| anonim_4396 a întrebat:

De ce a creat D-zeu un infinit de planete si stele, marte, jupiter etc si doar una care sustine viata?
De ce nu a pus viata (oameni) pe fiecare in parte?

19 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ca sa aiba ce sa intrebe "desteptii" ca tine.

| Rapplex a răspuns:

Tocmai asta spun si eu, ca daca Universul nostru e perfectiunea divina, inseamna ca D-zeu e un pic mai inapoiat decat un copil de 7 ani.Deja teoria creationista are atatea greseli incat nu-mi pot da seama cum cineva crede asa ceva.

| Inferno a răspuns:

Ar fi o aberatie din partea noastra sa spunem ca nu exista viata si pe alte planete. Viata se manifesta in multe forme si este foarte probabil, in viitor, sa o descoprim si pe alte planete. S-ar putea sa fie diferita decat cea de pe Pamant.

| OOOLEOOO a răspuns:

Biblia nu spune exact de ce au fost create fiecare planeta, dar nici nu ar trebui sa fie in interesul nostur pentru mine, pamantul e al nostru, ar trebui sa il ingrijim, nu sa-l distrugem si sa cautam alte lumi in aceeasi timp! asa cum facem in ziua de azii happy

Biblia ne sugereaza ca toate planetele stelele si alte corpuri ceresti is la folosul omeniri, asta-i drept, unul dintre motivele pentru care Dumnezeu a creat Luna, sistemul solar si stele a fost de a oferi o modalitate pentru noi de a distinge trecerea timpului (luni, ani, saptamani, zile) iar noi invatam din istorie ca si primele popoare ale pamantului se foloseau de planetele pentru cearea calendarelor si de gasirea locurilor la distante mari, (punctele cardinale).

Planetele ar fi putut fii create si pentru Slava lui Dumnezeu!

Cerurile spun de slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.(Psalmul 19:1) La ceruri nu se refera doar la culoare albastra pe care o veiz cand te uiti in sus, ci la intregul univers.

Noi am fost creati pe pamant deoarece conform bibliei acesta a fost creat primul big grin

Biblia ne mai invata ca ar mai viata inteligenta in alt univers acestia nu fiind extraterestri ci ingeri si oameni ajunsi in rai, deoarece raiul se ridica in ceruri adica alta galaxie dupa mine happy

Se pare ca Dumnezeu a creat rasa umana, pe planeta numita Pamant, ca singurul beneficiar al partasiei Sale

Pace tie happy

Răspuns utilizator avertizat
| Sarah15is a răspuns:

Dar nu a spus nimeni ca nu mai exista si alte forme de viata si nu ma refer la extraterestri.Nu stim sigur daca noi spntem singurele fiinte din univers pote ca mai exista si alte lui care nu au cazut in pacat. Asta vom afa in curand.

| Danielcristian a răspuns:

Domnule fiecare planeta este vietuita, in afara de soare si luna care nu se considera planete la fel si stelele.

| Inferno a răspuns (pentru Danielcristian):

Deci pe fiecare planeta exista viata?

| Danielcristian a răspuns (pentru Inferno):

Desigur ca da + sunt planete care nu au cazut in pacat.

| GodBlessYou a răspuns (pentru Danielcristian):

Ti-o spun fara suparare, sunt si eu credincios, insa tu esti retardat... de fapt cuvantul "retardat" nu te poate definii, caci el ar fi o lauda pentru intelectul tau, tu esti mult sub nivelul unui retardat.

| Shammal a răspuns (pentru Danielcristian):

Exista entitati si pe luna; soarele este o stea si de asemenea exista entitati ce locuiesc acolo insa sunt intr-o dimensiunie diferita

| Danielcristian a răspuns (pentru GodBlessYou):

Multumesc! Dar de ce sunt retardat? Motivul?

| Danielcristian a răspuns (pentru GodBlessYou):

Daca te referi la alte planete, si nu crezi ca exista viata, asta nu e un motiv sa ma insulti. Daca nu te sti comporta in societate, exista jungla pentru cei fara obraz.

| Danielcristian a răspuns (pentru Shammal):

Posibil, dar cum inca nimeni nu a mers pe aceste planete nu se stie exact cine, cum sau ce vietuiesc acolo.

| Shammal a răspuns (pentru Danielcristian):

Sunt care au fost, sunt care sunt in contact cu civilizatii de pe alte planete insa acum intervine discenamantul tau legat de informatiile pe care acestia le transmit; uite doua nume: Daryl Anka si George Kavassilas

| Danielcristian a răspuns (pentru Shammal):

Sustineti ca a mers vreun pamintean pe luna?
Daca da, de ce in in vremurile astea nu a mai putut nimeni merge, ci doar cind eram eu mic a aparut cineva care a adus imagini de pe luna. Atuncia stiinta era mai mica, azi e mult mai performanta, si nu se mai gaseste nimeni sa ajunga acolo.

| Shammal a răspuns (pentru Danielcristian):

Exact azi e mult mai performanta, asta ar putea sa-ti de-a de gandit de ce in vremurile astea nu a mai ajuns nimeni; poate a ajuns? insa informatiile nu sunt publice; eu nu ma refeream insa la a ajunge pe luna cu ajutorul tehnologiei ci sa zicem ca tot suntem la religie in genul "cum mergea isus pe apa ori se ridica la cer"

| Danielcristian a răspuns (pentru Shammal):

Aha, acum te-am inteleshappy, suntem de aceeasi parere vadca

| Thunderstruck a răspuns (pentru Danielcristian):

De ce nu mai merge nimeni? De ce sa mai mearga, asta e intrebarea.Parerea mea e ca dupa ce ai studiat un lucru si ai vazut toate caracteristicile lui, si observi ca e nefolositor, de ce l-ai mai folosi? La ce trebuie sa ajunga oamenii din nou pe Luna? Sa faca poze pentru facebook? Si apropo, la faza cand ati spus ca exista viata pe fiecare planeta, ii dau dreptate lui @GodBlessYou.