| anonim_4396 a întrebat:

De ce a creat D-zeu luna?

14 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Mai da si tu pe la scoala sa vezi la ce ne foloseste luna si celelalte planete.
Sau esti, dar inca n-ai trecut de clasele 1-4?laughing

| monstrulet a răspuns:

"sa arate cerul frumos" rolling on the floor foarte tare

| Rapplex a răspuns:

Pentru cei ce au raspuns mai sus, atat le zic: ahahahahahahahahahahahahahahah.Hai ca ati reusit sa-mi faceti ziua mai buna cu un ras pe cinste.Cine stie ce efecte are Luna asupra planetei noastre ia un 10.Hai, fiti curajosi, ca un pic de stiinta nu strica niciunui crestin.winking

| Danielcristian a răspuns (pentru Rapplex):

Efectele asupra planetei noastre sunt: soarele sa lumineze ziua iar luna sa lumineze noaptea la fel si stelele. ai tu alta teorie?

| Rapplex a răspuns (pentru Danielcristian):

In primul rand, fara Luna nu am mai avea maree, in al doilea rand, Pamantul si-ar destabiliza axa Pamantului, provocand schimbari dramatice de clima si alte fenomene ale naturii.Luna este si un aparator al Pamantului, deoarece impiedica unii asteroizi sa ajunga pe Pamant.Soarele doar sa lumineze? Unde ai facut ma scoala? Fara Soare, noi nu am mai avea caldura, nu am mai avea nici lumina, ceea ce ar duce la disparitia vietii pe Pamant.Inca raman socat de modul de gandire al unora. @Ahava, scuze, dar chiar nu pot sa cobor la nivelul tau de gandire, oricat m-as stradui. Apropo, iti propun sa-mi explici ce v-a spus voua despre stele, planete si sateliti naturali in clasele 1-4.In aceste clase, inveti doar de planetele sistemului nostru solar, adica Mercur, Venus, Pamant etc. si de satelitul natural al Pamantului, Luna.Habar nu aveti de satelitii lui Saturn sa zicem sau ai planetei Jupiter.Stii cumva ce e Io, Europa etc? Wake up!

| Danielcristian a răspuns (pentru Rapplex):

Stiinta nu m-a interesat, nu ma intereseaza si nu ma va interesa.

Eu stiu doar atita, Dumnezeu a creat soarele si luna ca sa desparta ziua de noapte, sa fie niste semne, care sa arate vremile, zilele si ani. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamintul. De aici incolo nu ma mai intereseaza, daca Dumnezeu vrea sa cada asteroizi pe pamint te asigur ca o sa cada, luna n-ar avea nici-o posibilitate sa-i opreasca.

| Rapplex a răspuns (pentru Danielcristian):

Deci insinuezi ca exista lumina fara Soare? Hmm, interesant, ai putea chiar sa ajungi un cercetator faimos daca demonstrezi astawinking. Tu gandesti acum(nu stiu cati ani ai), cum gandeam eu pe la 6-7 ani, cand familia si preotii ma abureau cu tot felul de povesti.Acum sunt ateu, dar in trecut mergeam la biserica si chiar ajutam preotul in altar, dar maturizarea creierului(vorbind de inteligenta), m-a facut sa-mi schimb perceptia.

| Danielcristian a răspuns (pentru Rapplex):

Desigur ca este lumina fara soare, imagineaza-ti tot cerul inorat, si vei vedea intuneric afara?
Soarele ne da lumina mai puternica, nu uita ca mai intai a fost creata lumina, ca sa desparta intunericul geneza 1:3, iar doar in ziua a patra a fost create soarele si luna.
Teoriile stiintei sunt teori pamintene nu vin de la Dumnezeu.
Eu sustin biblia nu alta teorie, am 30ani, nu sunt copil, am copii, asa ca Dumneata crede ce doresti ca-ci cu ele o sa mori, iar eu la fel.

| Inferno a răspuns:

Ca sa existe flucul si refluxul oceanelor.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

. Forta gravitationala a lunii influenteaza mareele.Mareea apare ca urmare a atractiei gravitationale a Lunii.

| OOOLEOOO a răspuns:

Luna si stele ca intunericul sa nu fie asa intunecat big grin

Pace tie happy

| Shammal a răspuns:

Eu am auzit ca luna a fost creata de pleiedieni

| spookydrums a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care a creat si miliardele de galaxii: sa arate cerul frumos happy. Profa de religie a vorbit!

| Danielcristian a răspuns:

Ca sa lumineze noaptea