| ScriptS3 a întrebat:

De ce a fost rastignit Dumnezeu, daca el ii iubea pe toti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur: Dumnezeul Treimic: Aceeaşi Fire sau Natură Divină (ca putere, ca potenţial) în trei ipostasuri: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh.

Când apostolul se referă "dumnezeul acestei lumii" – cel ce conduce principiile decăderii lumii, se are în vedere o exprimare smbolică, figurată, NICIDECUM ÎN SENS PROPRIU!

Cei ce fac astfel de greşeli, le fac cu rea intenţie ascunzând adevărul PROCENTULUI COPLEŞITOR AL EXPRIMĂRII "FIGURATE", simbolice, polisemantice, întâlnite foarte frecvent în Biblie! sad

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,, Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru EmaS):

Ema, nu am mai dat de tinesad. Te rog frumos sa imi raspunzi si mie la privat daca poti, si poate am sansa sa ma lamuresti la o intrebare despre religihappy.

| danut a răspuns:

Datorita celui adorat de majoritatea oamenilor, Satana.
Daca Dumnezeu nu ar fi fost rastignit, noi NU mai aveam vreo sansa la IERTARE.

| usuk a răspuns:

Daca ne luam dupa biblie, a fost rastignit pentru ca asa trebuia sa se intample;
daca ne luam dupa logica [mea]; nu stiu-nici daca a existat cu adevarat nu stiu, deci poti sa crezi ce vrei

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus,
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| milan9 a răspuns:

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| milan9 a răspuns:

De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.

Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

Ei bine, Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

De ce această asumare? Pentru că un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM, şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria!

| ErrorFound a răspuns:

Doamnelor si domnilor, priviti un specimen care nu stie nici macar la ce se refera doctrina sa.

| Dumniezău a răspuns (pentru ErrorFound):

Rar mai gasesti specimene din astea.Trist dar adevarat.

| Scarbo a răspuns (pentru Dumniezău):

Rar?! Sunt la tot pasul, multi nu stiu cine sunt adam si eva rolling on the floor.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

Aa da.Mi-am amintit de ceva https://www.youtube.com/watch?v=Nb2hjxPFRlo

| Exilee a răspuns (pentru Dumniezău):

Doamne mi-este si rusine si mila de unii. NU stiu nici macar cine a fost Adam? sad

| Dumniezău a răspuns (pentru Exilee):

O sa-ti spun scurt si la obiect.Asta-i Romania...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus Fiul unic nascut a lui Iehova a fost rastignit de cei ce i se inpotriveau lui Iehova Dumnezeu. Desigur ca si Isus ca forma de putere este un dumnezeu, dar nu cel atotputernic. Si Satan este numit de catre Isus : dumnezeul acestei lumii (1Ioan 5:19, 20). Deci Isus nu este aceeasi persoana cu tatal sau care l-a creat.(Caci daca d-zeu era rastignit, cine l-ar mai fi inviat?). Studiaza Biblia si v-ei gasi adevarul. Daca doresti mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IIsus Hristos a fost rastignit! Nu D-zeu. Nu confunda lucrurile!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan 14,9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa vezi filmul Isus din Nazareth, poate asa vei gasi singur raspunsul! Cred ca e mai corect asa! Ai aici intregul film cu subtitrare, vizionare placuta!
http://www.youtube.com/watch?v=tFUTEWi5EsY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii ay facut-o de fruca.fiindca Dumnezeu le-a aratat cum trebuie sa fie ei, si ei au vazut cum erau de fapt si au vazut condamnarea lor de catre faptele si pacatele lor.au omorat pe mostenitorul viei,adica pe fiul,dar cand va veni proprietarul cel ce a plantat via, vom da socoteala.dar cand vom vedea si pe fiul cel c pe care l-am rastignit, multi se vor boci din cauza a ceia ce au facut, gandit, ori facut.

| BlackSulphur a răspuns:

Isus a fost rastignit deoarece nici macar evreii nu erau asa de prosti sa creada. Ei aveau o regula clara: Nu te ruga la altii. Ce a facut isus? O mers la ei si le-a zis "Ba, eu sunt fiu lui dumnezeu, numai prin mine ajungeti la el."; Nu numai crestinii de acum sunt fanatici, ci si evreii antici. Era normal sa omoare pe isus, nu crezi?

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Romanii antici detineau toata puterea asupra evreilor si romanii l-au rastignit pe Iisus pentru ca El ii ajuta pe evrei sa scape de sub sclavie. Mai citeste Biblia.

| Dumniezău a răspuns:

Gizaz a fost rastignit, nu Dumnezeu.Revenind la intrebarea ta:Gizaz a fost rastingit pentru ca se credea fiul lui Dumnezeu si oamenii nu-l credeau.Si asa aia care l-au rastignit au facut un bine tuturor si au scapat de el pana in a treia zi, cand a inviat(cam ciudat sa crezi ca cineva invie din morti, nu?).Si cam asta e povestea.

| GutuvanMorgan a răspuns:

"Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea
prepuţului lui să fie nimicit* din mijlocul neamului său: a
călcat legământul Meu" Geneza capitolul18 versetul 14. Deci, conform bibliei, dumnezeu se ocupa si de lucruri slabe, subtil alimenteaza si incurajeaza ura, el insusi fiind cel mai mare criminal. Dovada foarte tare, tot in BIBLIE, vezi EXODUL capitolul13, versetul 29: " La* miezul nopţii, Domnul a** lovit pe toţi întâii născuţi
din ţara Egiptului, de la† întâiul născut al lui faraon, care
sedea pe scaunul lui de domnie, până la întâiul născut al
celui închis în temniţă, si până la toţi întâii născuţi ai
dobitoacelor." Este extraordinar acest dumnezeu, in toata puterea si slava lui n-a putut gestiona altfel situatia. Apoi, la nasterea lui Isus, au fost nevoiti sa moara iarasi cativa copii.Din nou dumnezeu a lasat sa moara mii de copii, ca nu-i capabil sa gestioneze situatia. Alta, Dumnezeu nu-i in stare sa-si faca de mancare, are nevoie de gratare de la oameni, vezi Leviticul capitolul 1, versetul 1, pana la 13, insusi dumnezeu a vorbit, deci n-a trimis ingeri, ca sa se scoata ca n-a fost el "Domnul a* chemat pe Moise; i-a vorbit din Cortul**
întâlnirii si a zis: " de remarcat versetul 11. "Să-l* înjunghie în partea de miazănoapte a altarului,
înaintea Domnului; si preoţii, fiii lui Aaron, să-i stropească
sângele pe altar de jur împrejur." Stropiri cu sange, jertfe, ura subtila indusa de toate religiile cu dumnezeii lor cu tot, iar apoi versetul 13 din acelasi Levitic, capitol 1 " Să spele cu apă măruntaiele si picioarele, si preotul să le
aducă pe toate si să le ardă pe altar. Aceasta este o ardere
de tot, o jertfă mistuită de foc, de un miros plăcut
Domnului." Deci dumnezeu in toata slava lui are totusi nevoie de gratare, probabil i-o fi lene sa si le faca singur...in fine, daca esti fire deschisa, si nu fanatic religios, si destul de destept sa nu mai crezi in toate rahaturile de religii cu tot cu dumnezeii lor, atunci vei fi cu adevarat liber. Daca oamenii s-ar ghida dupa 2 lucruri, si anume 1. ce tie nu-ti place, nici altuia nu-i face, si 2.Un gram de bun simt (bineinteles ca bunul simt nu se masoara in grame, e o forma de comparatie), nu ar mai avea nevoie nici de legi, nici de religii.

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru GutuvanMorgan):

Trebuie sa citesti biblia, in special vechiul testament, si-o sa observi ca dumnezeu cel plin de iubire, cica, nu e decat un instigator la ura si crime impotriva celor ce nu cred in el (eu unul nu pot sa cred intr-un dumnezeu pervers care mai uita din cand in cand, "a dat" curcubeul ca sa-si aduca aminte de legamantul facut cu oamenii dupa potopul din vremea lui noe)
Leviticul, capitolul 20, insusi Dumnezeu spune ('tu-i mama lui de nemernic) in versetul 1-2 " Dacă un** om dintre copiii lui Israel sau dintre străinii
care locuiesc în Israel dă lui Moloh pe unul din copiii lui,
omul acela să fie pedepsit cu moartea: poporul din ţară să-l
ucidă cu pietre" Deci biblia e plina de astfel de instigari la ura, o sa remarci in mai multe locuri ca Dumnezeu spune "sa-i ucideti cu pietre" Deci acest dumnezeu plin de iubire, e tot atat de plin de ura si nemernicie. Si mai remarc, de obicei Dumnezeu nu se arata unui om de stiinta integru, capabil, moral, ci numai schizofrenicilor, bolnavilor psihici, sau copiilor incapabili de-o gandire critica. Dumnezeu pentru mine ramane cel mai mare nemernic, in frunte cu sleahta lui de ingeri, buni sau rai, in vecii vecilor, amin.

| David98TM a răspuns:

Poate vroia sa zica Domnul Isus.
A gresit fata...

| ScriptS3 explică (pentru David98TM):

Da am gresit.Scuzati-ma!

| JustSolutions a răspuns:

Sincer tu esti iubit de toti cei pe care ii iubesti?

| RandomDeTot a răspuns:

Prin sacrificiul Domnului Isus oameni au mai primit o sansa la mantuire.