| PsyhoChild a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu dinozaurii? Care a fost scopul lor.Am intrebat pe doamna mea de religie si nu mi-a raspuns.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tantarii ca si mustele sunt o PLAGA pentru pedepsirea oamenilor care se complac in pacate.
Dinozaurii nu sunt creatia lui Dumnezeu ci a OAMENILOR antedeluvieni, asta e si motivul potopului.

| T0T a răspuns:

Care e oare scopul țânțarilor? Preferam să mai existe dinozauri decât țânțari...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu cred ca mai eram noi pe planeta daca inca traiau dinozaurii.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

O parte din ei erau ierbivori. Oamenii au supraviețuit altor animale carnivore, făceau față și dinozaurilor probabil(acum depinde și de cât de mulți ar fi fost.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu poti compara tu un tigru cu un T/Rex ce naiba laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poți, nu mă refer doar la T-Rex însă unii dinozauri nu ne-ar fi afectat(adică mai depinde și ce fel de dinozauri erau). Totuși era mișto să vezi dinozauri ca T-Rex la zoo. Sau să zicem că la apariția omului T-Rex ar fi fost pe cale de dispariție, aproape, și s-ar fi menținut așa, în condițiile în care mai erau azi câțiva pe planetă-iar nu cred că ne afecta așa rău. Depinde și asta de niște chestii. Însă nu degeaba zic de țânțari

http://www.descopera.ro/natura/2976428-top-10-cele-mai-ucigatoare-animale

Nici el săracul nu s-ar compara cu un tigru însă să fie cea mai ucigașă viețuitoare...
Adevărul e că animale care să se compare ca mărime cu T-Rex nu prea mai sunt, decât elefanții, girafele. Deci habar nu am dacă am fi supraviețuit în asemenea condiții mai ales că nu putem prea bine nici face comparații căci multe specii au fost eliminate după impactul cu teoreticul meteorit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

MDa, ar fi fost ceva un jurassic parca in realitate. Sunt al naibi de curios cum "suna" in realitate un T/rex.

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu creeaza lucrurile pentru un scop anume ci pentru ca el zice ca sunt bune. Scrie la inceputul genezei.

| xerxes1 a răspuns:

Lasa dinozauri in pace ca au disparut si nu ne mai deranjeaza.
Dar tantarii de ce naiba i-a creeat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Biblie scrie ca Dumnezeu nu a dat nici o lege animalelor inclusiv dinozaurilor ce au facut parte din regnul animal pentru ca ele nu au ratiune. Insa scrie ca omului i-a dat o lege pentru ca omul are o ratiune sau o constiinta de sine. La animale Dumnezeu NU a dat legi pentru ca ele NU sunt inzestrate cu ratiune. Animalele sunt doar structuri vii si miscatoare, in timp ce plantele sunt structuri vii care nu sunt miscatoare adica nu umbla. De aceea NU are importanta sa stim de ce a permis sau cauzat Dumnezeu sa dispara dinozaurii si din acest motiv dinozaurii nu apar in Biblie ca animale distincte in cadrul regnului animal sau de aceea Dumnezeu nu i-a consemnat in mod distinct sau separat de regnul animal in Biblie. Biblia este inspirata de Dumnezeu pentru om in cadrul scopului lui Dumnezeu cu omul si Pamantul pentru ca ceea ce se intampla pe pamant, Dumnezeu il face raspunzator pe om pe care l-a pus sa stapaneasca pe pamant. Dumnezeu a dat Pamantul, in principal, oamenilor si NU animalelor. Este posibil ca scopul dinozaurilor sa fi fost acela de a forma substratul din sol si datorita descompunerii lor s-a format si petrolul si gazele naturale. Dumnezeu compara animalele cu vegetatia sau iarba verde: "va dau animalele ca sa le mancati ca iarba verde." Animalele nu au constiinta de sine sau nu sunt constiente de propria existenta NU stiu ca mor iar cand sufera doar le doare si suporta durerea pana ce mor. Insa durerea aceea nu este legata de o ratiune sau constiinta de sine ca la om. Astfel NU-l putem acuza pe Dumnezeu ca fiind nemilos pentru ca a permis sau a cauzat disparitia dinozaurilor. Cand omul taie iarba, nu inseamna ca omul este nemilos cu iarba. Insa cand un animal moare de foame, NU simte dureri mari pentru ca neuronii ne fiind hraniti, ei nu pot sa genereze impulsuri puternice de durere. Dinozaurii au disparut din cauza foametei pentru ca nu au mai avut suficienta hrana datorita faptului ca vegetatia sau copacii nu au mai crescut inalti datorita reactiilor nucleare tot mai puternice din Soare ( Soarele a ajuns treptat pe parcursul a milioane de ani la capacitatea nominala de producere a energiei prin fuziune nucleara ) si datorita reducerii CO2 din atmosfera datorita vegetatiei bogate. Insa durerea crunta si mare in animale a aparut odata cu pacatul omului si din cauza caruia si animalele si tot Pamantul a devenit blestemat. Inainte de pacatul omului Adam-Eva, toate animalele si insectele se hraneau cu vegetale, iar dupa pacatul omului animalele si insectele au inceput sa se manance intre ele provocandu-si durere intre ele si omorand chiar si oameni care au devenit ca "niste animale" sau muritor ca animalele. Eva nu ar fi simtit durere daca nasterile ei ar fi fost intretinute de Dumnezeu in totalitate. Dar cum Eva nu a mai ascultat, nasterile ei aveau sa fie dureroase pentru ca Dumnezeu nu avea sa o mai ajute sa nasca usor si fara durere.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Este posibil ca scopul dinozaurilor sa fi fost acela de a forma substratul din sol si datorita descompunerii lor s-a format si petrolul si gazele naturale."

laughing
Lasand la o parte ineptiile religioase, asta depaseste orice limita a lipsei de judecata. Auzi si tu ceva, interpretezi prost si vii cu astfel de tampenii.
Dinozaurii n-au nici o legatura cu petrolul. Mai incearca.
Mai bine ramaneai la spiridusi, macar o explicatie gen "gazele naturale s-au format din partzurile lui Dumnezeu era mai pe placul fratilor tai in credinte spiridusesti.
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Am zis doar ca "este posibil" si NU ca "in mod sigur". Asa ca m-am scos! happy

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai scos deloc. Emiterea de presupuneri stupide te face doar sa pari tampit, nicidecum sa "te scoata".
Iar ceea ce ai afirmat tu nici macar "posibil"nu e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ia si citeste:

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Petrol

Cand am zis substrat, m-am referit la compozitia solului sau la pregatirea solului. Burtile dinozaurilor au pregatit microorganisme care apoi s-au imprastiat in sol. Mai bine zis cadavrele dinozaurilor au constituit ingrasamant pentru sol. La fel, putrezirea copacilor inalti a constituit un proces de fertilizare a pamantului si de formare a carbunelui. rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar esti tembel. Ai citit macar ce mi-ai trimis? Burtile dinozaurilor....chiar esti tembel rau...laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Probabil ca scopul tantarilor este sa stimuleze sistemul imunitar al omului. Problema este ca sistemul imunitar al omului prezent este imperfect. Adam si Eva aveau un sistem imunitar perfect. Virusii au fost creati ca sa omoare sau sa stimuleze imunitatea. La fel si bacteriile. Unele bacterii sunt chiar benefice in digestie. Oricum, datorita faptului ca Pamantul e blestemat, insectele, bacteriile, virusii, animalele salbatice sunt contra omului si se sfasie intre ele.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce aee sula cu prefectura?!?