| VelaJohnny a întrebat:

De ce a fost adoptata „traditia crestina" drept fundament pentru crestiniatate, si pusa la egal cu Cuvantul lui Dumnezeu? Ce o face asa speciala, si ce o face demna de incredere spre a va baza convingerile religioase pe ea. Eu o vad cu alti ochi, deoarece sunt filozofiile unor oameni despre crestinism, la fel ca traditia orala a sectelor iudaice, traditie compilata in cartea cunoscuta drept Mișna, si dezbatuta pe baza Torei de catre rabini in Talmudurile evreiesti si babilioniene.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Ca sa poata manipula masele mai usor.
Cu siguranţă, prelaţii bisericii ştiau că multe dintre învăţăturile lor se bazau pe tradiţia bisericească, nu pe Biblie. Acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu au vrut ca Biblia să ajungă în mâna credincioşilor. Citind-o, oamenii ar fi putut sesiza neconcordanţele dintre doctrina Bisericii şi Scripturi.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pe lângă ce a spus xerxes1, adaug încă un motiv pentru care oamenii se duc cu grămada la tradiție si o pun la egalitate sau chiar mai sus decât Biblia: ei o văd ca pe o cale mai ușoară spre ceruri. Dar ei se amăgesc singuri. La final nu vor fi mantuiti: nici dacă dau bani la preot să se roage pentru ei, nici dacă dau zecime sau alte daruri. Vom fi cu Dumnezeu în ceruri daca suntem si aici pe pământ. Numai cei care vor avea caracterul Său aici pe pământ vor fi cu Dumnezeu si pe noul pământ.

| milan9 a răspuns:

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):
1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| VelaJohnny explică (pentru milan9):

Da, inteleg si sunt de acord cu versetele astea, dar de unde stiu eu ca „traditia crestina" provine de la apostoli, de la primii crestini, cand a fost scrisa intre secolele 2 si 5 e.n, dupa moartea apostolilor, diferente de cateva sute de ani chiar. Daca citesti doctrina lui Augustin, vei vedea ca acele scrieri au fost inspirate de cultura greaca. Origene, la fel ca Augustin, a fost platonician, astfel ca scrierile lui reflecta filozofia lui Platon. Nu stiu in detaliu tot ce au scris acei „parinti ai bisericii", cert e ca multe dintre invataturile lor au fost dovedite ca fiind false, gen ceea ce sustinea Augustin ca Domnia de O Mie de Ani a lui Isus nu era de domeniul viitorului, ci incepuse deja odata cu intemeierea bisericii. Is multe alte detalii, e adevarat ca nu a fost consemnat totul, dar nu e nici o dovada ca ceea ce au scris „parintii bisericii" sunt ceea ce s-a pastrat de la apostoli, din contra chiar. Multi se bazau pe scrieri apocrife, gen „Înţelepciunea lui Solomon" „Tobit" si „Iudita", lucrari necanonice. Invataturile acelor carti nu provin de la apostoli. Traditia s-a pastrat, incurajarea spre a fi citite si spre a fi temelia crestinatatii, acele lucrari apocrife, s-a pastrat, in unele traduceri ale Bibliei, in special cea Ortodoxa, aparand la final.
Autorul Epistolei lui Policarp aducea ca dovada cartea Tobit in sprijinul conceptiei ca daniile il pot izbavi pe om de la moarte.
Ignatiu cita din cartea numita „Evanghelie a Evreilor".
Clement dovedea posibila invierea cu povestea de legenda a pasarii phoenix, care face parte din mitologia egipteana, si care renastea cica din propria-i cenusa. Daca pe astfel de scrieri a unor astfel de oameni se bazeaza „traditia crestina", cum sa ma pot baza pe ea si sa o accept la egalitate cu Biblia?

| Teffan a răspuns:

"De ce a fost adoptata „traditia crestina" drept fundament pentru crestiniatate, si pusa la egal cu Cuvantul lui Dumnezeu?"

Asta ma intreb si eu de foarte multi ani.

Ma enerveaza ca atunci cand eu jignesc un ortodox(pe buna dreptate,cand ma ataca),habar nu are despre propria religie.

Luther si Calvin,mi se par mult mult mai aproape de adevarata crestinitate,decat ortodocsii si catolicii,care au facut din religie o afacere.

Normal ca,totusi,Luther si Calvin sunt la fel de idioti ca si restul.
Sa nu mai spun ca sectele voastre sunt foarte "militante",ca sa spun asa.
Sunt cele mai enervante cand vine vorba de psihologia umana,si de carisma lor hitlerista(zic asta pentru ca si hitler avea o carisma de invidiat),spre a face oamenii sa se schimbe si sa ajunga niste sclavi ciudati legati de pat,toata viata lor.

"Pastorii" bisericii voastre sunt "exemple" mult mai bine construite pentru tanara generatie,decat popi batrani,barbosi,imbracati in negru.

Prin aparitia lor(pastorilor),si prin tonul familiar(fara termeni invechiti),"cuceriti" mai multi tineri ortodocsi sau atei etc.
Chit ca nu ii convertiti la cultul vostru individualist,faptul ca le spalati creierele,si ajung crestini,e un lucru la fel de rau.
Crestinismul ar trebui sa dispara.
Discriminarea ar trebui sa dispara.
Foarte multa discriminare provine din crestinism,foarte multe restrictii,in loc de o viata mai buna si mai libera,provine din crestinism.

Iar sectele,in general sunt mult mai restrictionante.
Penticostali,Martori ai lui Iehova,adventisti,etc.

Dar asta e alt subiect,bineinteles.

Deci, in concluzie, crestinismul adevarat este cum il prezentati voi, in mod sigur.

Un crestinism autentic, destructiv pentru propria persoana iar adevaratul pacat consta in abstinenta.

| VelaJohnny explică (pentru Teffan):

Apreciez raspunsul. Nu stiu multe detalii despre cultele mai mici si relativ recent infiintate, insa intre noi, Martorii lui Iehova, nu exista discriminare, deoarece ne bazam pe Biblie care nu sustine superioritatea unei rase asupra alteia. E adevarat ce zici ca in general, crestinismul s-a facut vinovat de discriminare, intr-un timp, poate chiar si in prezent, unii oameni cred ca Biblia este cartea oamenilor albi. In perioada sclaviei negrilor, preotii ii fortau sa fie de acord cu crestinismul, pentru ca no „cum sa ai sclavi pagani" si ii crestinizau in mase cum ii aduceau, intr-un ritual cam trist. Bisericile nu au luat nici o masura impotriva acestor lucruri, oameni inferiori membrilor clerului ai putea zice, s-au gandit la schimbari.

Sau uite un alt tip de discriminare, pe langa rasiala, si etnica, si materiala, si de alte feluri, da, exista si e promovata pe fatis sau pe ascuns in crestinism. Intr-o localitate exista doua biserici de penticostali sau baptisti, una pentru romani si cealalta pentru romi. Sau una pentru cei instariti, biserica mai frumoasa si aranjata, si alta mai modesta pentru cei mai modesti material. Ura fata de homosexuali si bisexuali, e alimentata mult de capii religiosi, nu ca eu sunt de acord cu ceea ce fac, insa ma rezum strict la detestarea faptelor, nu a persoanei. Am prieteni care fumeaza, desi detest ideea de a fuma, am un amic care e bisexual. Asta promoveaza si Biblia, de a-i trata pe ceilalti asa cum ai vrea si tu sa fi tratat, evident, cu respect.

Legat de restrictii, noi ne bazam strict pe Biblie. Sunt culte care excomunica femei din biserici pentru ca au carnet de sofer, sau pentru alte banalitati de genul, considerandu-le inferioare in drepturi. Cu astfel de restrictii e clar.

https://tv.jw.org/......https?/

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

"unii oameni cred ca Biblia este cartea oamenilor albi."
Neo-paganii europeni considera ca Biblia este o carte care a aparut dintr-un "foreign land",(Asia)dintr-un popor strain europenilor(care nu au originea in Europa,adica evreii) si ca,crestinii nu au avut ce cauta pe pamant european,in felul acesta.
Prin urmare,acesti pagani considera ca crestinismul este o religie straina albilor,culoarea antica a europenilor.

Nu sunt de acord cu aceste principii,pentru ca,a fi "nationalist continental",ca sa spun asa,ca nu stiu cum se cheama asta(adica sa consideri ca,continentele au propria lor individualitate,propria cultura si ca trebuie sa ramana asa, fara alte influente din exterior), deci, a fi "nationalist continental" inseamna sa ai o gandire limitata extrema in ce priveste aceasta lume.
Daca esti curios, ai blogul asta:https://thuleanperspective.com/category/odalism/

Eu sunt de acord cu foarte multe:relatii inter-rasiale si traditii combinate,sau libertatea oamenilor de a-si alege propria cultura,propria religie, indiferent de ce rasa sau nationalitate e.

Dar, cand vine vorba de crestinism, stim cu totii cate pagube a cauzat omenirii.
De la crestinarea europei, in principal cu forta(mai ales in tarile nordice).
Si asta nu inteleg eu.De ce asta?
De ce prin forta? Pentru ca daca nu mergea cu frumosul, scoteau sabia.Nu e crestineste sa nu scoti sabia? Sa lasi omul in pace daca nu e de acord cu tine?
Stiu ca voi,martorii,sunteti destul de pacifisti si nu asa de extremisti.
Dar chestia asta m-a facut sa nu suport crestinismul pentru ca te a facut umanitii(nu tarilor,culturii).

Inchizita,cruciadele,pentru ce?

Si pe langa asta,discriminarea de care a dat dovada crestinismul,ne face sa fim pur si simplu prinsi in evul mediu.

" insa ma rezum strict la detestarea faptelor, nu a persoanei."

Asta e cel mai important aspect pe care vreau sa il discut cu tine si te rog sa imi raspunzi dupa ce termin.

Detestarea faptelor.
Hai sa iti spun o chestie.

Stii ce e de detestat pe lumea asta?
Faptele criminale,rautatile care ataca,ofenseaza in mod direct o persoana.
Crima,e de detestat.
Furtul e de detestat.
Minciuna e de detestat.
Pedofilia e de detestat.
Violul e de detestat.
Genocidul e de detestat.

Nu va inteleg mentalitatea asta.
Nu detesti persoana,bun.
Dar de ce detesti faptele unor persoane care nu au fost agresive,ofensive,cu privire la persoana ta,sau cu privire la alte persoane?

Stii ca cuplurile homosexuale se iubesc la fel de mult cum se iubesc cuplurile heterosexuale?
Aceeasi iubire pe care o promoveaza si Isus?
Ca Isus promoveaza iubirea,nu ura.
Ce fac rau persoanele homosexuale?
Stii cate sinucideri si cat rau cauzati prin atitudinile voastre crestine?

Cata mizerie discriminatorie este pe lumea asta datorita crestinismului?
Cata suferinta in cadrul minoritatilor sexuale pentru ca:S-A SCRIS o carte?
Pentru ca cineva a spus ca exista o forta supranaturala,o entitate fantomatica care nu A FOST VAZUTA NICIODATA?
Toate astea,de ce?

De ce sa nu ne traim viata departe de crestinism?
Sa fim buni,sa fim milosi,sa fim respectuosi,fara ura,doar cu pace?
De ce trebuie crestinism,pentru toate aste?
Crestinism care si asa promoveaza mai mult razboiul, ceea ce s-a vazut de-alungul istoriei(inclusiv intre aceeasi religie:lutheranism, calvinism, impotriva catolicismului si catolicismul impotriva ortodoxiei)

Ma intelegi ce spun?
Intelegi ce am ce am cu crestinismul vostru, nu conteaza ce versiune?

Te astept sa-mi raspunzi la "de ce"-urile mele si vreau sa pui accent foarte mare pe discriminarea orientarilor sexuale.

Te-as ruga 2 chestii:
1. Fara citate biblice.
2. Fara absolut niciun link, care sa-ti aduca argumentele pe care tu singur trebuie sa le scrii, din capul tau.

| VelaJohnny explică (pentru Teffan):

„cuplurile homosexuale se iubesc la fel de mult cum se iubesc cuplurile heterosexuale?" - n-as zice ca e vorba de atractie spirituala intre gay si lesbi, ci mai degraba e vorba de atractie...sexuala, sa o numesc asa. Hai sa iti zic ce a zis tipul bisexual cand am discutat cu el, i-am explicat frumos ca suntem amici, cand ne intalnim ne salutam, discutam, nu-i problema de nimic, dar mai apropiati nu putem fi, avand in vedere faptul ca ar putea fi atras de mine, si no, ideea era sa previn asta. El a zis urmatoarea chestie, am dat copy&paste de pe Facebook „ nici o data nu mam gândit sa fac cu tine chestii..." laughing e clar. Nu doar din gandirea lui am tras concluzia asta, dar am mai cercetat lucrurile, si e prefacatorie care sa te atinga la suflet ideea ca cei gay se iubesc in stilul hetero. Daca chiar sunt gay care nu sunt dupa placeri mai degraba, care detesta ideea de sex in gr.up cu altii de sexul lor, is sincer uimit. Imi aduc aminte prin ceata de un raport sau ceva de genul despre transmiterea virusului HIV, ideea era urmatoarea, cum persoanele gay au mai multi parteneri sexuali, ajuta mult transmiterea lui.

„cate sinucideri si cat rau cauzati prin atitudinile voastre crestine" - nu ma baga in oala cu membrii restului de religii. Noi nu luam parte la campanii anti-homosexualitate, marsuri, si chestii de genul, si nu o sa gasesti pagini de Facebook ale martorilor cu astfel de mesaje.

Nu stiu daca ai vazut materialul ala video de mai sus, insa acea carte, Biblia, nu este asa cum o vezi tu. Crezi ca s-au bazat pe ea religiile care au incurajat, chiar facut razboaie? Lasam la o parte iudaismul si Israelul antic, strict crestinismul. Crezi ca scrie in Biblie ca daca esti laic si detii o Biblie in casa, sau citesti din ea, trebuie sa fi ars pe rug cu Biblia legata la gat cu un lant? Daca dai vina pe Biblie pentru tot ce au facut catolicismul in perioada inchizitiei, chiar si inainte, crezi ca e logic? Eu iti zic ca nu, si ca sa te convingi, citeste Scripturile Grecesti Crestine (Noul Testament). Ziceai „Fara citate biblice" dar simt ca trebuie sa trec peste prima regula a discutiei noastre, pentru a clarifica acele aspecte. Eu am citit-o cu interes, si iti spun pe scurt idei: sa iubesti restul oamenilor ca pe tine insuti, sa iti iubesti dusmanii, sa nu ridici „sabia" (arma) impotriva celorlalti, avem exemplul crestinilor din secolul I care, desi nu au fost acceptati de catre liderii politici si religiosi din acele timpuri, nu au luat ca si calvinii sabii sa ucida membrii Sanhedrinului.

Concluzia mea dupa ce am cercetat crestinismul original, al secolulu I, descris in paginile Bibliei, este ca nu Biblia si normele stabilite pentru continuatorii lui Isus sunt vinovate de tot ce se intampla in numele religiei crestine, sunt chiar principii sanatoase, si personal, straduindu-ma sa le aplic, am parte de multe foloase si satisfactii in viata, in comparatie cu perioada cat nu aveam habar de ele.

Eu te inteleg in mare. Stii, si eu aveam si am simtul dreptatii ascutit, tata mi-a oferit o buna educatie aici, si la fel ca el, m-am indepartat incepand cu o anumita varsta de bisericile crestine, datorita ipocriziei pe care am vazut-o. In general, crestinismul mai degraba de face sa te distantezi de el cu cat il cunosti, decat sa te apropii. Sincer, astept cu nerabdare sa inceapa sa se faca dreptatesi in priviinta asta. Sa iti explic, a fost un timp comunismul. Oamenii care l-au sustinut, si au facut orori in numele lui, in prezent sunt cautati pentru inchisoare, gen cel mai relevant exemplu de adus in discutie, Vișinescu sau alti tortionari si membrii politici. Aceeasi regula se va aplica in viitor si cu privire la religii. ONU vrea sa aduca pace intre natiuni, si cauta sa elimine orice obstacol in calea acestui lucru. Religia este un impediment, la fel cum ai spus. Abia astept sa vad cum se inchieie alianta religie-stat, statul dandu-i papucii religiei, incetand sa mai colaboreze cu ea si sa o sustina, si chiar sa o interzica, tragandu-i la raspundere, cum in prezent nu face, pentru toti banii furati de capii religiosi, si aducand aminte, chiar punand accept, pe contributia religiilor la razboaie, ura etc. Logic, le trebuie motive bune inaintea poporului pentru asta. E adevarat, si noi vom fi bagati in oala cu ei, fiind scosi in afara legii, se va da o lupta, dar nu-mi fac griji, pentru ca lucrurile astea au fost profetite cu mult timp in Biblie, si e chiar fain sa urmaresti cum prinde contur profeti respectiva.

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

"si e prefacatorie care sa te atinga la suflet ideea ca cei gay se iubesc in stilul hetero."

Ok.

https://www.youtube.com/watch?v=LM2ln2jP4G4&t=171s

Intre 0.48 si 1.27.

Am inteles bine, nu?
"Nu se iubesc in stilul hetero".
Adica nu pun la suflet, adica nu e iubire sufleteasca.

In videoclip ai un homosexual care a fost inselat de prietenul lui si se inneaca in plans.
Si a avut depresie dupa chestia asta timp de un an de zile.

https://www.youtube.com/watch?v=wGdsvTftkjA

In acest videoclip ai o familie FERICITA.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate

Si wikipedia ne spune acelasi lucru.
Inclusiv atractie romantica.

Declaratia ta este una homofoba si discriminatorie,de prost gust.

Esti mai ignorant decat credeam.

"El a zis urmatoarea chestie, am dat copy&paste de pe Facebook „ nici o data nu mam gândit sa fac cu tine chestii..." "

Doamne...

A spus asta pentru ca cei ca tine se gandesc ca daca au prieteni homosexuali, automat pun ochii pe voi si sunt in stare de orice.

Vai de voi.

Si ei tot oameni sunt, si iti respecta heterosexualitatea, de aceea niciodata nu s-ar gandi sa te abordeze, stiind ca tu ai alta orientare sexuala.
Bine spus ca e amic.
In niciun caz nu-i esti prieten.

| VelaJohnny explică (pentru Teffan):

Ai tras concluzia bazata pe o propozitie dintr-o fraza, fara sa vezi intreaga discutie. Eu am spus urmatoarele lucruri catre el, ca nu pot fi prieten apropiat cu el, deoarece n-as vrea sa se simta atras de mine, cum eu nu pot fi prieten apropiat cu o fata fara sa ma simt atras de ea in mod special. Nu am zis nimic de sex, el a zis de „chestii cu mine". Mi-a spus acum ceva timp ca a avut relatii sexuale cu un tip pentru bani, deoarece era la nevoie, si il cunosc destul de bine, astfel incat sa inteleg despre ce e vorba. Interpretezi eronat, pentru ca nu cunosti pe deplin lucrurile. Nu poti nega ce am spus, anume ca homosexualii au multi parteneri. E adevarat ca nu am cunostinte vaste despre persoanele cu astfel de inclinatii sexuale, am precizat mai sus ca tot ceea ce cunosc este strict din cunostinta acumulata intamplator de-a lungul timpului, chiar nu am cunoscut gay cum il prezinti tu, si sunt convins ca sunt o raritate. Si cum am precizat, raman strict la stagiul de amic cu el, insa asta nu inseamna ca sunt homofob, discriminant sau ignorant si ca nu-l respect ca persoana, cum ma descrii.
Nu ma mai contrazic cu tine, nu ar duce nicaieri discutia decat la neintelegeri, vedem lucrurile diferit, si nu avem o baza comuna cu ajutorul careia sa putem discuta si sa ajungem la un acord. Scuze ca se lasa cu interpretari datorita exprimarii mele mai greoaie.