| Meme10Memu a întrebat:

De ce a spus Iisus ca omul sa faca repede o prostie sau ceva inteligent odata ce a planificat cand i-a spus lui Iuda sa-si dea repede arama pe fata sa treaca repede la fapte si sa nu o mai lalaie atata?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fă ce ai de gând să faci", la asta te referi?
Este planul lui Dumnezeu de mântuire.
Iuda, a fost dacă vrei, puțin controlat de niște gânduri de nestăpânit venite direct din partea lui Dumnezeu cu scopul să împlinească profeția din Isaia care zice "Mi-au dat 30 de arginți să cântăresc"
Aici vorbind la persoana întâi, de parcă Dumnezeu ar fi fost Iuda sau în Iuda.
E ciudat că unii cred că Iuda nu mai are parte de mântuire, asta pentru că a făcut omucidere prin sinucidere.
Ei nu știu prin ce a trecut Iuda și nici felul cum printr-o minune ar fi dispărut vraja care l-ar fi stăpânit.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca politia spune ''in jurul padurii x se va lasa o ceata puternica, si bazandu-ne pe cunostinta si experienta noastra vor avea loc in jur de 4 accidente''
A ordonat politia acele masini kamikaze? Nu.

Dumnezeu nu a intrat in Iuda si nu l-a controlat pe Iuda ca sa il vanda pe Iisus, satana a gasit un punct slab in iuda si l-a exploatat, care era punctul slab? Dorinta de bani, biblia spune (fugiti de iubirea de bani ) de avere, Iuda era casierul, toti banii ii strangea el, de ce crezi ca a vrut el meseria asta?
Iuda era casierul ucenicilor şi, din puţinul lor, el lua pe ascuns bani pentru propriul său folos.
Intr-o ocazie pe care cred ca o cunosti, cand o femeie a turnat mir pe capul Lui Iisus, Iuda a spus ''de ce toarna mir pe capul Tau cand acest mir ar fi putut fi vandut si sa dam banii saracilor'' Apoi biblia continua si spune ''Spunea lucrul acesta nu pentru ca se gandea la binele saracilor, ci pentru a pastra el din bani''
Dar iti voi da si versetul, Ioan 12 ''Unul din ucenicii Săi, Iuda Iscarioteanul, fiul lui Simon, care avea să-L vândă, a zis: 5 „De ce nu s-a vândut acest mir cu trei sute de lei şi să se fi dat săracilor?" 6 Zicea lucrul acesta nu pentru că purta grijă de săraci, ci pentru că era un hoţ şi, ca unul care ţinea punga, lua el ce se punea în ea. 7 Dar Isus a zis: „Las-o în pace, căci ea l-a păstrat pentru ziua îngropării Mele.''

Luca 22:31 ''Domnul a zis: „Simone, Simone, Satana v-a cerut să vă cearnă ca grâul. Dar Eu M-am rugat pentru tine, ca să nu se piardă credinţa ta și, după ce te vei întoarce la Dumnezeu, să întărești pe fraţii tăi.''
Iisus spune ''sa va cearna'' nu ''sa te cearna''.
El s-a rugat pentru credinta fiecaruia, chiar si a lui iuda, si iuda facea parte dintre cei 12.

Dar in Luca 22 scrie ''Atunci Satan a intrat în Iuda, numit „Iscarioteanul", care era din numărul celor doisprezece. Acesta s-a dus şi a discutat cu conducătorii preoţilor şi cu comandanţii gărzii Templului cum să-L dea pe mâna lor. Ei s-au bucurat şi au stabilit să-i dea bani. El a fost de acord''

Dorinta lui pentru bani a fost ceea ce l-a indemnat sa faca acest lucru, si Satan a simtit ca aici e un punct slab si l-a exploatat.

In matei 26 ''Vânzătorul le dăduse semnul acesta: „Pe care-L voi săruta eu, Acela este; să puneţi mâna pe El!"
Îndată, Iuda s-a apropiat de Isus şi I-a zis: „Plecăciune, Învăţătorule!" Şi L-a sărutat.
Isus i-a zis: „Prietene, ce ai venit să faci, fă!"

De ce Iisus il numeste ''prieten''? De ce nu ii spune ''Tradatorule, ai venit sa ma vinzi, ma mai si saruti si imi spui plecaciune, ma vinzi pe 30 e arginti, atat valorez eu pentru tine? 30 de arginti?''

Iisus nu i-a reprosat nimic, i-a zis ''Prietene'' de ce? Ca sa-si aduca aminte ca erau prieteni, ca sa-si aduca aminte de ce a venit aici, poate ca iuda s-ar fi intrebat cand Iisus i-a spus ''Prietene, ce ai venit să faci, fă!"
Ce-am venit sa fac? Sa-l vand pe Iisus, este bine ce fac?
Iisus i-a mai dat o sansa sa isi realizeze fapta, dar iubirea de bani l-a distrus intr-un final.

Iisus i-a spalat picioarele si lui Iuda, era la masa cu ei cand s-a intamplat asta.

ioan 13 ''Înainte de Sărbătoarea Paştelui, Isus, ştiind că I-a venit ceasul să plece din lumea aceasta la Tatăl, pentru că îi iubea pe ai Săi care erau în lume, i-a iubit până la capăt[a]. 2 În timpul cinei, diavolul pusese deja în inima lui Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul, gândul să-L trădeze. 3 Isus, ştiind că Tatăl I-a dat toate lucrurile în mâini, că de la Dumnezeu a ieşit şi la Dumnezeu Se duce, 4 S-a ridicat de la masă, Şi-a pus deoparte hainele, a luat un ştergar şi S-a încins cu el. 5 Apoi a turnat apă într-un lighean şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Explică-mi, te rog, următoarele trimiteri.
1 Cronici 21:1 și 2 Samuel 24:1
Cine l-a ispitit pe David să facă numărătoarea, Dumnezeu sau Diavolul?

Răspuns utilizator avertizat
| Pantagruel a răspuns:

Pentru a privi in oglinda sufletului ce transcede capacitatea umana de analiza a faptelor subiective sau obiective facute in exercitiul gandirii constiente in cadrul comportamentului uman inconstient.