| anonim_4396 a întrebat:

De ce a interzis Dumnezeu stiinta?

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

" Mi- am pus inima sa cercetez si sa adancesc cu intelepcuune tot ce se intampla sub ceruri: iata o indeletnucire plina de truda la care supune Dumnezeu pe fiii oamenilor." Ecleziastul 1: 13 Dunnezeu nu interzice stiunta,, multi fondatori a diverse ramuri stiintifice au fost crestini practicanri.Newton spunea ca stiinta gandeste gandurile lui Dumnezeu dupa El.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu din cartea cu povesti e mai usor de asimilat de oamenii naivi, creduli si nestiutori. Stiinta si ratiunea nu fac casa buna cu minciuna. Un om poate fi mintit si inselat mai usor, atunci cand e naiv si nestiutor.

| CIaudiu a răspuns:

Nu Dumnezeu a interzis-o. Ci oamenii care l-au inventat pe Dumnezeu de frica adevarului fundamental. Le era frica ca stiinta va acapara gandirea oamenilor astfel indepartandu-se de religia lor invechita si falsa. Exista o vorba legendara: Adevarul tot timpul iese la iveala. Religia a condus lumea, dar in final adevarul/stiinta a iesit la iveala si acum incepe sa indrepte lucrurile prin pace si prosperitate. Iar acum ca acest lucru se intampla iar religia pierde teren, este si normal sa inceapa sa fie blamata de catre indoctrinatii analfabeti in stiinta. Astia care sunt mai destepti, care au realizari in viata pe baza stiintei, nu o blameaza. O blameaza oamenii de rand din frustrare si lipsa de informarie.

| badpanda a răspuns:

Ai trait cumva sub o piatra pana acum?

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns:

Dumnezeu nu interzice stiinta binelui. Dumnezeu a interzis stiinta binelui SI raului.
Stiinta despre materie nu aduce mantuire ci doar stiinta despre Dumnezeu.

Ioan 17:3:"Aceasta înseamnă viața veșnică:+ să ajungă să te cunoască pe tine*, singurul Dumnezeu adevărat,+ și pe cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos."

| Whateverrr a răspuns:

Nu a interzis o, doar a limitat descoperirile oamenilor, deoarece stiinta avansata poate fi folosita pentru a face rau

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Necredința ucide.

| PreaDistinsul a răspuns:

Dumnezeu a interzis doar cunoasterea raului fiindca odata cunoscut, apare ispita de a-l savarsi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Atunci cumde nu m-am sinucis?

| PreaDistinsul a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sa te sinucizi nu e chiar asa grav, exista lucruri mult mai rele. Cum a zis si Isus, unii mai bine isi legau o piatra de gat si se aruncau in mare decat sa faca ce au facut. Va veni un chin cumplit peste multi.

| h379m3973423 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Unde scrie că Dumnezeu a interzis cunoașterea răului?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca incercai sa te sinucizi si nu reuseai, erai omorat rolling on the floor