| AvalohAlyn a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu bolile si suferintele?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Boala,bătrânețea și moartea au apărut din cauza neascultarii lui Adam si Eva. Romani5:12

| RAY a răspuns:

Iahve nu a creat nici o boala nici nu se stia pe vremea aia ce sunt microbi,virusi, microbi,virusi au aparut in cursul evolutiei si sunt alaturi de noi de cand exista viata pe pamant,nici un zeu a creat vreun virus, microb, iar cei care dau exemplu cu adam si eva uita ca iisus a iertat si acel pacat, iisus a iertatat toate pacatele facute vreodata, asa ca numai exista acel pacat

| mentholinks a răspuns:

Ca sa ne pedepseasca, logic.

| Idkidk a răspuns:

Nu are logica faza cu Adam si Eva, adica de ce sa ne pedepseasca pe toti pentru 2 oameni? In plus... Bolile nu au fost create de Dumnezeu, in opinia mea cred ca au fost create de oameni, virusi, microbi, etc. Suferintele sunt provocate de oameni, o intamplare trista te poate face sa suferi.

| Romanul86 a răspuns:

Lipsa lui Dumnezeu din noi aduce bolile și suferințele, așa cum lipsa luminii aduce întunericul sau lipsa căldurii aduce frigul.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Deoarece Adam si Eva au pacatuit.
A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă şi a zis: "Din toţi pomii din rai poţi să mănânci, iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!" (Facere 2, 16-17).
https://m.youtube.com/watch?t=1159s&v=0WOS8N-5bd8
Uita-te la videclipul asta, te ajuta multwinking
Daca iti place, uita-te si la partea a - 2 -a
https://m.youtube.com/watch?t=118s&v=xib1qGQ4H0s

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu le-a creat El ci au venit de la sine odata ce pacatul s-a stabilit in lume.

| VictorFenrir a răspuns:

Se plictisea si el (stiu ca trebuie cu L mare, dar mi e lene sa scriu asa) si a zis sa creeze ceva nou.

Răspuns utilizator avertizat
| MaTeOGG a răspuns:

Deoarece nu exista.