| RAY a întrebat:

De ce alte Evanghelii apocrife nu sunt luate in considerare? de ce sau ales ce lea convenit unora? a venit iisus pe pamant sa spuna ce sa se includa si ce nu sa se includa?

vorbesc doar de noul testament,voi crestini de unde stiti ca mesajul lui iisus este cel prezent din biblie, cel modificat in timp de religie si multe fiind scoase din biblie

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca multi au scris sub pseudonime ca Petru, Pavel, Ioan, dandu-se drept apostoli, desi nu erau, iar crestinii s-au prins de asta. Bine, selectia a fost cam imperfecta, unele falsuri au ajuns sa faca parte din Noul Testament pana-n ziua de azi (au fost in mod gresit crezute autentice). Crestinii antici nedispunand de aparatul critic al istoricilor moderni au trebuit sa selecteze textele care erau conforme cu credinta lor, si anume cu credinta grupului care si-a impus parerile drept religie corecta (proto-ortodocsii).

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Buna intrebare doar ca pe crestini nu-i intereseaza lucrurile care le-ar putea afecta convingerile. Le convine asa cum este si nu mai studiaza in profunzime ca sa-si dea seama ca treaba asta pute rau.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Dar si in cazul tau e la fel, sunt scrieri care demonstreaza ca evrei au fost politeisti

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Da, dar nu ma mai intereseaza. Ce-o fi o fi.