| Vernusio a întrebat:

De ce a trecut asa de mult de la crearea lumii si noi nu am reusit deloc sa aflam marile mistere ale lumii,ale omenirii? De exemplu,ce e dupa moarte,exista extraterestri, cum am aparut noi, ce sens si scop precis avem si etc
Oare o sa avem vreodata raspunsurile la intrebarile astea? Mai ales daca nu le-am gasit pana acum?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia răspunde în mod simplu si clar la aceste intrebari.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Raspunde pentru cine este suficient de spalat pe creier sa si creada bazaconiile alea.

| RAY a răspuns:

Pai tu cauti raspunsuri care nu au legatura cu ratiunea, logica si explicati care isi da false sperante

| Mclaren12 a răspuns:

Inainte sa apara crestinismul, marile mistere ale omenirii erau stiute de de pagani. Faceau parte din cunostinta lor, dupa au venit evreii cu crestinismul lor si au distrus aproape tot ca voiau ca oamenii sa fie sclavii religiei inventate de ei, nu sa aiba cunostinta si sa se foloseasca de ea.

| Skippy223 a răspuns:

De la varsta aproximata a universului pana acum este foarte mult, adevarat.
Consideram ca universul are o varsta de 13 miliarde de ani.
Omul modern a aparut acum 200 de mii de ani.
Daca calculele mele sunt bune:
13 700 000 000, din care 200 000 am trait noi.
Asta ar veni 0. 0014%.
Din 200 000 de ani, un individ traieste in medie 70 de ani; asta ar veni 0. 000035%.

Daca universul ar fi o zi, oamenii moderni ar fi aparut la ora 11:59:59 PM, inainte de miezul nopti. 1 secunda.
https://waitbutwhy.com/2013/08/putting-time-in-perspective.html
Toate astea ca sa realizezi ca nu a trecut asa de mult timp de cand oamenii au aparut.
In mare parte stim cum am aparut. Nu e nimic concret, dar avem teorii. Despre extraterestrii, stim ca exista. Dar nu sub forma hollywood-iana, ci sub forma de microbi. Cat despre civilizatii avansate - ramane de vazut. Nu avem cum sa calatorim distante atat de mari, este practic imposibil. Pana nu descoperim alte metode de calatorie, suntem blocati in bula noastra.

Ce e dupa moarte? - Pass.
Cat despre scopul vietii? Scopul principal este inmultirea si asigurarea unui bun viitor noilor generatii in scopul de a putea avansa stiintific, moral, social, etc., nu? Asta ar trebui sa motiveze fiecare individ.
Daca vrei sa intrebi de ce existam? Pass.

Unele intrebari vor ramane doar intrebari, parerea mea. Dar cine stie ce ne rezerva viitorul?

| RAY a răspuns (pentru Skippy223):

Omul modern a aparut acum 200 de milioane de ani poftim?

| Skippy223 a răspuns (pentru RAY):

Am dat sa corectez imediat dupa ce am postat dar inca nu s-a actualizat.

| RAY a răspuns (pentru Skippy223):

Nu e nimic, eram doar uimit, poate sa descoperit ceva nou

| Skippy223 a răspuns (pentru RAY):

200 de milioane de ani, asta ar insemna ca biblia ar fi avut dreptate in privinta omului, cum ca ar fi trait o data cu dinozaurii.
Imi imaginez cata confuzie la nivel mondial s-ar crea.

| RAY a răspuns (pentru Skippy223):

Asa e

| Mașka98 a răspuns:

'' Face lucruri mari, de nepătruns, şi lucruri minunate, fără număr.'' (Iov 9:10) Sunt lucruri pentru care o vesnicie nu ne-ar ajunge sa le intelegem.
Totusi, Biblia raspunde la intrebarile pe care le-ai mentionat. Te indemn sa o citesti atent. Vei fi uimit cate lucruri vei afla.

| Noone09 a răspuns:

Daci extratereștri există, nu ai xum sa stii ce este dupa moarte noi am evoluat dintr-o specie de maimuțe, scop nu există

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns:

Nu există întrebări fără răspunsuri, căci, de fapt, întrebările vin din răspunsurile neînțelese. Așadar vă asigur că există răspuns logic la întrebarea de ce existăm, in Biblie trebuie doar s-o luați din raft și veți găsi sensul vieții.