| anonim_4396 a întrebat:

De ce a cazut Lucifer?(Vreau scurt)!

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Pe scurt : Pentru că a vrut să fie ca Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă te referi la Satan, Dumnezeu l-a creat cu liberul arbitru și a decis sa nu asculte de Dumnezeu.

| Drimmero a răspuns:

A vrut sa fie buricul pamantului acel Lucian, dar din pacate si-a luat un pumn in barba si a plonjat.

| GoldenZenith a răspuns:

Datorita mandriei. Stii cum e cand seful tau e atat de bun cu tine si cu ceilalti si e laudat si iubit pentru asta, cand deodata ti se pune o pica inexplicabila pe el? Si te gandesti ca si tu poti fi la fel de bun, ba chiar mai bun? De asta a cazut Lucifer.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din cauza unor teologi crestini incompetenti.
Legenda şi numele său au apărut în urma interpretării eronate a unor versete din două capitole biblice, al 14-lea din Cartea lui Isaia şi al 28-lea din Cartea lui Iezechiel.
Evreii rad de interpretarea hazlie a creștinilor. Si nu este singura interpretare eronata a textelor furate de la evrei.Satana este un alt exemplu.La evrei este si acum o funcție provizorie.La creștini a devenit nume propriu.Primii creștini fiind analfabeți, (au tradiție)nu este de mirare ca au tradus si ei cum s-au descurcat.
Dar un Bau Bau in plus nu strica.

| Stell99 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Este posibil ca satana sa fi fost un extraterestru, care s-a ridicat impotriva semenilor lui.
Asa ca semenii lui, l-au izolat undeva in pamant.
Asa a aparut si dracu cu tot cu dracii lui, si alte prostii de genul. Si de asta religia spune ca e undeva in pamant, dar nu in centru. In pamant este probabil o civilizatie intra-terestra.

Iar iluminatii si cu restul se inchina lor! Vezi Mano cornuto (Mana cu coarne) traducere din latina laughing

| iurii75 a răspuns:

• Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16,

| reihiuke a răspuns:

Dumnezeu l.a exilat ca sa isi poata aminti de sine

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru ca s-a mandrit.

| TabletaSB a răspuns:

A cazut pentru ca el dorea datorita mandriei ca era cel mai frumos inger, sa fie Creatorul, fara de El