| Nucreeed a întrebat:

De ce 10 porunci? De ce nu 9? De ce nu 11? DE CE NU 20?
Sa fie oare ca "10" suna important, formal si este un numar satisfacator psihologic?
Daca a fost doar o miscare de marketing?
Daca acum ceva timp cativa oameni s'au strans laolalta intrebandu'se ce poveste sa inventeze ca sa controleze pe oameni? Oameni care pe acele vremuri erau usor de controlat...asa ca au inventat basmele astea de adormit copii.straight face

16 răspunsuri:
| bismarck a răspuns:

Uite o altă poruncă: să nu fii ridicol.

| Nucreeed explică (pentru bismarck):

Dc ai raspunde in modu' asta? eu am intrebat serios...de ce reactionezi asa?

| nesuferit a răspuns:

"Oameni care pe acele vremuri erau usor de controlat...asa ca au inventat basmele astea de adormit copii."
Acum nu mai sunt asa de usor de controlat? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Adevarul e ca oamenii de atunci chiar stiau ca 10 este un numar satisfacator psihologic! dimineata la cafea numai despre asta discutau!
si nesuferit are mare dreptate! acum oamenii sunt mult mai usor de controlat si nu prin cele 10 porunci!

| Voidwithin a răspuns:

Pentru ca de atat este nevoie, scurt si cuprinzator.

| RAY a răspuns:

Pentru ca atata au scris egipteni acum 5000 de ani

| RAY a răspuns:

BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru RAY):

Hmmm, presimt ca daca anticii egipteni ar trai si acum, ar intra tare in cre(s)tini cu drepturile de copy-right!

| Calininio a răspuns:

Atatea au incaput pe cele doua placute laughing.

| bismarck a răspuns (pentru RAY):

La 2,4, 5,10 sunt total diferite.

| M25M a răspuns:

Vezi explicatia lui George Carlin.

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed explică (pentru andreidu):

LOL,tare astalaughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca cifra 10(zece)reprezinta completitudine,cunostinta adevarata despre D-zeu iti deschide ochii minti si-a inimi, adevarul lui D-zeu nu consta in basme, oameni din vechime erau mult mai apropiati de perfectiune ca si astazi, cei care au crezut in Dumnezeul adevarat s-au lasat condusi de El si cat timp au ascultat de El le-a mers bine chiar fiind imperfecti. Cine se bazeaza azi pe intelepciunea lui, pe puterea lui, n-are nici un scop in viata, nu stie de unde vine, unde este, incotro merge.Tot ce a fost scris in Biblie a fost scris pentru instruirea omului care vrea sa-i dea importanta lui Dumnezeu caruia ii datoram viata nu noua insine, nici lui Satan care orbeste mintea celor necredinciosi. La Dumnezeu totul este posibil in afara de un singur lucru:,, sa minta.>, tot ce a profetit s-a inplinit si daca pana azi nu ne-a mintit, nici de-acum nu ne minte. Analizeaza ce evenimente traieste omenirea azi, au fost profetite cu 2000de ani in urma, daca doresti cauta in Biblie daca o ai insickmatei 24 :1-14; 2 Timotei3:1--5.Cauta credinta adevarata si nu mai fi necredincios ca nu-ti foloseste, ii datorezi viata lui dumnezeu.

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Felicitari.