| talexandru11 a întrebat:

De ce a fost Eva creata din coasta lui Adam?

Daca au avut doi fii, cum s-au inmultit?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când doua persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o sora si un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil sa apara intrucat ambii parinti au ei insisi aceleasi defecte genetice. Atunci cand persoane din familii diferite au copii, este foarte putin probabil ca ambii părinti sa aiba aceleasi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce in ce mai "poluat" de-a lungul secolelor intrucat defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat si au fost transferate de la o generatie la alta.

| Gehinnom a răspuns (pentru EmaS):

Draga Ema, tot incest se numeste oricum o dai iar Cain era deja in tinutul Nod cand se presupune ca Adam si Eva ar fi avut fii si fiice. Sfatul meu e sa nu mai incerci sa le bagi oamenilor credinta ta primitiva pe gat... just saying.

NOname
| NOname a răspuns:

Vine Adam acasă noaptea. Eva îl ia la rost:
- Adame, tu ai fost la femei!
- Cum să fiu la femei, că doar tu ești singură femeie din lume!

Peste 5 minute:
- Ce faci, Eva, că mă gâdili?!
- Îți număr coastele.

| Zenicide a răspuns:

Incest. Pe atunci incestul era ok, divin.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Probabil au zis asta ca sa gaseasca un motiv sa supuna femeia, ceea ce se si povesteste prin biblie. A facut Pamantul din nimic, pe Adam la fel, si pentru Eva a avut nevoie de o coasta? raised eyebrows
2. Incestul. Dar relax, Noe a facut la fel, deci, daca e cum a zis cineva pe aici, ca din incest ies copii "handi" => suntem toti handi rolling on the floor

| AdyP20 a răspuns:

Nu au avut numai 2 fii. Au avut multi copii. Au trait 900 si ceva de ani. Citeste primele capitole din biblie si o sa vezi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AdyP20):

Si ti se pare logic ca cineva sa traiasca 900 de ani?laughing

| AdyP20 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Esti prost happy Citeste biblia si vezi. Normal ca mi se pare logic. Era inceputul istoriec pamantului, si erau putini oameni, si zero poluare. Cum avansam in timp mai multa poluare, mai multe boli=mai putina durata de viata.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AdyP20):

Mersi frumos de compliment, asa te invata Iisus.S-a demonstrat sintiific ca un om nu poate trai 900 de ani, chiar daca traieste natural si in 0 poluare.Iti dai seama cum ar arata la 900 de ani? Gandesti cand faci astfel de afirmatii?

| talexandru11 explică:

Si prima intrebare?

| Ad1tza a răspuns (pentru talexandru11):

Sa aiba insusirile caracteristice, sau poate ADN-ul lui Adam

| talexandru11 explică (pentru Ad1tza):

Nu putea s-o creeze cum l-a creat pe Adam?

| anonimcutupeu a răspuns:

laughing tu inca crezi in din astea? Doamne...