| anonim_4396 a întrebat:

De ce a fost inventată biblia satanica?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biserica lui Satan este pur si simplu o masina de facut bani. Deci: pentru bani.

| zurick a răspuns (pentru doctorandus):

Restul nu fac bani sau ce? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru zurick):

Daca zeciuiala este escrocherie, BlS este racketing.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unii simțeau nevoia, căci biblia ceaaltă se ocupă prea puțin de.

| SG1995 a răspuns:

Simplu LaVey era un excentric, dar unul anti-religios, cu și el scrie cartea lui e o reactie la clericalism in particular si la crestinism in general. E o caricaturizare a crestinismului, un fel de crestinism revers în Satana reprezintă bine și Dumnezeu răul, dar pentru LaVey ateu fiind atât Satana cât si Dumnezeu erau fiinte fictive, arhietipale create de om pentr-un a se ajuta pe sine, un fel de supra-ego, de asta LaVey scrii la un moment dat că satanistul e propriu lui zeu. Cum am zis LaVey era excetric, dorea să lovească în crestinism de aici Biblia Satanică era o replică acidă la creștinism. Cartea în sine e plină de cinism, dar si de un oarecare realism, în orice caz desi ateu credea în magie în ocult de aceea cere adeptului să recunoască puterea magiei si să o fructifice.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Dap, atat ca in general n-a scris-o el, mai mult a copiat-o.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Explică-mi te rog.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

Adica e copiat de la Nietzsche, Ayn Rand, un manual medieval de magie, etc. Le-a mai inflorit el, deci nici macar n-a copiat corect.

| mentholinks a răspuns:

Nevoia de reproducere. Probabil cel care a scris-o nu avea succes la femei si a scris-o ca sa atraga atentie.

| Werrich a răspuns (pentru mentholinks):

Mentionez ca cel care a scris-o, adica Anton Szandor LaVey, s-a casatorit la varsta de 21 de ani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fiecare cu pasarica lui, iar unii chiar cu stoluri de pasarele.

| PainTech a răspuns:

De ce a fost inventat Luceafărul? De ce a fost inventată Monalisa?

Răspunsul e simplu :
Așa a vrut și a simțit nevoia cineva