| mentholinks a întrebat:

De ce a zis Isus "cereti si vi se va da, caci oricine cere, capata." din moment ce nu e adevarat, caci foarte putini oameni primesc ceea ce cer de la viata?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Se refera la faptul de a cere din punct de vedere spiritual. Dacă ceri ajutor sincer lui Dumnezeu sa identifici cum vrea să te închini lui, vei gasi răspunsul.

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat intotdeauna, sa mi se dea ce am cerut!
Ma mir de voi?! Poate nu stiti sa va rugati, sa fiti umili sau sa nu va credeti Dumnezeu!

| xerxes1 a răspuns:

Este una dintre legile universale, Legea Atractiei.
Nu a inventat-o Iisus.

| NGheorghe a răspuns:

" din momen ce nu este adevărat"... dar asta nu este problema de adevărat si fals ci este un fel de a vorbi doar ca sa fie galagie (sau de a scrie ca sa fie ceva negru pe foaie, sau memorie umplută pe net)
" caci foarte putini oameni primesc ceea ce cer de la viata" si expresia asta este foarte nașpa deoarece toți se nasc goi, nimeni nu cere nimic de la viața si nici viata nu da nimic la nimeni. Ai doua mâini si doua picioare? atunci mergi si îți faci. Din felul tău de a gândi cu greu ar reieșii ca cel mai importat lucru pe care îl ai este exact "viata", sau faptul ca esti viu. Pe planeta asta tot ce este necesar pentru continuarea vieții este gratis (râurile izvorăsc din munți si nimeni(Știința) nu știe cum, animalele si copaci se înmulțesc exponențial si fac tot atât de mulți pui si fructe si nimeni(Știința) nu știe sa explice de ce atâta risipa. Problema ar fi faptul ca fiecare generație nu se îngrijește de ea însăși ci de următoarele... altfel se cam suferă o mică perioada. Problema ar fi faptul ca lumea nu vede ca totul este gratis sau poate fi obținut cu un efort infim: ca sa mănânci mere trebuie sa pui o singura sămânță in pământ ( pere, caise, etc... la fel). 5 minute de efort si peste 7-10ani rodul este atât de mult ca nu esti in stare sa mănânci singur tot. Multa lume vede doar fructele din magazine si animale congelate. Multa lume nu considera viața ca fiind cel mai scump lucru ci aurul si diamantele, mașinile si smartfonul si din cauza asta te-ar omorâ ca sa ia aceste lucruri de la tine.
Oricât ai cere, viața nu îți da nimic, dacă îți faci singur ii bine făcut, însă nu poți sa ai doua criterii de valorizare " dacă te bazezi pe natura, trebuie sa aștepți 7-10 sau 15 ani" dacă te bazezi pe money atunci ai pe loc " marfa de Galați, dai un leu si iei un braț" ( habar nu ai ce mănânci).
Vorba aia: " nu poți sa slujești si lui D-zeu si lui Money, ca vei asculta mai mult de unul si îl vei nesocoti pe celălalt."

| T2LS a răspuns:

"Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău? Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?"
(Matei 7, 1-9)

Într-o eră în care respingerea lui Dumnezeu devine o prioritate mondială, nu te aștepta la altceva. În schimb, trebuie să iei cont și de planul său cu viața ta. La fel cum a zis și Iisus: "Tată, ia de la mine paharul acesta dacă este cu putință, dar nu așa cum voiesc eu ci cum voiești tu" - facă-se voia Ta, pe scurt. Dacă vei ști cum să-i ceri lui Dumnezeu, și sincer, nu doar la nevoie și din interese, vei primi.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns (pentru RobertG101):

Părerea ta care nu are legătură cu subiectul discutat.

Răspuns utilizator avertizat
| T2LS a răspuns (pentru RobertG101):

Einstein, trăiești?

Răspuns utilizator avertizat
| citrixma a răspuns:

Depinde ce ceri, dacă stai să ceri toată ziua, mă cam îndoiesc

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a răspuns:

Iisus nu exista! De aia