| marinelpop a întrebat:

De ce a permis Dumnezeu să aibă loc Holocaustul?

87 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei au cerut ca sangele lui Isus sa cada asupra lor si a copiilor lor.

| iurii75 a răspuns (pentru EmaS):

Și Tutsi tot au cerut să cadă sîngele lui Isus asupra lor? (Genocidul din 1994 din Rwanda.) Dar celelalte genociduri?

| EmaS a răspuns (pentru iurii75):

Pune si tu o intrebare si o sa iti raspund.

Răspuns utilizator avertizat
| CannbalCorpse a răspuns (pentru EmaS):

Ai o gandire. :d Daca un om imaginar a cerut sange noi trebuie sa omoram oamenii si sa ii dam, daca erai si tu parinti tai, rudele printre oamenii aia big grin?

| EmaS a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Nu are Dumnezeu nevoie de sange.Al Lui este cerul si pamantul.Ei au cerut blestemul peste neamul lor.Au suportat consecintele alegerilor.Sa nu crezi ca voi nu veti plati un pret pentru alegerile pe care le faceti.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si cu tiganii ce-a avut?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Daca pui o intrebare la categoria Religie, promit ca iti raspund!

| iurii75 a răspuns (pentru EmaS):

Păi este o întrebare!

| CannbalCorpse a răspuns (pentru EmaS):

Mai sus ziceai ca Dumnezeu are nevoie de sange si acum zici ca nu are nevoie. Nici tu n'ai habar in ce crezi sau ce zici.

| EmaS a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Da, intr-adevar, pentru tine e greu de inteles.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru EmaS):

Ce e greu de inteles ma, sau mai bine zis ce e de intelesbig grin?
Ca te contrazici pe tine insati?

| EmaS a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Da-mi copy-paste la raspunsul unde scriam eu ca Dumnezeu are nevoie de sange.

| wezoNe a răspuns (pentru EmaS):

"IIsus

| lilith666 a răspuns (pentru EmaS):

DA d-zeu nu e al mai tolerant, al mai iertator (sa mai vine o data Hitler sa faca curat in lumea asta plina de idioti )

Răspuns utilizator avertizat
| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Iuri, tu ești astrofizician pe lângă Ema.

Simt că îmi scade IQ-ul numai când citesc comentariile ei.

| EmaS a răspuns (pentru surfer01):

Tu il ai deja destul de scazut! laughing

| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Oricine poate sa raspunda la intrebari daca cunoaste Cuvantul lui Dummnezeu.

| surfer01 a răspuns (pentru EmaS):

Încă un lucru pe care Ema îl spune și nu-l poate demonstra.

Gura aia păcătoasă a ta spune vreodată ceva ce se poate demonstra?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Cum sa nu? Pe Dumnezeu Il poti cunoaste din Cuvantul Sau, caracterul si atributele.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru tputputpu123):

Am facut studiu devotional despre numele lui Dumnezeu, cartea,, Doamne vreau sa te cunosc,, de Kay Arthur.O carte extraordinara care te face sa Il cunosti mai bine pe Dumnezeu, atributele si caracterul, sa stii ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta te-ai afla.

| marinelpop explică (pentru EmaS):

Este de apreciat acest interes pentru studiu.referitor la cele scrise mai sus..Toţi oamenii au un nume. Nu ar fi logic ca şi Dumnezeu să aibă un nume? Are Dumnezeu un nume? Ar trebui să-l folosim?

| EmaS a răspuns (pentru marinelpop):

Eu prefer sa Ii spun Tata!
In Vechiul Testament intalnim mai multe nume ale lui Dumnezeu din care putem sa cunoastem atributele si caracterul Sau.
ELOHIM-Dumnezeul Atotputernic, Dumnezeul Creator, Dumnezeul celor vazute şi nevăzute.
EL ELION-Numele care îl arată ca fiind conducatorul suprem al Universului, El are ultimul cuvânt în privinţa întregului Univers şi, prin urmare şi a vieţii tale.
EL ROI-Dumnezeu care te vede.
EL SHADAI-Cel Atotputernic.
ADONAI-Dumnezeu este Stapan peste toti oamenii si toate lucrurile si deci si voia omului trebuie sa I se supuna.
Iehova Iire-Domnul care poarta de grija.
Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.

| MMihai a răspuns:

Poate Dumnezeu este universal și nu s-a ocupat în acea perioadă de timp, de ce se petrece pe planeta Terra.

| nesuferit a răspuns (pentru MMihai):

Prin definitie dumnezeu este omnipotent, deci se poate ocupa de toate locurile posibile si inpoibile, in acelasi timp.

| Dreamer a răspuns:

De ce i-a permis Dumnezeu lui Adam sa manance din acel mar? ....simplu, Dumnezeu nu se implica in alegerile noastre, ca altfel nu mai eram liberi, eram marionete.

| nesuferit a răspuns (pentru Dreamer):

Haha, tu chiar crezi ca esti liber? asta e o iluzie

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea, restul e efectul legilor naturale, a evolutiei speciilor si circumstantelor istorice. Eu il concep pe Dumnezeu drept forta oarba a naturii, care nu se sinchiseste de oameni si nu are criterii morale.

| thealchemist a răspuns:

Ai auzit de liberul arbitru?

| Nucreeed a răspuns:

De prost...cred ca regreta si el acumrolling on the floor

| RAY a răspuns:

Ema asa usor vorbeste 6 milioane de evrei omorati ca au cerut sangele lui isus asupra lui acum 2 mii de ani, dar asa usor vb de milioanele de morti ma uimiti crestinilor sincer asa lipsa de empatie duceti uni din voi ca ma intreb oare in ce credeti voi pana la urma in fine
dumnezeu cum nu exista nu a lasat nimic

| anonimg a răspuns:

Nu-i scriu lui marinelpop, ci celorlalti:
Pentru ce va preocupa mai mult judecata altora, cand de fapt ar trebui sa va preocupe cazul vostru, al fiecaruia in parte? Voi va incurajati impreuna in necredinta. Intrebati-va mai bine care va fi soarta voastra, si nu a altora.

| Mădă0611 a răspuns:

Erau oamenii pacatosi, mai ales evreii, care nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiind calea, adevarul si viata. laughing Pentru asta Hitler n-ar trebui sa fie in rai, ca Iuda? Fara el ciuciu rastignire, deci ciuciu mantuire.

Sa nu zici ca scrie in biblie de Holocaust.

| lilith666 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si acum cum sunt?

| Mădă0611 a răspuns (pentru lilith666):

Tot pacatosi, nu vezi ca e iarna in aprilie? Semn divin ca l-am suparat :-s, ce incalzire globala? Vez' de treaba.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ehe! Ce stii tu? Biblia prevesteste cu mii de ani in urma ca in vremea de pe urma pamantul se va topi de mare caldura!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

laughing Pai nu vezi ce frig e?
E atat de simplu sa iti dai seama de unde au dedus nenii aia ca in iad e foc si ca de aceea pamantul se va topi de mare caldura...

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Incalzirea globala este fenomenul de crestere a temperaturilor medii inregistrate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Ziceam de cei care au scris biblia. Lava iese din pamant. Daca Pamantul e plat si dumnezeu e sus, diavolul e jos. Daca de acolo iese lava, inseamna ca e foc, deci e foc in iad.
Si de ce creste temperatura? De ce noi avem zapada in martie si temperaturi cu minus in aprilie, daca e incalzire globala? Intrebarile pot fi retorice, daca vrei.

| M25M a răspuns:

Nu Dumnezeu a permis Holocaustul, ci omenirea a produs/permis acel genocid.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru andreidu):

Conform logicii multora cam asa sta treaba, cam pe tiparul acesta se formeaza mentalitatea lor atunci cand vine vorba de interventia divina.
Tot ce voiam sa sugerez este ca nu putem da vina pe ceva ce nu exista, ci sa acceptam faptul ca omenirea este capabila de asemnea atrocitati.

Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dumnezeu s-a întruchipat în Hitler.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Satan.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Nergal.

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ala cine mai este?!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

>:)
http://www.youtube.com/watch?v=_D7DTtRuYew
Sper să-ți placă! o:-)

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Seamana cu satan.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

De unde știi tu cum arată Satan? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| CannbalCorpse a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

laughing Saraca nu stie ce sa mai zica.

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Stiu si eu pe cineva care poate sa te vindece de necredinta si de pacat. El face minuni!

| EmaS a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Ai vrea tu!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Pe cine faci NEBUN?

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Satana,sa spui satan in loc de satana e ca si cum ai spune in loc de dumnezeu dumnez

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Chiar, si de unde stii?!

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Am citit biblia satanica

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Ce urat!

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

E foarte interesanta, LaVey a fost un om foarte inteligent, a scris lucruri foarte interesante acolo

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Nici daca ar fi ultima carte de pe pamant, nu as citi-o!

| lilith666 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Exact

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca "Gott mit uns".

Răspuns utilizator avertizat
| TheDifference a răspuns:

De unde sa stim noi, du-te si intreba-L laughing

| Calininio a răspuns:

Simplu, Dumnezeu nu avea cum sa seteze treaba asta. rolling eyes. Get over it.

| malvinacroft a răspuns:

Domnezeu nu a omorat pe nimeni niciodata; fiecare primeste ceea ce merita, iar astea sunt legile universului si nu Dumnezeu e responasabil; nu ar mai trebui amestecat El in parerile oamenilor.

| BencheaAdelin a răspuns:

Asa vrut El a avut un scop

| Guildo a răspuns:

Fiindca Dumnezeu este rasist si uraste in special evreii, chiar daca a fost poporul lui ales. Dumnezeu e ca si un jucator de GTA, ii place sa se joace cu sangele.

| lilith666 a răspuns:

Ptr. d-zeu nu exista

| sunrises a răspuns:

din respect fata de libertatea omului...

| EveSiAtat a răspuns:

De...panda