| Mario1994 a întrebat:

De cate ori ma intreb ce fac mortii, daca traiesc intr-un loc, sau nu mai sunt constienti de nimic. Sau sunt nascuti/se nasc bebelusi din nou pe acest pamant in alt trup. Trist. Ce e cu misterul asta dupa moarte? Ciudat. Ce credeti? Suntem ca animale, cum mor si ele, asa murim noi.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca omul când moare nu mai stie nimic si merge în pământ, nu în alt loc. Eclesiastul9:5,6,10. Apoi, va exista o înviere pe pământ după distrugerea sistemului rau de lucruri. Ioan5:28,29,Psalmi37:9-11.Atunci ii vom putea revedea pe cei dragi care au murit.

| RAY a răspuns:

Dupa ce mori nu se mai intampla nimic, esti ca inainte sa te nasti, suntem animale

| Mario1994 explică (pentru RAY):

De unde stii tu Ray? Nimeni nu stie mai exact.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Daca numai ai constinta numai poti exista

| minrest a răspuns:

Propui doua teorii fanteziste, una ca mortii ar trai in alt loc, alta ca mortii s-ar naste sub forma de bebelusi, iar apoi te intrebi: ''Ce e cu misterul asta?''. Pai nu tu ai inventat teoriile astea? Tu esti autoarea misterului, intreaba-te pe tine.

| Sn4k3 a răspuns:

Pur si simplu e un mister, n-ai ce-i face.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Exista o realitate dincolo de corpul material, greu de explicat intr-un raspuns pe TPU

| Mario1994 explică:

Taci si munceste. Mai bine nu raspundeai.

| Mașka98 a răspuns:

Da, suntem ca animalele. Si noi si ei suntem suflete. Eclesiastul 9:5, 6 vorbeste clar despre starea mortilor: '' Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.  Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.''

| Xena20 a răspuns:

Trăiesc în altă parte, asta e clar, doar sufletul trăiește în continuare, dar nu știe nimeni exact ce e dincolo etc. Daca se întorc pe pământ, eu tind sa cred că da, cred că avem mai multe vieți.

| Apathy666 a răspuns:

Oamenii fac parte din regnul animal. Dupa ce murim se descompune corpul nostru (daca nu ai creier nu poti gandi prin urmare constiinta noastra dispare) si fara acesta incetam sa existam.