicatie pe bune, intrebari gen :

Ca sa nu mai tot ziceti ca biblia a zis chestii stiintifice inaintea stiintei, cititi asta " http://rationalwiki.org/......eknowledge "... cum comentati?

E o diferenta intre acest gen de postare care ofera un raspuns valid si postarile userului rodica ce sunt doar propaganda.

Si eu am pus "intrebari" care nu cautau raspunsuri, probabil si tu si multi altii dar trebuie sa recunosti ca e o diferenta uriasa intre propaganda religioasa si oferirea unei informatii pe bune.

Cand ii vezi pe multi "inteligenti" ca zic "daca omul se trage din maimuta, de ce mai sunt maimute", parca iti vine sa faci o postare in care sa le explici ca pozitia lor e gresita. Sunt sanse mai mari sa vada toti "intrebarea" decat daca raspunzi unui user la o alta postare. Cu asemenea "intrebari" sunt ok deoarece chiar ofera o rezolvare. Cu propaganda insa nu sunt de acord.

Daca punea si ea intrebari gen "pentru toti cei care ziceti ca iona a stat in burta unei balene, cititi pasajul urmator din biblie... cum comentati" era ok.

Accepti ca e o diferenta intre acest gen de "intrebari" si propaganda ei nu? Exemplul de mai sus are ce sa caute la aceasta categorie, propaganda nu.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

POATE exalgereza cu versetele biblice,sunt intr-adevar deranjante chiar si pentru un crestin.
Userui i se pot muta /raporta postarile,corect? Sau sa fie atentionat ca postarile sale nu sunt ok.
Pe de alta parte unui om care are religia in cap de mic,nu prea ai cum sa -i schimbi pararera.O solutie ar fi sa-i nu-i mai dam importanta asfel de postari.
Zicem de cei are incalca regulamentul(scris) teme, intrebari aiurea la D&S, injuraturi, jigniri.
Ok am inteles unde,, bati'' cu propaganda nici eu nu sunt de acord.

| Jardelin a răspuns:

Dar sa fie acest site tribuna de propaganda ateista nu te deranjeaza?

Parerea mea? Porumb Rodica face foarte bine! Eu o felicit chiar daca este iehovista, eu fiind ortodox. Ea face exact ce trebuie la aceasta categorie care se cheama RELIGIE, in caz ca nu stiai. Si daca se chema religie, nu e firesc sa se discute despre religie si versete biblice?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Tu esti clar depasit de subiect, nu ma astept sa intelegi.

| bleakk a răspuns:

Gaia, cred ca gresesti. Totusi, suntem la categoria religie. Crestinismul este o religie. Biblia este cartea reprezentativa a crestinismului. Nu trebuie sa constrangem pe nimeni sa nu intrebe (chiar si intrebari mai mult retorice sau propangadiste) ceea ce il intereseaza. Cum unii atei ii pun la 'incercare' pe unii crestini cu intrebari, mai degraba, de stiinta si filosofie, cu atat mai mult ei sunt indreptatiti sa intrebe de ale lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru bleakk):

"suntem la categoria religie"... corect, dar nu uita de tema acestui site. Acest site NU a fost facut pentru propaganda.

"Crestinismul este o religie"... asa si? Ce relevanta are in cazul lui rodica?

Tema acestui site NU e propaganda.

" unii atei ii pun la 'incercare' pe unii crestini cu intrebari"... bun, atunci pune si tu ateii la incercare cu intrebari. E o diferenta URIASA intre "a intreba" / "a pune la incercare" si "propaganda crestina".

Vad ca Angy a inteles (la jardelut nu ma astept sa inteleaga din motive evidente), tu de ce nu vrei sa intelegi diferenta?

Iti dau si tie ultima parte din comentariul lasat lui Angy :

Daca punea si ea intrebari gen "pentru toti cei care ziceti ca iona a stat in burta unei balene, cititi pasajul urmator din biblie... cum comentati" era ok.

Accepti ca e o diferenta intre acest gen de "intrebari" si propaganda ei?

| Alcyon a răspuns:

Si ateii fac propaganda anti-religioasa pe acest site... De ce n-ar fi si oameni care sa faca propaganda religioasa? Sau numai unii au voie, iar celorlalti le este interzis?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Da-mi exemple de propaganda anti-religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai fii atat de pornit ai constata ca ce faci tu pe acest site care are drerpt nume "religie" si nu "anti-religie" se cheama tot propaganda sau prozelitism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Presimt ca tu habar n-ai ce inseamna "propaganda". Doar pentru ca eu pun intrebari care ii incomodeaza si pun in dificultate pe crestini nu inseamna ca fac propaganda. Iti sugerez sa nu te bagi in seama daca nu stii chestiile elementare.

Daca eu pun intrebari gen " de ce zeul respectiv in povestea cu noe nu a ucis doar oamenii?", NU inseamna ca am facut propaganda.

"are drerpt nume "religie" si nu "anti-religie""... nu vad logica din spatele afirmatiei tale.

Iti cer si tie, vazand ca esti tupeist degeaba, sa-mi dai niste exemple de propaganda facuta de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fara sa ma uit pe vreun DEX., dar ghidandu-ma numai dupa ce se face de exemplu in propaganda electorala, reafirmi ca tu faci propaganda anti-religioasa.Stiu ca nu o sa accepti, desi un copil care nu da dovada de incapatanare absurda ar intelege, fac si eu ceva sa ma aflu in treaba. Logica spuselor mele este simpla:pe un site care discuta probleme legate de religie (deci accepta religia), tu postezi intrebari si raspunsuri cu un vadit caracter anti-religie.Cu ce scop o faci, mai ales ca pe cei care nu sunt de acord cu anti-religia ta ii si apostrofezi, ca si cum ei s-au bagat pe un site ce promova ateismul. Cuvantul "propaganda" deriva din verbul "a propaga", a carui inteles cred ca nu-ti este strain. Astept sa ma apostrofezi si sa-mi pui intrebari "imposibile", sau sa ma acuzi ca nu ti-am raspuns la ce mi-ai cerut.Eu n-am facut decat sa-mi spun o parere fara sa te somez (ca Ponta pe Iohanis)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Facepalm. E clar ca habar n-ai cum e cu propaganda.

Pe langa aceasta, la capitolul religie si ateism esti mai varza decat varza. Daca pentru tine, intrebarile care sunt puse de atei = propaganda anti-religie, e clar ca discutia cu tine e inutila.

"un site care discuta probleme legate de religie (deci accepta religia)"... IQ level : caramida.

"Astept sa ma apostrofezi si sa-mi pui intrebari "imposibile", sau sa ma acuzi ca nu ti-am raspuns la ce mi-ai cerut"... ti-am pus destule intrebari la care nu ai putut sa raspunzi, n-are rost sa le repet avand in vedere ca afirmatiile tale sunt bazate pe favoritism si ignoranta.

"fac si eu ceva sa ma aflu in treaba"... vad. Te bagi in seama fara sa stii despre ce vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai mai avea satisfactii daca nu ar fi si "varza" ca mine? Ce dracu Gaia, ne cunoastem de o "viata", ca sa nu-ti satisfac macar si aceste mici placeri infantile. Ai dreptate Gaia, in toate caracterizarile pe care mi le faci.Iti promit ca pe viitor, voi cauta sa-ti ofer prilejul de a-mi descoperii si alte foi ale "verzii" din capul meu. Sper ca nu ma mai faci sa-ti raspund in aceasta seara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Culmea ca Angy poate sa inteleaga dar vad ca tu nu. Sau cine stie, poate nu vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer,jur,ca ma miram (din acest motiv nici nu am plecat de pe TPU) ca nu mi-ai replicat nimic.Nu te recuosteam. Acum insa te parasesc.Trag pe dreapta.Pe maine (chiar daca nu voi avea timp voi face pe dracu-n patru sa-ti raspund). Noapte buna!