| Antisistem11 a întrebat:

De ce a refuzat Iisus sa respecte tradiția fariseilor cu privirea la spălarea mâinilor inainte de a mânca?

2 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Fariseii își spălau mâinile până la coate nu doar înainte de a mânca cu și între felurile de mâncare.

| Michael11 a răspuns:

Traditia fariseilor privind spalarea mainilor facea parte dintr-un set de reguli pe care ei le respectau. Isus considera aceste reguli simple porunci omenesti care nu aveau vreo valoare. In cuvantarile Lui, Isus i-a criticat aspru pe carturari si farisei.