| CapDeSfecla a întrebat:

De ce a creat dumnezeu o lume in care toate speciile trebuie sa se mănânce intre ele pentru supraviețuire? Astept răspunsuri, pertinente.Sunt doar un simplu mirean parlit,muritor de rand,fără mertzan,nu stiu, intreb.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Erau vegane cica apoi dupa ce adam cu eva au mancat un mar aceste animale s-au transformat in carnivore, vegane, omnivoare, din cauza unui mar, fiar sa fie de mar si sarpe vorbitor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu a creat viața, prima ființă vie, care a fost o celulă cu membrană. Ca să poată trăi aceasta a avut nevoie de hrană pe care a găsit-o în exteriorul celulei. Când au fost mai multe celule, mai multe viețiutoare, ele au căutat ca la început în exteriorul corpului lor hrană ca să poată trăi. Astfel pentru o viețuitoare să o mânânce pe alta, nu este un lucru rău, care nu ar trebui să se întâmple. ci un lucru natural și vital. Totuși fiecare specie identifică pe membrii specieie proprii ca făcând parte din aceeași familie, și nu se mănâncă unii pe alții, dar mănâncă vânând membrii altei specii. Astfel, ca să mențină viața, Dumnezeu, le-a creat așa ca să poată trăi, iar ca să poată trăi, trebuie să mănânce alte specii. De aceea trebuie să se mănânce între ele. Iar Dumbezeu nu a fost băiat rău sau prost, când le-a creat așa. Dacă dorea să mențină viața. și el asta dorește, le-a creat așa ca să aibă de mâncare și din cauza asta se mănâncă unele pe altele.

| Panamax a răspuns:

Vaca nu mananca nicio specie.
Exista sportivi de performanta vegani care nu se hranesc cu cadavre de animale.
Deci se poate.

| Osneros a răspuns (pentru Panamax):

Da, exista si lei vegani. Morti.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu a creat animalele pentru a da frumusețe acestei lumi si pentru aduce bucurie omului ca să nu se simtă singur.

Biblia ne spune încă din Geneza 1:30 că animalele nu se mâncau între ele:

``Iar tuturor fiarelor pamantului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamant, care au in ele o suflare de viata, le-am dat ca hrana toata iarba verde.``

În Isaia 65:25 aflăm că aceasta ordine va fi restabilită ca la început:

`` Lupul si mielul vor paste impreuna, leul va manca paie ca boul, si sarpele se va hrani cu tarana. Niciun rau, nicio vatamare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfant, zice Domnul."

Ne-a dat Dumnezeu motive să sperăm la acest lucru?

Eu spun că da, într-o rezervatie din Rusia un tigru și o capra conviețuiesc pașnic:

https://www.youtube.com/watch?v=IdtOfd1rr14

Am văzut chiar câini sau pisici care mai înfulecau iarba din când în când.

Mai sunt și alte exemple în natură care de dau optimism: în cazul țânțarilor, femelele se hranesc cu sânge iar masculii se hranesc cu nectar, deci nu e imposibil ca o specie considerată însetata de sânge ca sa spunem așa să devină complet inofensivă.

| FreddieM a răspuns:

Si mai ai si, cap de sfecla"? Glumesc tipule dar mi-a placut cum aipus intrebarea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Natura de la creatie, cea perfecta, nu arata cum arata natura de astazi, totul s-a denaturat, nu existau uragane, tsunami, si salbaticia de astazi, cu toate ca omul a distrus-o si mai mult prin ''progresul'' lui, asa cum animalele nu ar fi putut face-o niciodata. Am facut praf stratul de ozon, am creat si detonat bombe nucleare impresionante care au facut praf apele si bune suprafete de pamant, am creat bombe care pot distruge jumatate din planeta intr-o secunda. Ne certam ca orbii tara cu tara care apasa primul pe butonul nuclear, asa cum spunea un citat ''Crestem in cunostinte, dar scadem in inteligenta'' unii oameni spun ca, Albert Einstein a spus urmatoarele ''Nu am vazut vreun soarece care sa creeze o capcana pentru soareci, dar am vazut omul creeand bombe nucleare''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Un popor crestin protestant-catolic au detonat bombe alea nucleare

| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu a creeat lumea astfel pentru a vedea ca viata este o jertfa pentru celalalt, fiecare animalut se jertfeste pentru celalalt pentru ca altul sa traiasca. Fiecare vietate (aici ma refer si la plante, pomi, iarba etc.) are energia ei, care ajuta la bunul mers al altuia in supravietuire. Tot ce exista pe pamantul asta este viu, este o entitate unitara, care se hraneste cu ea insasi. asa cum celulele noastre mor si iau nastere altele noi, asa si pamantul are vietatile ei care mor pentru a da nastere altora noi, care la randul lor vor avea rolul de a hrani pe altcineva. Noi fiind o rasa superioara, facuta cu duh Dumnezeiesc, noi nu ne jertfim mancandu-ne intre noi, ci ne jertfim prin a ajuta pe altii si a suferi pe pamantul asta. Fiecare in lumea asta are rolul ei bine stabilir, asa cum sunt legile fizicii.